Много видове бактерии знаят как да оцеляват в неблагоприярни условия. Някои процъфтяват дълбоко в земната кора или в кипящи хидротермални комини, а замръзналата тундра е дом за други.

Ако попитате повечето бактерии къде биха искали да живеят обаче, кухненската гъба вероятно ще оглави класацията.

Да, оказва се, че това пособие, което използваме, за да измиваме нашите чинии и чаши, е пълно с микроби. Гъбите са рай за бактериите. Те са топли, влажни и пълни с хранителни остатъци, с които те да пируват.

През 2017 г. германският микрибиолог Маркус Егерт публикува нови данни за бактериалния микробиом на използваните кухненски гъби. Той открива цели 362 вида микроби в тях. На някои места гъстотата на бактериите достига 54 млрд. на квадратен сантиметър.

"Това е много голямо количество, сходно на броя на бактериите, които бихте открили в проба от човешки изпражнения."

Гъбите са пълни с дупки и „джобове“, като всяко такова място осигурява ниша за заселването на цяла общност от микроби.

През 2022 г. биологът  от университета Дюк Лингчонг Ю и неговият екип използват компютри, за да съставят модел на сложната среда на една кухненска гъба.

Той установява, че гъбите с джобове с различни размери насърчават най-много растежа на микроби. След това неговият екип репликира тези резултати чрез отглеждането на различни щамове на E.coli в целулозни гъби.

"Те установяват, че разнообразието от различни пори в кухненските гъби е нещо, което наистина е от значение за насърчаването на растежа на бактериите," казва Егерт.

"В това има логика, защото при микробите има бактерии, които виреят сами и други видове, които имат нужда от компанията на други. В една гъба имате толкова много различни структури или ниши, че всички са щастливи."

Гъбите определено са добри домове за бактериите. Това обаче не означава непременно, че представляват риск за нашето здраве. Бактериите съществуват навсякъде – по кожата ви, в почвата и във въздуха около нас.

Не всички са вредни, като много от тях дори изпълняват съществено важни функции. Важният въпрос е трябва ли да се притесняваме от бактериите в кухненските гъби?

В изследването на Егерт от 2017 г. той секвенира ДНК на най-често срещаните видове. Въпреки че не е възможно да се установи точният вид на всяка бактерия, пет на десет от най-преобладаващите видове са тясно свързани с причиняването на инфекции на хора с по-слаба имунна система.

Специалните методи за почивстване, като нагряване в микровълнова печка или изплакване с гореща сапунена вода, също не помагат. Въпреки че елиминират някои от бактериите, те правят така, че други по-устойчиви щамове да процъфтяват.  

"Друга хипотеза е, че мерките за почистване може да доведат до един вид процес по подбор, при които малцината оцелели да се разраснат отново до голям брой," казва Егерт.

"Ако направите това няколко пъти, то може да доведе до подбор на бактериите, които се адаптират по-добре към почистването."

Важно е да се знае, че нито една от бактериите, открити от Егерт, не е свързана с хранително натравяне или тежко заболяване. Всъщност, 90% от хоспитализациите вследствие на хранителни заболявания могат да бъдат проследени само до пет патогена, три от които са бактерии – Eшерихия коли, Салмонела и Кампилобактер. За радост, те се срещат доста рядко в кухненските гъби.

„Открихме само потенциално патогенни бактерии, т.е. бактерии, които може да са опасни за хора със слаба имунна система или за възрастни хора, или за деца“, казва Егерт.

"Бактериите в кухненската гъба обикновено не са вредни за здравия човек."

През 2017 г. Дженинфър Куинлан, преподавател по хранителна безопасност в университета Преъри Вю A&M в САЩ и нейни колеги вземат кухненски гъби от 100 домакинства във Филаделфия. Тя установява, че едва 1-2% от гъбите съдържали бактерии, свързвано с хранителни натравяния при хората и те били в малки количества.

Това откритие е подкрепено от проучване от 2022 г., в което Солвейг Лангсруд, учен в норвежкия институт за хранителни изследвания Nofima, сравнява бактерии от кухненски гъби и четки за зъби. Тя открива общ набор от безобидни непатогенни бактерии и на двете места. Като цяло обаче, в четките за зъби имало много по-малко бактерии. Според Куинлан:

"По-голяма част от бактериите в кухненските гъби не причиняват болести, те просто правят така, че да миришат лошо." 

Макар бактериите в кухненската ви гъба обикновено да не са вредни, ако се появят опасни бактерии, като Салмонела, структурата на гъбата я прави идеално място за растеж на този патоген.

Има и доказателства за това. В проучването на Лангсруд, когато учените поставя Салмонела в кухненски гъби, бактерията процъфтява, но при добавянето и към четки за зъби тя умира.

Това може да е така, защото четките за зъби често изсъхват между използванията им, убивайки бактерията Салмонела, докато кухненските гъби остават влажни, ако се използват ежедневно.

Тези потенциално патогенни бактерии могат след това да бъдат прехвърлени от гъбата върху чинии, прибори или други повърхности.

И така, колко често трябва да сменяме кухненската си гъба?

Куинлан твърди, че от хигиенна гледна точка в идеалния случай гъбата трябва да се сменя всяка седмица, но има неща, които може да се направят, за да се удължи употребата ѝ.

"Има два лесни начина за почистването им. Можете да ги поставите в миялната машина в края на вечерта, или да я пуснете в микровоълновата печка за минута, докато видите че излиза пара. Това ще убие по-голяма част от патогените."

Определени проучвания показват, че пускането на кухненската гъба в миялната машина или в микровълновата печка може да намали бактериите в нея.

Както обаче показва проучването на Егберт, това може да доведе до подбор на по-издръжливите видове бактерии и тези мерки няма вече да са толкова ефективни с времето.

Поставянето на гъбата във вряща вода и дезинфектант също ще убие повечето бактерии, въпреки че някои от тях може да оцелеят. Установено е, че този подход е ефективен при намаляването на потенциални патогени като Салмонела.

Други съвети включват това гъбата да не се съхранява в кухненската мивка, за да може да изсъхва между използванията и изстискването и почистването ѝ от остатъци от храна. Някои хора обаче предпочитат използването на напълно различни пособия за почистването на съдове. Егерт смята:

"Въобще не използвам кухненски гъби. За мен няма никаква логика да използвам нещо такова в кухнески условия. Много по-добре е да се използва четка, защото тя съдържа по-малко бактерии и съхне по-лесно. Също така е по-лесна за почистване."