Броят на загубените животи по света поради инфекции, резистентни на лекарствата, предназначени за тяхното лечение, може да се увеличи с близо 70% до 2050 г. Това предвижда ново проучване, показващо тежестта на кризата със супербактериите.

Кумулативно от 2025 г. до 2050 г. светът може да стане свидетел на повече от 39 милиона смъртни случая, дължащи се пряко на антимикробна резистентност (АМР), според проучването, публикувано в списание The Lancet.

Антимикробната резистентност възниква, когато патогени, като бактерии и гъбички, развият способността да избягват лекарствата, използвани за тяхното унищожение.

Световната здравна организация нарече АМР „една от най-големите глобални заплахи за общественото здраве и развитие“, водена от злоупотребата и прекомерната употреба на антимикробни лекарства при хора, животни и растения, което може да помогне на патогените да развият резистентност към тях.

Новото проучване разкрива, че когато става въпрос за разпространението на АМР и нейните ефекти, „ние очакваме тя да се влоши“, казва водещият автор д-р Крис Мъри, директор на Института за здравни показатели и оценка към Университета на Вашингтон.

„Имаме нужда от подходящо внимание към новите антибиотици и управлението им, за да можем да се справим с това, което наистина е доста голям проблем“.

По-възрастните поемат тежестта

Изследователите – от Глобалния проект за изследване на антимикробната резистентност, Института за здравни показатели и оценка и други институции, изчисляват смъртните случаи и заболяванията, дължащи се на антимикробна резистентност спрямо свързаните с тях, за 22 патогена, 84 комбинации патоген-лекарство и 11 инфекции в 204 държави и територии от 1990 г. до 2021 г.

Смърт, дължаща се на антимикробна резистентност, е пряко причинена от нея, докато смърт, свързана с АМР, може да е настъпила поради друга причина, влошена от антимикробната резистентност.

Около 520 милиона индивидуални записа са част от данните, на базата на които са направени тези оценки.

Изследователите установяват, че от 1990 г. до 2021 г. смъртните случаи от АМР са намалели с повече от 50% сред децата под 5 години, но са се увеличили с повече от 80% сред възрастните на 70 и повече години – тенденции, които се очаква да продължат.

Според учените, комбинацията патоген-лекарство с най-голям риск сред всички възрастови групи е метицилин резистентният Staphylococcus aureus, или MRSA.

За тази комбинация – антибиотика метицилин и бактерията S. Aureus, броят на смъртните случаи почти се удвоил от 57 200 през 1990 г. на 130 000 през 2021 г.

Изследователите изготвят и прогнози за смъртните случаи и заболяванията, дължащи се на АМР, до 2050 г. в три сценария:

  • ако настоящата ситуация се запази,
  • ако се разработят нови мощни антибиотични лекарства, насочени към резистентни патогени,
  • ако светът подобри качеството на здравните грижи и осигури по-добър достъп до антибиотици.

Прогнозите показват, че смъртните случаи от антимикробна резистентност ще се увеличат до 2050 г., ако не бъдат въведени мерки за подобряване на достъпа до качествени грижи, мощни антибиотици и други ресурси за намаляване и лечение на инфекции.

Изследователите изчисляват, че през 2050 г. броят на глобалните смъртни случаи, дължащи се на антимикробна резистентност, може да достигне 1.9 милиона, а броят на тези, свързани с антимикробна резистентност - 8.2 милиона.

Регионите в света, които са най-засегнати от АМР и свързаните с него смъртни случаи, са Южна Азия, Латинска Америка и Карибите и Африка на юг от Сахара –много от тях нямат достъп до качествени здравни грижи.

Но при сценарий, при който светът има по-добро здравеопазване, 92 милиона смъртни случая могат да бъдат предотвратени между 2025 г. и 2050 г., прогнозират изследователите.

А при сценарий, при който светът разполага с нови, по-мощни лекарства, около 11 милиона смъртни случая могат да бъдат избегнати.