
Петимата най-богати хора в света са станали много по-богати в последните години.
От 2020 г. насам личното състояние на тези милиардери е скочило със 114% - до общо 869 млрд. долара, след отчитане на инфлацията, според годишния доклад за неравенството на Oxfam.
Ако настоящата тенденция продължи, светът може да се сдобие с първия си трилионер в рамките на десетилетие.
В същото време, близо 5 млрд. души по света са обеднели, тъй като им се налага да се справят с инфлация, войни и климатична криза. По начина, по който се случват нещата в момента, ще са необходими близо 230 години, за да се елиминира бедността.
Докладът, в който са използвани данни от Forbes, съвпада с началото на годишния Световен икономически форум в Давос, Швейцария, на който се събират световни лидери и някои от най-богатите хора в света.
Въпреки че неравенството се засилва, има и някои обнадеждаващи неща, смята Набил Ахмед, директор Икономическа и социална справедливост в Oxfam America.
Служителите „показват мускули“ чрез стачки и договори, които подобряват заплащането и условията им на труд. Някои от правителствата също са на тяхна страна, прокарвайки политики, насочени към засилването на правата на работниците.
“Намираме се в нова Позлатена епоха, но служителите, регулаторите и трудовите синдикати започват да отварят пукнатини в нея,” казва Ахмед.

Нарастващо богатство
Илон Мъск, който ръководи няколко компании, сред които Tesla и SpaceX, е големият победител в последните години. Неговото богатство скочи до 245.5 млрд. долара в края на ноември, което представлява увеличение от 737%, в сравнение с март 2020 г., след отчитане на инфлацията.
Състоянието на Бернар Арно - председател на френския гигант в сферата на луксозните стоки LVMH, и неговото семейство възлиза на 191.3 млрд. долара, нараствайки със 111%.
Богатството на основателя на Amazon Джеф Безос достига 167.4 млрд. долара, увеличавайки се с 24%, докато това на основателя на Oracle Лари Елисън нараства със 107%, до 145.5 млрд. долара.
Челната петица на най-богатите хора се оформя от главния изпълнителен директор на Berkshire Hathaway Уорън Бъфет, чието лично състояние бележи повишение от 48% до 119.2 млрд. долара.
Общо, богатството на милиардерите е нараснало с 3.3 трлн. долара, или 34% от 2020 г., като се е увеличавало три пъти по-бързо от темпа на инфлацията, според Oxfam.
Щатските милиардери, състоянието на много от които идва от дяловете им в компаниите, които ръководят, са с 1.6 трлн. долара по-богати.

Корпоративна мощ
В тазгодишния си доклад от Oxfam казват, че бизнесът генерира големи печалби, което спомага за увеличението на личното състояние на богатите. Седем от 10-те най-големи публични компании имат или милиардер за главен изпълнителен директор, или милиардер като мажоритарен акционер.
Нещо повече, най-богатият 1% притежава 43% от финансовите активи в света, посочват от Oxfam, позовавайки се на данни на Wealth X. В САЩ тази група от хора притежава 32% от финансовите активи, а в Азия - 50%.
В Близкия изток най-богатият 1% контролира 48% от финансовото богатство, а в Европа - 47%.
148 от най-големите корпорации в света са генерирали близо 1.8 трлн. долара печалба за 12-темесеца до юни 2023 г., казват от Oxfam. Това е с 52.5% повече от средната им печалба за периода 2018 – 2021 г.
От Oxfam критикуват петролната и газовата индустрия, фармацевтичните компании и финансовата индустрия за това, че генерират по-високи печалби през последната година или две, в сравнение със средните им печалби в предишни години.
“Ние пренебрегваме на свой риск ролята монополите в преразпределението на богатството на върха,” казва Ахмед.
От Oxfam призовават правителствата да се намесят. “Обществената власт може да овладее корпоративната власт и неравенството — оформяйки пазарите, така че да са по-справедливи и свободни от контрола на милиардерите,” казва в свое изявление Амитаб Бехар, временно изпълняващ длъжността изпълнителен директор на Oxfam International.
“Правителствата трябва да се намесят, за да разбият монополите, да дадат повече власт на служителите, да облагат с данъци тези огромни корпоративни печалби и нещо, което е изключително важно, да инвестират в нова епоха на обществените стоки и услуги.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Най-големите застрахователни брокери в края на 2024 г.
преди 3 минЛуксозен жилищeн круиз - първата плаваща синя зона
преди 35 минИталиански регион плаща €100 000, за да се преместите в него. Каква е уловката?
преди 53 минШвейцария се цели в заможни туристи, но на каква цена?
преди 1 часНай-богатите хора в света през 2025 г.
преди 2 часаПредставиха най-сложния ръчен часовник в света
преди 2 часаПрочети още
Отиде си холивудската звезда Вал Килмър
darik.bgПутин започва най-голямата мобилизация в руската армия от години
darik.bgЗащо 17 автомобила “Тесла” бяха запалени в Италия?
darik.bgЦСКА без четирима срещу Локомотив София
dsport.bgКрумовград избра новия си треньор
dsport.bgДо 15 май: Шанс за вдъхновяващи жени в науката да спечелят 5000 евро и национално признание
9meseca.bg