
Петимата най-богати хора в света са станали много по-богати в последните години.
От 2020 г. насам личното състояние на тези милиардери е скочило със 114% - до общо 869 млрд. долара, след отчитане на инфлацията, според годишния доклад за неравенството на Oxfam.
Ако настоящата тенденция продължи, светът може да се сдобие с първия си трилионер в рамките на десетилетие.
В същото време, близо 5 млрд. души по света са обеднели, тъй като им се налага да се справят с инфлация, войни и климатична криза. По начина, по който се случват нещата в момента, ще са необходими близо 230 години, за да се елиминира бедността.
Докладът, в който са използвани данни от Forbes, съвпада с началото на годишния Световен икономически форум в Давос, Швейцария, на който се събират световни лидери и някои от най-богатите хора в света.
Въпреки че неравенството се засилва, има и някои обнадеждаващи неща, смята Набил Ахмед, директор Икономическа и социална справедливост в Oxfam America.
Служителите „показват мускули“ чрез стачки и договори, които подобряват заплащането и условията им на труд. Някои от правителствата също са на тяхна страна, прокарвайки политики, насочени към засилването на правата на работниците.
“Намираме се в нова Позлатена епоха, но служителите, регулаторите и трудовите синдикати започват да отварят пукнатини в нея,” казва Ахмед.

Нарастващо богатство
Илон Мъск, който ръководи няколко компании, сред които Tesla и SpaceX, е големият победител в последните години. Неговото богатство скочи до 245.5 млрд. долара в края на ноември, което представлява увеличение от 737%, в сравнение с март 2020 г., след отчитане на инфлацията.
Състоянието на Бернар Арно - председател на френския гигант в сферата на луксозните стоки LVMH, и неговото семейство възлиза на 191.3 млрд. долара, нараствайки със 111%.
Богатството на основателя на Amazon Джеф Безос достига 167.4 млрд. долара, увеличавайки се с 24%, докато това на основателя на Oracle Лари Елисън нараства със 107%, до 145.5 млрд. долара.
Челната петица на най-богатите хора се оформя от главния изпълнителен директор на Berkshire Hathaway Уорън Бъфет, чието лично състояние бележи повишение от 48% до 119.2 млрд. долара.
Общо, богатството на милиардерите е нараснало с 3.3 трлн. долара, или 34% от 2020 г., като се е увеличавало три пъти по-бързо от темпа на инфлацията, според Oxfam.
Щатските милиардери, състоянието на много от които идва от дяловете им в компаниите, които ръководят, са с 1.6 трлн. долара по-богати.

Корпоративна мощ
В тазгодишния си доклад от Oxfam казват, че бизнесът генерира големи печалби, което спомага за увеличението на личното състояние на богатите. Седем от 10-те най-големи публични компании имат или милиардер за главен изпълнителен директор, или милиардер като мажоритарен акционер.
Нещо повече, най-богатият 1% притежава 43% от финансовите активи в света, посочват от Oxfam, позовавайки се на данни на Wealth X. В САЩ тази група от хора притежава 32% от финансовите активи, а в Азия - 50%.
В Близкия изток най-богатият 1% контролира 48% от финансовото богатство, а в Европа - 47%.
148 от най-големите корпорации в света са генерирали близо 1.8 трлн. долара печалба за 12-темесеца до юни 2023 г., казват от Oxfam. Това е с 52.5% повече от средната им печалба за периода 2018 – 2021 г.
От Oxfam критикуват петролната и газовата индустрия, фармацевтичните компании и финансовата индустрия за това, че генерират по-високи печалби през последната година или две, в сравнение със средните им печалби в предишни години.
“Ние пренебрегваме на свой риск ролята монополите в преразпределението на богатството на върха,” казва Ахмед.
От Oxfam призовават правителствата да се намесят. “Обществената власт може да овладее корпоративната власт и неравенството — оформяйки пазарите, така че да са по-справедливи и свободни от контрола на милиардерите,” казва в свое изявление Амитаб Бехар, временно изпълняващ длъжността изпълнителен директор на Oxfam International.
“Правителствата трябва да се намесят, за да разбият монополите, да дадат повече власт на служителите, да облагат с данъци тези огромни корпоративни печалби и нещо, което е изключително важно, да инвестират в нова епоха на обществените стоки и услуги.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
17.05.2025Преди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
17.05.2025Защо гърците окачват октоподи на слънце?
17.05.2025Историята на Нюйоркската фондова борса
17.05.2025Berkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
17.05.2025Дългите работни часове променят структурата на мозъка?
17.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgЛевски изпусна нервен Лудогорец в голово шоу на „Герена“
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg