Откакто големи спортни лиги отвориха врати за институционални инвеститори, вълна от компании за дялово инвестиране се впусна в преследване на голяма доходност, която често надхвърля значително тази на борсовия индекс S&P 500.

Само през последната година Ares Management купи дял в отбора по американски футбол Маями Длфинс, Arctos Partners инвестира в Бъфало Билс, а Sixth Street се споразумя да осигури 1 млрд. долара за рекордната продажба на стойност 6.1 млрд. долара на баскетболния Бостън Селтикс.

Закупуването на дял в отбори обаче не е единственият начин за реализиране на печалба от спортната индустрия, като Velocity Capital Management разглежда различен вид възможност.

През тази седмица базираната в Ню Йорк компания за дялово инвестиране обяви, че е постигнала споразумение за стратегическа инвестиция в базираната в Лондон мениджърска агенция за професионални футболисти Unique Sports Group.

Velocity ще вложи над 100 млн. долара в сделката, информира Forboes, позовавайки се на запознат източник.

Агенцията, която представлява над 350 професионални футболисти, сред които и защитника на Уест Хям Аарън Уан-Бисака, нападателя на Тотнъм Бренън Джонсън и полузащитника на Арсенал Итън Нуанери, ще използва средствата за реализиране на стратегията си за разрастване, като ще осъществи придобивания, ще разшири дейността си на нови места и ще стартира нови начинания, например навлизането в женския футбол.

“Видът бизнес, с който се занимава Unique, е точно типа компания, в която бихме искали да инвестираме, защото тя предоставя жизненоважна услуга,” казва Дейвид Ейбрамс, управляващ партньор във Velocity.

“Те предоставят жизненоважна услуга за отборите в индустрия, която смятаме, че разполага с огромни попътни ветрове.”

Инвестицията в Unique е шестата и най-голямата засега на Velocity, която стартира дейността си през 2022 г. и си е поставила за цел да набере 500 млн. долара за дебюта на нейния фонд. В момента компанията управлява 256 млн. долара.

Вместо да купува миноритарни дялове в професионални отбори, както направиха някои от нейните конкуренти, Velocity се фокусира върху това да играе активна роля в съпътстващи и допълващи бизнеси на спорта, медиите и развлекателната индустрия, преследвайки възвръщаемост от около 25%.

Velocity e предвождана от Ейбрамс, който преди това е заемал поста главен изпълнителен директор на Harris Blitzer Sports & Entertainment и Арне Рийс, бивш главен изпълнителен директор на Sportradar U.S.

Тя притежава дялове в спортната консултантска компания Elevate, в организатора на автомобилни състезания Parella Motorsports, в платформата за монетизиране на съдържание Videocites, в търговеца на дребно Camp и в X Games.

Най-новата ѝ сделка е сключена в период на масова консолидация в сферата, като големи играчи, например CAA, WME, Excel Sports Management и Wasserman, придобиха голям брой по-малки конкуренти в последните години.

В някои случаи тези сделки бяха сключени и с подкрепата на компании за дялово инвестиране. TPG, например, инвестира в CAA през 2010 г., преди да излезе през 2023 г., а Shamrock Capital придоби миноритарен дял в Excel през 2020 г.

Главният изпълнителен директор на Unique Уил Солтхаус знае, че неговата агенция може да е примамлива хапка за някои от тези гиганти, но възнамерява компанията му да се бори с тях, като остане независима, което е постижимо бъдеще с подкрепата на Velocity.

Ейбрамс смята, че разнообразният портфейл на Velocity може да подпомогне това. Elevate, например, която създава търговски възможности за различни марки, отбори и лиги, би могла да насочва собственици на отбори към Unique, когато търсят нови попълнения за съставите си, а платформата Videocites може да помага на клиентите на агенцията с тяхното съдържание.

Ейбрамс е въодушевен и от една възможност, която Unique вече използва, за да компенсира ниските маржове и използването на сериозни ресурси в бизнеса с менажирането не професионални футболисти – трансферният пазар.

Докато спортните агенти в бейзбола, баскетбола, хокея и американския футбол могат да печелят пари само от договорите, които сключват от името на своите клиенти (с такси, лимитирани до 3% за сделки в НФЛ и 4% в НБА), футболните агенти могат да посредничат на клубовете при покупките и продажбите на играчи.

Вътрешен човек от индустрията разказва пред Forbes, че футболни мениджъри могат да получават до около 10% от клубовете, които продават, в допълнение към комисионите, които достигат до 6% от заплащането на играчите.

Солтхаус казва, че условията по договорите може да варират и че няма “стандартна” комисиона по тези сделки, но участието на Unique в преговорите за трансфера на нападателя Джон Дуран на стойност 83 млн. долара от Астън Вила в саудитския Ал Насър е пример за предимството, което агенциите, работещи в други спортове, просто не могат да използват.

Ейбрамс очаква парите, които преминават през футбола, единствено да растат с финансовия растеж на Висшата лига на Англия.

Търговските приходи и приходите от телевизионни права на лигата се увеличават със 17%, до 15.3 млрд. долара, за цикъла 2025 – 2029 г., според изданието SportsPro, а финансовият ефект от това може да стигне и до трансферите и заплащането на играчите предвид правилата за Финансов феърплей на УЕФА, според които средствата, които клубовете могат да харчат, са обвързани пряко с приходите, които генерират.

В същото време обаче, други първенства в Европа не следват същата възходяща траектория по отношение на приходите от медийните права. Ейбрамс казва:

“Не се притеснявам, че приходите от медийни права ще се изравнят, защото нашият опит показва, че спадът при интелектуалната собственост, дори и в условията на световна финансова криза, не е от 50%. Така че в нейната стойност има голяма стабилност.”

Надеждността пък е особено привлекателна в настоящата икономическа среда. Броят на M&A сделките намалява от 2021 г.

Междувременно, оптимизмът на бизнеса, че тази низходяща тенденция ще се обърне при втория мандат на Доналд Тръмп почти изчезна - на фона на хаотичните ходове на президента и политиката му по отношение на митата.

Както отбелязва Солтхаус обаче, “спрямо футбола няма мита”, а спортната индустрия до голяма степен продължава напред.

Миналата година е рекордна за сливанията и придобиванията в сектора, като броят на сделките нараства с 44% до 410, според доклад на консултантската компания Oaklins, а компаниите за дялово инвестиране почти са удвоили участието си, допринасяйки за 190 от тези сделки през 2024 г.

Ейбрамс допълва:

„Ние не инвестираме в отбори, а в съществено важните инфраструктурни бизнеси в тази сфера. Така, ако има промяна в световната икономика и рецесия или търговска война, това, всъщност, няма значение.“