Професионална гимназия „Свети Димитър Солунски“ в Белослав обучава ученици в специалности „Корабостроене“, „Ремонт на кораби“, „Корабни тръбни системи“ и „Подемно-транспортна техника с електрозадвижване“.

Всички те са в списъка с професии, по които съществува очакван недостиг от специалисти на пазара на труда в следващите години.

Училището е в непосредствена близост до най-големия завод за корабостроене и кораборемонт – МТГ „Делфин” АД, до промишления комплекс на Девня и пристанище Варна – Запад.

До него са разположени още КРЗ „Флотски арсенал – Варна“, „Олива” АД, Елпром – Варна, Елдом и други.

Всичко това провокира сериозен интерес от бизнеса към учениците, които излизат с по две професии и имат много добри възможности за реализация на пазара на труда.

За да учат в училището, младежи от 14 населени места от региона пътуват ежедневно до него.

Заедно с усилията за популяризиране на възможностите, които тези професии дават, директорът Диляна Стоименова и дългогодишният преподавател по машиностроене, корабостроене и корабни двигатели с вътрешно горене инж. Весиле Зейнун работят последователно за привличане на млади учители, които да развият и надградят професионалните направления.

Седем от учителите - до 35-годишна възраст

Към момента седем от учителите в Професионална гимназия „Свети Димитър Солунски“ в Белослав са до 35-годишна възраст. Учителката по български език и литература Симона Александрова е едва на 22 г. Тя започва работа още като студентка в четвърти курс на Шуменския университет.

Директорът Диляна Стоименова разказва:

„Назначавам млади хора, защото аз, когато бях млад учител, много трудно си намерих работа в училище и дълго време не срещах подкрепа от директорите, при които кандидатствах. Затова сега подавам ръка на младите.“

Сред младите кадри има също четирима инженери.

Никола Ангелов е със специалност „Корабоводене“, а Диян Добрев – „Двигатели с вътрешно горене и автомобилна техника“, като има правоспособност по заваряване и за инструктор на МПС.

Тонислав Димитров е завършил „Автотранспортна и земеделска техника“ и „Организация и управление на транспорта“, като е и инструктор на МПС. Колегата му Кристиан Костов е със специалност „Корабоводене“. Млад е и математикът Петър Иванов.

Три учебни работилници

Гимназията разполага с три действащи учебни работилници – по заваряване, по общо-професионални умения и за провеждане на учебна практика по специалността, изградена и оборудвана с най-модерни машини от МТГ „Делфин“ АД.

Това позволява всички часове по учебна практика да се провеждат на територията на училището. Създадена е богата база от дидактически материали, различни пособия и макети. Провежда се съвременно интерактивно обучение и обучение с прилагане на STEM уроци.

Училището има съвременно оборудван компютърен кабинет, в който учениците работят в мрежа на индивидуални работни места. Има таблети за всички ученици, физкултурен салон, игрища за футбол, баскетбол, волейбол, фитнес зала и зала за занимателни игри за свободното време.

В гимназията има действащ учебен център за придобиване на шофьорска книжка, кабинет по БДП, учебен автомобил, инструктори и ръководител. Учениците от специалност „Подемно-транспортна техника с електрозадвижване“ придобиват безплатно шофьорска книжка.

МОН

Тясна връзка с бизнеса

Професионална гимназия „Св. Димитър Солунски“ вече 17 години работи съвместно със Завода по корабостроене и кораборемонт МТГ „Делфин“ АД, с производствена база в с. Езерово, която е част от Българска национална асоциация по корабостроене и кораборемонт.

В учебния център на завода се провеждат и държавните квалификационни изпити по професиите за придобиване на професионална квалификация и практически изпити за придобиване на свидетелство по заваряване.

Фирмата осигурява производствената практика на учениците, както и работа за всички ученици, завършили средното си образование в гимназията.

Учителите работят в партньорство с бизнеса по проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“, като се включват в обучения на преподаватели по професионална подготовка, включително от бизнеса, науката, публичния и неправителствения сектор, както и допълнителни практики в реална работна среда.

В училището са провели дейност от проекта, свързана с предприемачески умения, социално предприемачество и други с работодатели.

Гимназията участва и в проект „Успех за теб“, в който са включени трима учители с по две групи (четири по Български език и литература и две по Математика).

По Национална програма „Заедно в изкуствата и в спорта“ имат одобрени два отбора – по футбол и по волейбол. Предстои със средства от НПВУ да се изгради и STEM център.

Гимназията работи и по други проекти и програми с национално и европейско финансиране. В училището имат пет клуба за занимания по интереси: „Фолклорът на етносите“, „Млад заварчик“, „Виртуални разходки по света и у нас“, „Арт работилничка Чудесия“ и клуб „Фитнес и здравословен начин на живот“.

Традиционно всяка година професионалната гимназия участва в националните състезания “Най-добър млад заварчик“ и „Най-добър техник в машиностроенето” и печели награди.

За последните три години има спечелени първо, второ и трето място в надпреварата по заваряване със своите арт инсталации.