
Осъзнатостта (от mindfulness - английският превод на будистката дума sati, която означава особен вид осъзнаване, чрез което се прекратява страданието и същевременно благоприятства щастието и благополучието) е една от най-популярните концепции в уелнес индустрията в момента.
Но хималайската нация Бутан излиза с 20 стъпки напред, като изгражда цял подобен град.
Гелепху, разположен в Южен Бутан близо до границата с Индия, е избран за негово местоположение, въпреки че подробностите за проекта са оскъдни.
Архитектурната компания Bjarke Ingels Group разкри своя дизайн за бъдещото летище Gelephu, предлагайки най-добрата представа за града и цялостната му визия до момента.
Визиите показват поредица от дървени конструкции с форма на диамант, всички от които са модулни, което улеснява актуализирането или разширяването на летището в бъдеще.
Дори в добър ден летищата могат да бъдат стресиращи места - закъснения, изгубен багаж, пропуснати връзки, дълги опашки. На този фон, как един аеропорт може да въплъти концепцията за осъзнатостта?
Според Ingels, става въпрос за използване на природни елементи в дизайна и възприемане на етоса на Бутан за „общо национално щастие“, който взема предвид благосъстоянието на жителите за измерване на качеството на живот.
„Летището е първото и последното впечатление, което получавате от място, което посещавате“, според архитектурната компания.
„Архитектурата на летището е съставена от модулни масивни дървени рамки, осигуряващи гъвкавост и възможност за разширяване, наподобяващи стилизирана планинска верига от разстояние… Всички масивни дървени елементи са издълбани и оцветени според традиционните занаяти, украсени с три вида дракони, представляващи миналото, настоящето и бъдещето на Бутан. Резултатът е традиционен, но авангарден, напредничав и вкоренен.”
Летището, подобно на страната, ще бъде с отрицателни въглеродни емисии, казват неговите дизайнери, и ще използва слънчеви панели на покрива за захранване на енергия.
Международното летище Gelephu ще се простира на измерва 68 000 квадратни метра и ще разполага с капацитет за 123 полета на ден с максимум 1.3 милиона пътници годишно.

Може и да изглежда нищожно, в сравнение с мегалетища, като лондонското Heathrow или JFK в Ню Йорк, но е огромна цифра за страната без излаз на море Бутан, която прие само 316 000 туристи през 2019 г.
В момента всички чуждестранни посетители летят до Paro International Airport близо до столицата Тимпу.
Поради предизвикателното му местоположение между два хималайски върха, силните ветрове през сезона на мусоните и липсата на осветление на пистата, то може да приема само няколко малки самолета на ден, всички от които изпълняват полети на къси разстояния от близки азиатски градове, като Ню Делхи и Банкок.
Гелефу вече е дом на малко вътрешно летище, което беше избрано за новото международно летище поради по-равнинния му терен, което означава, че ще има място за по-дълги писти, които могат да поемат по-големи самолети.
Удобното му местоположение близо до Индия - основният дипломатически съюзник и търговски партньор на Бутан - също прави Гелефу стратегическо място за железопътни и пътни връзки.
Кралят на Бутан Джигме Кхесар Намгиел Вангчук е движещата сила зад проекта Gelephu Mindfulness City.
„Това летище е от съществено значение за успеха на Gelephu Mindfulness City като бизнес център и също така е жизненоважна линия за националната сигурност на Бутан, особено за страна без излаз на море“.
Страната, която има население от около 750 000 души, се смята за пионер в туризма с „висока стойност и ниско въздействие“.
Посетителите на страната трябва да плащат дневна такса за устойчиво развитие от $100, която отива за финансиране на здравеопазване, образование и други обществени услуги в Бутан.
Няма потвърдена дата за отваряне на Gelephu International.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Ryanair ще увеличи размера на безплатния ръчен багаж
03.07.2025Близо 400 000 евро за жилище в София: Това са цените на имотите в българските градове
03.07.2025В първи квартал в София боклукът се събира в затворени зелени острови
03.07.2025Този град на хълм е една от най-малките (и най-необичайните) страни в Европа
03.07.2025ЕК започва ревизия на „Гърция 2.0“
03.07.2025По-голямата част от света живее в застой: Къде е България сред 170 държави?
03.07.2025Прочети още
Семерджиев: Тошко Йорданов отказа да поеме политическа отговорност, това е преяждане с власт
darik.bgПочина холивудска звезда
darik.bgПетър Чолаков: Има ренесанс на модела ГЕРБ-ДПС, който върви все по-напред
darik.bgВеласкес обясни нервите си и заяви: Трябваше да вкараме 5-6 гола на Берое (ВИДЕО)
dsport.bgЛевски се напомпа за Европа с обрат над Берое и перфектна лятна серия
dsport.bgПрез летния сезон ли е време за гърне - признаци на готовност според Франсоаз Долто
9meseca.bg