Какъв е ключът към човешкото щастие? Това е един от най-големите въпроси в живота, а Рон Гутман посвещава голяма част от своята кариера, за да научи повече по темата.
Гутман е преподавател, сериен предприемач, автор, лектор и награждаван изобретател. Той е известен с TED лекцията си от 2011 г. “Скритата сила на усмихването,” която има над 6.5 млн. гледания.
В стремежа си да научи повече за човешкото щастие, той решава да проведе проучване в реалния свят.
През този месец Гутман се отправя на триседмично пътешествие през южноазиатската държава Бутан, която официално е известна като Кралство Бутан и се намира в източната част на Хималаите. Гутман прави планиски преходи с други учени, с духовници и с местни жители.
Пътуване в Бутан
Кралство Бутан, което е сгушено между двете най-многолюдни държави в света - Индия и Китай, е известно това, че при управлението на страната се дава приоритет на човешкото щастие и благосъстояние пред икономическото развитие.
Концепцията за “Брутно национално щастие” е създадена през 70-те години на миналия век от четвъртия крал на Бутан - Джигме Синге Вангчук, който казва, че “брутното национално щастие е по-важно от Брутния вътрешен продукт,” според публикация на ОИСР от 2024 г.
“Задълбоченото изучаване на щастието ме накара да проуча Бутан, защото там наблягат на това,” казва Гутман пред CNBC. “Исках да го разбера от тяхната гледна точка. Затова исках да чуя хората, които получават тези знания от поколение на поколение в продължение на много години,” казва той.
Тъй като Бутан се намира в Хималаите, по-голяма част от пътуването на Гутман минава в изкачване. Той се придвижва основно пеша или с местен транспорт от около 300 метра надморска височина до близо 4 200 м. По време на пътешествието той се потопява в спиращата дъха природа на страната.
Бутан отдава голямо значение на устойчивостта и опазването на околната среда. Това е първата “въглеродно отрицателна” държава в света, което до голяма степен се дължи на това, че над 70% от територията ѝ е покрита с гори, сочи доклад от 2023 г.
Страната се намира в един “балон от традиции,” казва Гутман. “Те внимават много с природата и я защитават. За тях тя е свещена. Не можете да отсечете дърво, без да получите много специално разрешително.”
Много местни хора смята, че животът им не само е свързан с природата, но и произхожда от самата природа, казва Гутман.
Ключът към щастието: простота
И така, какъв е ключът към човешкото щастие? Гутман би казал, че отговорът е лесен – да опростяваме нещата.
“Колкото повече напредвам с изучаването на щастието и колкото по-добре го разбирам лично аз, толкова повече го свързвам с осъзнатостта,” казва Гутман.
По време на пътешествието, докато наблюдава местните хора и говори с местните духовници, той открива, че щастието е свързано с осъзнатостта, която може да бъде открита в природата.
“В съвременната култура ние сме много концентрирани върху това какво се случва отвън. Има много неща, които ни стимулират и в някакъв момент ние ставаме затворници на това,” казва Гутман. “Природата създава точно обратното, тя е там и просто се случва.”
“Когато природата се случва, имате възможност да разберете, че вашето съзнание просто се случва в резултат на това. На практика, съзнанието, и това е големият ми ‘аха момент’, също е празно,” казва той.
Гутман нарича това “празното Аз.” Той научава, че точно както природата е спокойна, човешкото съзнание също е спокойно. Независимо дали лежите в тревата до отдалечено езеро или търчите от среща в среща в големия град, това кой сте вие и какво е вашето съзнание не се променя.
“Вие на практика избирате да се стресирате от всичките тези сетивни емоции, защото, всъщност, отвътре ние сме спокойни и празни, нали? Природата ни помага да видим това и да го разберем,” казва той.
Предизвикателствата на Бутан
Не всичко обаче е розово — Бутан също има своите предизвикателства. Страната излезе от категорията на най-слабо развитите държави на ООН едва през миналия декември. Нейният БВП на глава от населението към 2022 г. е 3 700 долара, според данни на Световната банка.
“Ние гледаме на нея като на бедна държава с нисък БВП,” казва Гутман. “Животът не е лек, защото хората там не са богати хора, но пък са щастливи.”
Правителството на Бутан работи по въпроса засилването на икономиката, докато в същото време продължава да балансира между принципите на страната за екологична устойчивост, посредством мерки като дневна туристическа такса и “Брутното национално щастие.”
Гутман гледа на страната като на пример за това как може да има развитие, но без да се губи “древната мъдрост” трупана с годините.
В много от западните и развитите държави хората често бързат — не просто в ежедневието, а и в начина, по който използват иновации и се развиват икономически. Гутман казва:
“Когато се втурваме към иновациите, към новото нещо, към правенето на нещата по-бързо, по-добре, по-лесно, по-евтино, ние забравяме да вземем с нас тази солидна основа, която държи ядрото много силно. Затова сякаш строим върху вода.. Смятам, че това, което бутанците правят наистина добре, е да поддържат това силно ядро от убеждения, морал, етика и осъзнатост, като основата на начина, по който бележат напредък. Така напредъкът е по-бавен, но по-солиден, нали? Смятам, че това е нещо, което можем да научим от тях.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Как публичните банки помагат в борбата с климатичните промени?
12.11.2024Победата на Тръмп изстреля пазарите нагоре. Какво следва оттук нататък?
12.11.2024Jaguar спря продажбата на нови автомобили във Великобритания
12.11.2024И Помпей ограничава броя на посетителите
12.11.2024От кои банки у нас най-често се теглят кредити?
12.11.2024Топ 10 на университетските градове в САЩ
12.11.2024