
Ръководителят на Международния валутен фонд (МВФ) предупреди, че високата задлъжнялост и слабият икономически растеж остават основни пречки пред глобалната икономика.
Управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева заяви пред CNBC, че макар да е постигнат забележителен напредък по отношение на глобалното икономическо възстановяване, правителствата са свикнали прекалено много да вземат заеми, а “анемичният растеж” увеличава предизвикателствата пред обслужването на тези задължения.
“Още не е време да празнуваме,” заяви Георгиева и допълни:
“Ако погледнем предизвикателствата пред нас, най-големите са слабият растеж и високата задлъжнялост. В това отношение можем и трябва да се справим по-добре”.
Георгиева похвали работата на водещите централни банки за овладяване на инфлацията, но отбеляза, че постиженията не са отчетени навсякъде и че някои икономики продължават да изпитват затруднения с по-високите цени, което засилва социалното и политическо недоволство.
“Успешните големи икономики се справиха наистина добре, но има части от света, в които инфлацията все още е проблем,” заяви тя. “Ефектът от по-високите цени остава и това кара много хора в много страни да чувстват, че живеят по-лошо и да са гневни.”
Изказването на Георгиева идва на фона на предстоящите през следващата седмица срещи на МВФ и Световната банка. На тях финансови министри и централни банкери ще обсъждат перспективите пред световната икономика, изкореняването на бедността и прехода към зелена енергия.

Георгиева предупреди, че международната търговия вече няма да бъде “двигателя на растежа”, който някога е била, подчертавайки засилването на ограничителните политики в много държави.
САЩ и ЕС наложиха редица наказателни мита срещу Китай заради прилаганите, според тях, от Пекин несправедливи търговски практики.
“Това, което виждаме в САЩ, а и на други места, е натиск от страна на хора, които разбираемо усещат, че глобализацията не работи за тях. Техните работни места изчезват, а опасенията относно сигурността изкарва приоритетите във връзка с националната сигурност на по-преден план,” заяви Георгиева.
“Всичко това създава среда на недоверие, като в момента развитите икономики, повече от развиващите се пазари, са лидери при индустриалните и протекционистичните мерки.”
Управляващият директор на МВФ е предупреждавала и преди за подобни ограничения, заявявайки през юни, че засилващата се “любов” към ограниченията, като митата, вредят на международното развитие.
Тази седмица тя повтори отново това послание, заявявайки, че “ответните” търговски мерки биха могли да навредят на въвеждащите ги също толкова, колкото и на техните мишени.
“Нашият съвет е внимателно да се разгледат разходите и ползите и какво би могло да означава това в средносрочен план. Разбира се, ние изпълняваме нашата роля, като изчисляваме разходите и ползите и показваме кой ги понася, защото митата обикновено се поемат от бизнеса и потребителите в страната, която ги налага,” казва Георгиева.
Тя също така посочи по-общото геополитическо напрежение като един от ключовите рискове за глобалната финансова стабилност.
“Всички сме много притеснени относно разрастващия се конфликт в Близкия Изток и потенциала му да дестабилизира регионални икономики и глобалните пазари на петрол и природен газ”.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Как се промени инфлацията в Хърватия, Естония, Латвия, Литва и Словакия след влизането в еврозоната?
- България с либерален режим за алкохол и храни, но с нарастваща държавна намеса при тютюна и вейповете
- Турция представя новата си индустриална стратегия до 2030 г., насочена към високите технологии
- Забавянето на световната икономика от митата вече се усеща
Калкулатори
Най-ново
Историята на Харолд Гилис: Бащата на пластичната хирургия
преди 11 часаТази синя пещера в Гърция изглежда като от друг свят, а е само на няколко часа от България
преди 11 часаТази подправка е по-ценна от злато – цената ѝ достига до 40 евро за грам
преди 12 часаЗащо мъжете са с по-голям въглероден отпечатък от жените?
преди 12 часаИмотното портфолио на Марк Зукърбърг вече се оценява на $300 млн.
преди 13 часаGoogle One надхвърли 150 милиона абонати
преди 14 часаПрочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgНа живо: Арда - Черно море, домакините останаха в намален състав
dsport.bgДеклан Райс гарантира на Арсенал място в Шампионска лига, за Нюкасъл всичко ще се решава в последния кръг
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg