Aвтомобилите и месото са основни фактори, които водят до различията между половете по отношение на емисиите на парникови газове, сочи ново проучване.

Мъжете отделят с 26% повече затоплящо планетата замърсяване от транспорт и храна, в сравнение с жените, сочи проучване сред 15 000 души във Франция. Разликата се свива до 18%, след като се вземат предвид социално-икономически фактори, като доходи и образование.

Консумацията на червено месо и шофирането на автомобили обясняват почти цялата разлика в замърсяването от 6.5 до 9.5%, която остава, след като се отчете и фактът, че мъжете консумират повече калории и пътуват по-дълги разстояния, казват изследователите.

Учените не откриват различия между половете при емисиите вследствие на летенето.

„Нашите резултати показват, че традиционните полови норми, особено онези, които свързват мъжествеността с консумацията на червено месо и използването на автомобили, играят важна роля във формирането на индивидуалния въглероден отпечатък“, според Ондин Берланд, икономист в Лондонското училище по икономика и политически науки и съавтор на изследването.

Изследванията на различията между половете често са съпътствани от трудни решения за това кои фактори да се вземат предвид, като привидно независимите променливи често са обърквани от половите различия.

Мъжете, например, трябва да консумират повече калории от жените, но те също така ядат непропорционално повече от представителките на нежния пол. Те също така имат по-високи средни доходи, което, само по себе си, е свързано с по-високи емисии.

Предишно проучване в Швеция установява, че разходите на мъжете за стоки причиняват 16% повече емисии, които водят до затопляне на климата, отколкото тези на жените, въпреки че сумите са много сходни.

„Мисля, че е доста поразително, че разликата във въглеродния отпечатък при използването на храни и транспорт във Франция между мъжете и жените е приблизително същата, като разликата, която изчисляваме за хората с високи доходи, в сравнение с хората с по-ниски доходи,“ казва Марион Льорутие, екологичен икономист в Crest-Ensae Paris и съавтор на проучването.

Най-сериозните действия, които човек може да предприеме, за да намали замърсяването си с въглерод, включват отказ от автомобили с двигатели с вътрешно горене, консумация на по-малко месо и избягване на полети.

Усилията за оспорване на автомобилната култура и насърчаване на растителните диети обаче предизвикаха яростни реакции от експерти, които възприемат това като атака срещу мъжествеността.

Терминът „соево момче“ се използва от крайнодесни фигури, включително вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс и инфлуенсъра Андрю Тейт, за да представят прогресивните мъже като слаби.

Соята е често срещан източник на протеини във веганската кухня, но три четвърти от тази култура в света се използват за храна на животни, от които се произвеждат месо и млечни продукти.

Френските изследователи предполагат, че разликите между половете по отношение на емисиите биха могли да обяснят защо жените са склонни да бъдат по-загрижени за климатичната криза, като твърдят, че плащането на по-голяма лична цена за намаляване на емисиите им може да накара мъжете да избягват сблъсъка с реалността на климатичната криза.

То допълват, че по-голямата загриженост за климата може да накара жените да направят повече за намаляване на емисиите си.

„Необходими са повече изследвания, за да се разбере дали тези разлики във въглеродния отпечатък се дължат отчасти и на по-голямата загриженост на жените относно изменението на климата и по-голямата вероятност те да възприемат климатично съобразеното поведение в ежедневието си“, казва Льорутие.