Европейският съюз, Съединените щати и Канада обявиха планове за ограничаване на вноса на произведените в Китай електрически превозни средства поради опасения, че субсидиите, предоставени от китайското правителство, са несправедливи и вредят на конкуренцията.
Въпреки глобалните ограничения върху износа обаче, водещите производители от Поднебесната империя, включително BYD, Li Auto, Nio и XPeng, отчитат скок в продажбите през август, пише Euronews.
Tesla също обяви значително увеличение на продажбите си на електромобили миналия месец, включително и на превозните средства, продавани в Китай, както и на моделите на компанията, изнасяни от Китай за външни пазари.
Този растеж показва възстановяване на глобалното търсене на електромобили, което предполага, че китайските производители вероятно са в състояние да издържат на регулаторните предизвикателства, породени от новите мита, наложени от САЩ, ЕС и Канада.
Ръст на продажбите през лятото
BYD - най-продаваната китайска марка електрически превозни средства, постигна рекорден месечен брой продажби на пътнически превозни средства през август. Компанията отчита скок от 30% на годишна база до 373 083 единици.
Доставките на plug-in хибридни електромобили са се увеличили с 48%, докато продажбите на електрически превозни средства с батерии са скочили само с 12%.
Продажбите на BYD в чужбина достигат 270 000 единици през първите седем месеца, което представлява 14% от общите продажби. Компанията е на път да изпълни целта си от 500 000 изнесени бройки през тази година.
Освен BYD, Li Auto също се представя добре сред китайските производители на електромобили, като продажбите ѝ се повишават с 37.8% на годишна база до 48 122 автомобила през август, въпреки забавянето от 5.6% спрямо юли.
XPeng пък е доставила 14 036 електромобила през същия месец, което е с 2.5% повече от предходната година и 26% увеличение спрямо предходния месец. Производителят на електромобили от висок клас Nio е продал 20 176 електрически коли миналия месец, отбелязвайки 4% увеличение на годишна база.
Произведените в Китай превозни средства на Tesla също са отбелязали ръст на продажбите от 3% на годишна база през август, според Китайската асоциация за леки автомобили (CPCA), като доставките на Model 3 и Model Y са се увеличили със 17% спрямо юли.
Оказват ли ефект глобалните ограничения?
Европейският съюз, САЩ и Канада обявиха планове за ограничаване на произведените в Китай електрически превозни средства поради опасения от неправомерни субсидии от страна на китайското правителство.
И САЩ, и Канада предложиха 100% мита върху вноса на електромобили, произведени в Китай, докато ЕС планира да наложи по-ниска ставка.
Преди две седмици ЕС намали допълнителната тарифа за автомобилите на Tesla, произведени в Китай, до 9%, спрямо предварително планираните 20.8%.
Тази нова ставка е значително по-ниска от диапазона от 17% до 36.3%, наложен на останалите китайски производители на електромобили.
ЕС също така преразгледа митата за други китайски производители на коли, като ги определи на 36.3% за SAIC, 19.3% за Geely и 17% за BYD - всички малко по-ниски от предишните предложения.
Планът подлежи на одобрение от мнозинството от 27-те държави-членки на ЕС преди 31 октомври. Ако бъдат одобрени, новите тарифи ще останат в сила през следващите пет години.
Спадът на износа на електромобили от Китай може да е временен
Според Dataforce, регистрациите на произведените в Китай електрически превозни средства в цяла Европа са намалели с 9.7% на годишна база през юли.
Повечето експерти обаче са на мнение, че този спад е свързан с временните допълнителни тарифи на ЕС. Намалението обаче е значително по-слабо от спада с 30% през юни, което предполага, че въздействието на тези нови тарифи може да е временно.
В отговор китайските производители на автомобили се готвят да установят производствени бази в чужбина, за да се противопоставят на допълнителните мита, което вероятно ще увеличи обема на продажбите им в дългосрочен план.
BYD инвестира милиарди долари, за да разшири своите производствени мощности в Европа, Азия и Южна Америка с нови локации, включително Унгария, Бразилия и Турция.
Компанията заяви, че задграничните ѝ пазари ще представляват значителна част от глобалните ѝ продажби в бъдеще. Въпреки това, тя спря плановете си да инвестира в мексикански завод поради предстоящите избори в САЩ.
SAIC вече е построила три завода за автомобили в Тайланд, Индонезия и Индия, а Chery Auto подписа споразумение с испанската EV Motors за изграждане на първата си европейска фабрика в Каталуния.
Компанията също така посочи миналата година, че ще построи фабрика в Аржентина и обмисля изграждането на нов завод в Обединеното кралство.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, за да направите банята си да изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg