Полуостров Атон в Североизточна Гърция, който се вдава в Егейско море на около 50 километра, някога е бил разполовен от широк 30 метра канал.
Той е построен от персийския крал Ксеркс I през 5 век пр. н. е. в рамките на подготовката за планираното му нахлуване в Гърция през 480 г. пр. н. е.
Мотивацията зад този монументален проект произтича от катастрофалния опит на персийския командир Мардоний, който дванадесет години по-рано се опитва да премине с флотата си около опасните скали на полуострова по време на Първото персийско нашествие в Гърция.
Коварните води на Атон обаче потопяват значителна част от флотата на крал Дарий — около 300 кораба и 20 000 души, по време на буря.
В опит да избегне подобна катастрофа, Ксеркс възлага на своя инженер Артахей да построи канал през най-тясната част на полуострова, разказва Amusing Planet.
В продължение на три години работници се трудят принудително, за да създадат канала, обхващащ 2 км дължина и 30 метра ширина, позволявайки преминаването на два кораба едновременно.
Дизайнът му включва наклонени навътре страни, стесняващи се до приблизително 15 метра на дъното и разположени на около 13 метра под повърхността.
След успешното преминаване на персийската флота през канала на път за битката при Артемизиум, Ксеркс не полага много усилия да го съхрани като постоянен воден път. С течение на времето той не се използва и се напълва с тиня.
Останките от това инженерно чудо все още могат да се видят на провлака между Неа Рода на север и Трипити на юг, маркирайки най-тясната точка на полуостров Атон.
Този канал не само е забележително свидетелство за краткото господство на Персия над Северна Гърция, но също така представлява един от най-ранните примери за морско инженерство в историята.
Съществувал ли е наистина каналът?
Докато историческите данни потвърждават, че крал Ксеркс е пуснал в експлоатация канал, историците спорят дали той наистина е бил прокопан от бряг до бряг.
Някои скептици хвърлят съмнение върху съществуването му като цяло, цитирайки геоложки предизвикателства – например скалисто плато, което, според тях, би направило строителството неправдоподобно с технологията, налична по това време.
Най-малко три отделни съвременни земни проучвания обаче откриват доказателства за канала в централната част от провлака. Но до 1990 г. дължината и ширината му са спорни, както и въпросът дали минава през целия провлак или през части от него корабите са били влачени.
Едва преди тридесет години британски и гръцки изследователи провеждат новаторско геофизично изследване, откривайки убедителни доказателства за съществуването на канала.
Използвайки геоложки данни, събрани под земната повърхност, където структурата лежи заровена днес, те щателно определят размерите и посоката на канала. Техните открития потвърждават описанията на Херодот, към които някои учени преди това се отнасят скептично.
„От анализа на седиментите в канала знаем, че той вероятно е имал кратък живот“, казва д-р Ричард Джоунс, водещ изследовател на проекта и археолог от университета в Глазгоу. „Персите не са мислили за него като за паметник, който ще остане през вековете. Краят му идва, след като корабите им преминават през него.“
След завършването на канала персийската флота стига безопасно до Егейско море, където се присъединява към войските, дошли по суша от север.
След това войниците на Ксеркс предприемат нападение срещу гръцкия бряг, навлизайки дълбоко в територията и нанасяйки значителни щети, включително унищожавайки Атина.
Въпреки първоначалните си успехи, персите, в крайна сметка, са победени от атиняните в решителна битка, отбелязваща края на тяхното мимолетно имперско присъствие в Европа.
Докато приливите и отливите на историята се променят, а империи се издигат и падат, каналът, който изиграва решаваща роля в амбициозната военна кампания на Ксеркс, постепенно избледнява в неизвестност. С течение на времето е запълнен от тиня и забравен.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Главният редактор на Darik Business Review с награда от БКДМП
преди 3 часаПерфектната дестинация за пенсиониране – според зодията
преди 4 часаКак Литва се превърна в магнит за финтех компаниите?
преди 4 часаПредпазливите към технологиите германци се пристрастяват към онлайн пазаруването
преди 5 часаТърговска война между САЩ и Европа тласка еврото към паритет с долара?
преди 6 часаТоварният транспорт със спад през третото тримесечие
преди 6 часаПрочети още
Необичайно модно ревю превърна деца от бедните квартали на Индия в звезди
darik.bgДежавю за феновете на Адел: Певицата отново излиза в дълга певческа ваканция
darik.bgАмериканците отброяват дните до Деня на благодарността
darik.bgДобри новини за ЦСКА след мача с Лудогорец
dsport.bgОбластна администрация София-град и Столична община подписаха договора за прехвърляне на собствеността на стадион Георги Аспарухов
dsport.bgКак да стартирате собствен онлайн бизнес по време на майчинство?
9meseca.bgНеща, които трябва да изхвърлите от дома си сега
idei.bgКак да си направим кърпички за почистване
idei.bg6 неща, които правят дори най-стилния коридор да изглежда разхвърлян
idei.bg