
Генеративният изкуствен интелект може да генерира до 5 милиона тона електронни отпадъци до 2030 г., показват данните от ново проучване, цитирано от MIT Technology Review.
Това е сравнително малка част от настоящото глобално количество на този вид отпадъци, възлизащо на над 60 милиона тона, но все пак може да допринесе значително за влошаването на проблема, смятат експертите.
В групата на електронните отпадъци влизат климатиците, телевизорите, телефоните, лаптопите и всички останали устройства, които се озовават на боклука.
Те често съдържат опасни или токсични материали, които могат да навредят на човешкото здраве или околната среда, ако не се изхвърлят правилно. Освен тези потенциални вреди, ценните метали в устройствата също се губят и се изваждат от веригата за доставки, вместо да бъдат рециклирани.
Според проучването, публикувано от Nature Computational Science, в зависимост от степента на приемане на генеративния AI, технологията може да добави между 1.2 милиона и 5 тона електронни отпадъци до 2030 г.
"Това увеличение би изострило съществуващия проблем с електронните отпадъци“, казва Асаф Цахор, изследовател в университета Райхман в Израел и съавтор на изследването.

Основният принос за електронните отпадъци от генеративния AI е високопроизводителният изчислителен хардуер, който се използва в центровете за данни, включително сървъри, графични карти и процесори, модулна памет и устройства за съхранение на информация.
Това оборудване, подобно на други електронни отпадъци, съдържа ценни метали, като мед, злато, сребро, алуминий и редкоземни елементи, както и опасни материали, като олово, живак и хром.
Една от причините AI компаниите да генерират толкова много отпадъци е бързият напредък на хардуерните технологии. Компютърните устройства обикновено имат живот от две до пет години и често се сменят с най-актуалните версии.
"Добрата новина е, че има стратегии, които могат да помогнат за намаляване на очакваните отпадъци. Удължаването на живота на технологиите чрез по-дългото използване на оборудването е един от най-важните начини за намаляване на електронните отпадъци", казва Цахор.
Обновяването и повторното използване на компонентите също може да играе важна роля, както и проектирането на хардуер по начини, които улесняват рециклирането и надграждането.
Прилагането на тези стратегии може да намали генерирането на електронни отпадъци с до 86% в най-добрия случай, прогнозира проучването.
Към днешна дата официално се събират и рециклират само около 22% от електронните отпадъци, според Global E-Waste Monitor за 2024 г. Много повече се събират и възстановяват чрез неофициални системи, включително в страни с ниски и по-ниски средни доходи, които нямат изградена инфраструктура за управление на електронните отпадъци.
Тези неофициални системи могат да възстановят част от ценните метали, но често не включват безопасно изхвърляне на опасните елементи.

Друга основна пречка пред намаляването на електронните отпадъци, свързани с AI, са опасенията относно сигурността на данните. Унищожаването на оборудване гарантира, че информацията няма да изтече, докато повторното използване или рециклирането му изисква използването на други средства за защита на данните.
"Чувствителната информация задължително трябва да бъде изтрита от хардуера. Това е от решаващо значение, особено за компаниите, работещи с поверителни данни", казва Цахор.
Вероятно ще са необходими повече политики, за да се гарантира, че електронните отпадъци, включително и тези от AI, се рециклират или изхвърлят правилно. Възстановяването на ценните метали в тях може да направи този процес по-изгоден от икономическа гледна точка, пише още изданието.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
17.05.2025Преди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
17.05.2025Защо гърците окачват октоподи на слънце?
17.05.2025Историята на Нюйоркската фондова борса
17.05.2025Berkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
17.05.2025Дългите работни часове променят структурата на мозъка?
17.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgЛевски изпусна нервен Лудогорец в голово шоу на „Герена“
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg