Рекордното поскъпване на биткойна ще покачи цената на криптовалутата до 500 000 долара до края на 2028 г., прогнозират от инвестиционната банка Standard Chartered

Има две причини за тази прогноза на банката – по-добър достъп за инвеститорите и по-ниска волатилност.

В доклад от тази седмица анализаторът Джеф Кендрик подчертава, че тези два фактора ще повишават цената на биткойна с около 100 000 долара всяка година, преди тя да стигне плато през 2029 г.

Прогнозата за 500 000 долара означава, че това би било увеличение от 407%, в сравнение с настоящата цена на биткойна.

"Въпреки че в краткосточен план търговията при биткойна остава разпокъсана, нещата в дългосрочен план се изясняват с всеки изминал ден," казва Кендрик.

"Достъпът се подобрява при администрацията на Тръмп. Притоците от институционални инвеститори ще продължат да набират сила. А волатилността постепенно ще намалява с подобряването на качеството на инвестиционните притоци и разширяването на другата инфраструктура (като пазарите на опции)."

Репутацията на биткойна като актив убежище и хеджираща позиция срещу инфлацията го прави популярен сред традиционните инвеститори и бетонира ролята му на Уолстрийт, казва Кендрик, посочвайки въвеждането на спот биткойн ETF-и през миналата година, които до момента са привлекли нетните 39 млрд. долара.

Тъй като достъпът вероятно ще продължи да се подобрява на фона на благоприятната при администрацията на Тръмп, съзряващият ETF пазар може да предизвика паралели с успеха от 2004 г. на борсово търгуваните фондове при златото.

"Цените на златото в САЩ нараснаха 4.3 пъти със съзряването на пазара на борсово търгувани продукти в периода ноември 2004 – септември 2011 г. Смятаме, че сходно повишение е вероятно и при биткойн ETF-ите, тъй като този пазар съзрява, което ние очакваме, че ще се случи в много по-кратък период от две години," пише Кендрик, посочвайки, че този фактор ще повиши цената на биткойна до 200 000 долара до края на 2025 г.

Борсово търгуваните продукти при златото разкриват още един урок за пазара на биткойна – волатилността при този тип активи ще отслабне.

Както и при скъпоценния метал, ситуацията с волатилността при биткойна би трябвало да се подобри, тъй като ETF-ите осигуряват на пазара по-стабилни парични потоци.

Кендрик също така очаква, че изграждането на други пазарни функционалности, като търговията с опции, ще намали нивата на волатилност с времето.

"По отношение на микса от парични притоци, целият пазар на дигитални активи, в това число и биткойна, е недоразвит, в сравнение с традиционните финансови пазари. Това би трябвало да се промени с времето, което ще позволи на волатилността да намалее."

В следващите 2-3 години, тримесечната волатилност при биткойна би трябвало да падне от настоящите 55% до 45%. По-ниската волатилност ще стимулира инвеститори да увеличат дела на криптовалутата в своите портфейли, което пък ще подкрепи целевото ниво за цената на Кендрик.

Разбира се, разочарованието от липсата на актуализации на политиката по отношение на биткойна през януари наруши импулса на поскъпването, но според Кендрик на пазара най-накрая се е появил положителен сигнал.

В сряда доходността по 10-годишните щатски държавни облигации падна под 4.5%, което евентуално е сигнал, че притесненията на инвеститорите относно икономическия растеж на САЩ нарастват на фона на налаганите от Тръмп тарифи, което от макроикономическа гледна точка е положителен знак за биткойна.

"Важното тук е, че движението на цените ми казва, че дори и да има още мита наративът за икономическия растеж ще спечели. Така че или няма да има повече въпроси около митата и очакванията за инфлацията ще намалеят, или пък ще има още мита и още опасения относно икономическия растеж. Печеливша ситуация и в двата случая," пише Кендрик в отделен коментар.