Златото е под натиск, докато биткойнът процъфтява след президентските избори в Съединените щати, тъй като индустрията очаква много инвестиционни капитали да се насочат към криптоактивите.

Ценният метал, който се използва и като основен инструмент за защита от инфлация, падна до едномесечно дъно от $2543 за тройунция на 14 ноември - по-малко от ден след публикуването на доклада за индекса на потребителските цени в САЩ. 

Инфлацията в най-голямата световна икономика достигна 2.6% през октомври.

Въпреки неотдавнашния скок до $2623, златото все още е надолу с 2.6% през последните 30 дни.

От друга страна, биткойнът, който има славата на "дигитално злато", се повиши до исторически връх от над $93 400 само часове след публикуването на данните за инфлацията в САЩ.

Не само биткойнът, но и по-бавното намаляване на лихвените проценти може да направи доходността на държавните облигации на страната да изглеждат по-привлекателни от златото.

Маруф Юсупов, съоснователят на обезпечения със злато стейбълкойн Deenar, очаква силна промяна в привлекателността на ценния метал заради силния фокус на Доналд Тръмп върху данъците, митата и криптоактивите. Той коментира пред Crypto News:

„Въпреки своята вековна роля в света на финансите, златото може да загуби доминацията си като основен актив за запазване на стойността на парите. Инвеститорите могат да прехвърлят средства от златото към биткойна, подхранвайки бърз възход на криптовалутата“.

Ако Федералният резерв започне отново да повишава лихвените проценти, ефектът върху привлекателността на златото би бил силно негативен, смята експертът.

"Инвеститорите, които искат да диверсифицират своя капитал, могат вместо това да изберат биткойна, тъй като той е известен със своята относително по-висока доходност“.

Юсупов вярва, че укрепването на щатския долар може да застраши златото в дългосрочен план, тъй като необходимостта от подобни "активи убежища" ще намалее.

Републиканският сенатор Синтия Лумис по-рано този месец предложи част от златото на Фед да бъде прехвърлено в биткойни като национален крипторезерв. Към второто тримесечие на 2024 г. САЩ притежават 8133 тона златни резерви, според данните на Gold.org.