След еуфорията на финансовите пазари, предизвикана от победата на новоизбрания президент на Съединените щати Доналд Тръмп, инвеститорите, анализаторите и икономистите вече си задават въпроса какво да очакват в дългосрочен план.
Вероятно няма им се наложи да чакат дълго, за да видят дали Тръмп ще спази всичките си обещания като 47-мия президент на САЩ. Ако го направи, политиките му по всяка вероятност ще доведат до голяма промяна на глобалния икономически и политически пейзаж, пише Euronews.
В самия ден на изборите основните американски борсови индекси, щатският долар и криптовалутите реагираха с ентусиазъм, "окрилени" от надеждата, че Тръмп ще следва експанзионистична политика и ще стимулира икономическия растеж на САЩ.
"Има много за обмисляне при завръщането на администрацията на Тръмп и това, което проработи за инвеститорите веднага след изборите, може да не остане така в по-дългосрочен план“, предупреждава Дан Коутсуърт, инвестиционен анализатор в AJ Bell.
Какви са плановете на Тръмп за икономиката?
Новоизбраният президент имаше две ключови мерки в дневния си ред по време на своята кампания - намаляване на корпоративния данък от 21% на 15% за компаниите, които произвеждат в САЩ, и налагане на нови търговски мита върху вноса.
"Намаляването на данъците е "музика за ушите" на бизнес лидерите, тъй като означава, че у тях ще остават повече пари за реинвестиране или използване за обратно изкупуване на акции или за изплащане на дивиденти", казва Коутсуърт, добавяйки, че увеличаването на печалбите след облагане с данъци на теория би подхранвало по-високата цена на акциите, а по-голямото доверие сред корпорациите може да ги накара да инвестират повече пари, за да подкрепят растежа. Това със сигурност би било положително за икономиката.
Повишаването на търговските мита обаче може да предизвика инфлация, която съвсем скоро се понижи след достигнатия връх от 9.1% през 2022 г. и почти се върна към целевото ниво на Федералния резерв от 2%. Тръмп предложи 60% мита за стоките от Китай и до 20% за останалия свят
Тръмп обаче обеща, че ако избирателите го върнат в Белия дом, "инфлацията ще изчезне напълно". Въпреки оптимизма, мнозина остават загрижени, включително 16 икономисти, носители на Нобелова награда, които подписаха писмо през юни, изразяващо опасения, че предложенията на Тръмп ще разпалят инфлационния пожар отново.
„Налагането на големи мита върху вносните стоки би повишило значително цените, тъй като допълнителните разходи се прехвърлят върху клиента“, казва Коутсуърт. Това може да доведе до по-ниско търсене, което ще навреди на бизнеса.
Обещанието на Тръмп да ограничи имиграцията пък може да доведе до по-високи разходи за заплати, тъй като много американски компании са изправени пред намаляващ набор от работници, които са щастливи да приемат нископлатени работни места.
Ще се обърне ли тенденцията при лихвените проценти?
Несигурността относно инфлацията може да промени подхода на Федералния резерв за намаляване на лихвените проценти, потенциално оставяйки основната лихва по-висока за по-дълго време.
"Въпреки че все още можем да видим намаляване на лихвените проценти в близко бъдеще, Федералният резерв може да не ги понижи толкова силно и бързо, колкото се смяташе досега, ако инфлацията се засили, след като Тръмп се върне на власт“, казва Коутсуърт. Той е на мнение, че този сценарий е обратен на очакванията на инвеститорите, което означава, че положителният тренд на американските фондови пазари може да се обърне, ако има някакви признаци, че Фед ще променя курса.
Що се отнася до Европа, протекционистичните политики, включително и налагането на нови мита върху износа за САЩ, може да накарат Европейската централна банка да намали лихвите по-бързо от очакваното, за да стимулира икономическия растеж.
Въздействието на митата
„Митническите тарифи представляват друг проблем, особено за инвеститорите, притежаващи китайски акции или фондове“, казва Коутсуърт. Много китайски компании направиха големи печалби от продажбата на стоки в САЩ и сега те са изправени пред перспективата за по-малки маржове поради потенциалните мита. Европа също може да бъде губеща от митата на САЩ.
"Пазарите не харесват търговските войни и ескалацията на напрежението между САЩ, Китай или ЕС може да предизвика нестабилност в цените на активите“, предупреждава Коутсуърт.
Кои сектори могат да се възползват от политиките на Тръмп?
Според нов доклад на Goldman Sachs, преизбирането на Тръмп вероятно ще доведе до подновяване на разходите за отбрана в Европа, което ще струва на ЕС около 0.5% от БВП всяка година.
"Отбранителната индустрия от другата страна на Атлантическия океан също може да получи повече приходи, тъй като Тръмп увеличи разходите за отбрана през първия си мандат като президент и вероятно ще направи същото и този път“, според инвестиционния анализатор в AJ Bell. Акциите на BAE Systems, Northrop Grumman и Booz Allen Hamilton, например, вече „отпразнуваха“ изборната победа на Тръмп.
Подходът на Тръмп в подкрепа на петролния бизнес и неговите обещания за увеличаване на сондажите и предоставяне на повече разрешения за износ на втечнен природен газ (LNG) вече подхраниха търговията с акции на Chevron и ExxonMobil. Това, съчетано с перспективата за по-свободно регулиране, може да даде реален тласък на петролните запаси.
От друга страна се очаква спад в ESG инвестициите, пише Никос Авлонас, президент на Центъра за устойчивост и високи постижения (CSE). В статията си „Как изборите на Тръмп биха могли да оформят политиките за устойчивост и инвестициите в САЩ и Европа“, той прогнозира растеж в традиционните енергийни сектори поради негативното отношение на Тръмп към екологичните разпоредби.
Банките и биткойнът се очертават като големите победители през следващите четири години
От вероятността за по-високи лихвени проценти до икономическите стимули, обещанията на Тръмп изглежда са от полза за банките.
Разхлабването на регулациите може да замени по-строгия контрол на администрацията на Байдън с исканията му за допълнителни капиталови изисквания от най-големите банки, за да ги предпази от потенциални загуби.
Това, съчетано с увеличената икономическа активност, по-високите лихвени проценти и ръста на бизнес инвестициите, би било от полза за банковия сектор.
Другият потенциален печеливш е биткойн, който поскъпна в деня на изборите и продължи възходящия си тренд и след това, достигайки нови рекордни нива. Криптовалутата може да се възползва и в дългосрочен план от обещанието на Тръмп да превърне САЩ в „криптостолицата на планетата“, както и от перспективата за разхлабване на регулациите върху цифровите активи, което може допълнително да подхрани интереса към тях.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
През 2020 г. спортист заложи на биткойна. Сега това му се отплаща
13.11.2024Въглищата - мръсни, опасни и безсмъртни
13.11.2024Защо хиляди се редят на опашка, за да видят вонящо цвете?
13.11.2024Прогноза: Глобалните емисии на C02 с нов рекорд през 2024 г.
13.11.2024През третото тримесечие: Заплатите в частния сектор растат с 14.3%
13.11.2024Заради AI: Всеки може да стане жертва на дийпфейк порно
13.11.2024Прочети още
Празнични дестинации: Къде са най-добрите коледни базари в света
darik.bgДжон Красински е най-сексапилният мъж на планетата
darik.bgИлън Мъск и ТВ водещ от FOX влизат в екипа на Тръмп за Белия дом
darik.bgГеорги Иванов пред Дарик за БФС, националния отбор, проблемите във футбола, съдийството, терените и школите (ВИДЕО)
dsport.bgГонзо пред Дарик: Нямаме нужното финансиране в БФС, взимаме кредити, за да плащаме заплати (ВИДЕО)
dsport.bgД-р Йочева: Най-добри резултати постигаме, когато работим в екип с акушер-гинеколога на бъдещата майка
9meseca.bgЗащо у дома в толкова прашно
idei.bgСпрей „направи си сам“ е най-доброто решение за миризмата в банята
idei.bgГрешки при декорирането на малка баня, които трябва да избягвате според дизайнерите
idei.bg