
Шест договора за над 443 млн. лева за изграждане на цифрови мрежи в страната подписа днес правителството.
"Вече няма да говорим за цифрово номадство, а за възможности, които ще имат не само живеещите в по-слабо населените места, а и бъдещите бизнеси, които ще развиват потенциала си там", заяви министър-председателят Росен Желязков на церемонията.
„Това е важна стъпка към цифровия преход. Аз бих казал цифров поход към слабо населени места. Там, където няма пазарен потенциал“.
Министър-председателят подчерта, че проектът ще даде възможност не само за достъп до високоскоростен интернет за потребителите, а за различна регионална политика и вследствие на това и за по-добра демографска политика.
„Този проект ще се реализира в изключително кратки срокове, ще бъде изградена необходимата цифрова инфраструктура и предстои процесът по последващата регулация, така защото всички телекомуникационни оператори да имат достъп, за да предоставят различни по своя характер цифрови услуги“.

Над 100 пъти по-бърз интернет
„Близо половин милиард лева е общата инвестиция в проекта“, каза по време на церемонията вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов. Той добави, че операторите участват със съфинансиране от 10%.
„Това е добър пример както за публично-частно партньорство между държавата и операторите, така и за тяхната социална отговорност. Над 7000 км оптична мрежа трябва да се развие за малко повече от година. Министерството на транспорта и съобщенията ще упражнява много строг контрол, съвместно с Комисията за регулиране на съобщенията, за това във всяка от планираните точки да се изгради в срок високоскоростен интернет“.
Гроздан Караджов заяви, че проектът предвижда над 100 пъти по-бърз интернет от съществуващия в момента.
„В отдалечените райони ще може да се развива бизнес по същия начин, по който в момента се инвестира около големите градове. За образованието като главен приоритет на правителството, също ще бъде осигурен ежедневен достъп до бърз интернет“.

Вицепремиерът припомни, че в много спешен порядък беше прието законодателство, което дава нови възможности и съкратени срокове за изграждане на мрежи към базовите станции. Те ще осигуряват интернет без прекъсване, когато има проблем с електричеството.
„Само разрешителните за това оборудване щяха да отнемат 2 години. Сега започва да се строи оптичната мрежа там, където няма нужда от разрешителни, а до края на лятото ще стартира работата и в останалите участъци“.
На церемонията бяха подписани шест договора за изграждане на цифрови мрежи в страната с избраните изпълнители - ,,А1 България“ ЕАД, „Виваком България“ ЕАД и „ЦЕТИН България“ ЕАД (част от групата на „Йеттел България“).
Дейностите са на обща стойност 433 613 866 лв. без ДДС, от които 390 027 846 лв. без ДДС са от Националния план за възстановяване и устойчивост.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Ниските образователни резултати може да струват на България над $400 млрд.
18.06.2025Шест години затвор за шведската кралица на боклука
18.06.2025Ултрабогатите превръщат Виетнам в новата гореща точка за луксозни яхти
18.06.2025GM представи най-бързия Chevrolet Corvette в историята
18.06.2025Луксозните марки все по-често показват защо са скъпи
18.06.2025Microsoft започва да изтрива паролите ви след 6 седмици
18.06.2025Прочети още
Една от спасените българки от Израел: Разминахме се на косъм! Това беляза живота ми!
darik.bgРойтерс: САЩ ще отменят препоръката за до 2 алкохолни напитки на ден
darik.bgСловесната битка между Тръмп и Хаменей
darik.bgНовият Реал Мадрид разочарова и се провали на старта си в САЩ (ВИДЕО)
dsport.bgИлиян Филипов алармира: Времето ни изтича
dsport.bg5-годишният Васко се бори с рядък агресивен рак – семейството му търси помощ
9meseca.bg