
Английският физик и компютърен специалист сър Тим Бърнърс-Лий, считан за създател на World Wide Web, е роден на днешната дата през 1955 г. в Лондон.
Компютърните науки се отдават съвсем естествено на Бърнърс-Лий, тъй като и двамата му родители работят по създаването на първия в света компютър за масова употреба Ferranti Mark I.
След като се дипломира през 1976 г. от Оксфордския университет, Бърнърс-Лий в продължение на две години създава софтуер за английската компания Plessey Telecommunications Ltd.
След това той заема различни позиции в компютърната индустрия, в това число и като консултант по софтуерно инженерство през 1980 г. в Европейската организация за ядрени изследвания (CERN) в Женева.
Докато работи в CERN, Бърнърс-Лий създава за себе си програма на име Enquire, която може да съхранява информация във файлове, съдържащи връзки (“линкове”) - впоследствие тази техника става известна като хипертекст.
След като напуска CERN, Бърнърс-Лий работи за английската компания Image Computer Systems Ltd., където проектира най-различни компютърни системи.
През 1984 г. той се завръща в CERN, за да работи по проектирането на компютърната мрежа на лабораторията, разработвайки процедури, които позволяват на различни компютри да общуват помежду си, а на учените да контролират различни машини дистанционно.

През 1989 г. Бърнърс-Лий изготвя предложение за създаването на глобална система за хипертекст документи, която би използвала интернет. Неговата цел е да предостави на учените възможността да споделят своите резултати, техники и практики без да им се налага постоянно да разменят имейли.
Вместо това учените трябва да поставят тази информация “онлайн,” където техните колеги да я ползват по всяко време на денонощието.
В периода 1990-91 г. в програмната среда NeXTStep Бърнърс-Лий написва софтуера за първия уеб сървър и за първия уеб клиент, или “браузър” (програмата, която достъпва и показва файловете, взети от сървъра).
Първото приложение на мрежата в CERN е телефонният указател на лабораторията, което е доста обикновено начало на едно от технологичните чудеса на компютърната ера.
През лятото на 1991 г. проектът WWW, който вече е покорил учените в Европа, преминава отвъд океана и се влива в проекта Internet. Така възниква паралелният свят на новосъздадените съкращения, като URL, HTTP, TCP и HTML.
Бърнърс-Лий създава първия уебсайт през декември 1990 г., в който описва проекта за World Wide Web. Той се появява в интернет от мрежата на CERN.
На сайта е обяснено какво представлява световната мрежа, как хората могат да използват браузър и да настроят сървър, както и да си направят собствен уебсайт.
На 6 август 1991 г. Бърнърс-Лий публикува съобщение за първи път в Usenet, с което отправя публична покана за сътрудничество с проекта WorldWideWeb и на практика прави новата информационна система публично достъпна услуга.
На 30 април 1993 г. от CERN обявяват, че информационната система ще може да бъде ползвана от всеки свободно и безплатно.
През 1994 г. в САЩ Бърнърс-Лий основава и оглавява World Wide Web (W3) Consortium в Масачузетския технологичен институт.
Консорциумът, в сътрудничество с други организации, разработва и усъвършенства стандартите за информационната система WWW и също така се грижи за това мрежата бъде отворена, без патенти и да не бъде притежавана от никого.

През март 2000 г. Тим Бърнърс-Лий е нареден от списание Time сред „100-те най-важни личности на 20 век“.
На 15 април 2004 г. става първия получател на новоучредената награда „Награда за технология на хилядолетието“. През същата година той е посветен в рицарско звание от кралица Елизабет II и получава наградата Орден на Британската империя.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
17.05.2025Преди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
17.05.2025Защо гърците окачват октоподи на слънце?
17.05.2025Историята на Нюйоркската фондова борса
17.05.2025Berkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
17.05.2025Дългите работни часове променят структурата на мозъка?
17.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgЛевски изпусна нервен Лудогорец в голово шоу на „Герена“
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg