
Държавният инвестиционен фонд на Норвегия, който е най-големият по рода си в света, обяви 2.5 трлн. крони (222.4 млрд. долара) печалба за 2024 г., в основната на която беше поскъпването на акциите на технологичните компании.
Печалбата на фонда за цялата година беше по-голяма от обявения година по-рано рекорден положителен резултат в размер на 2.22 трлн. крони (196.5 млрд. долара).
Стойността на активите на Глобалния правителствен пенсионен фонд е оценена на 19.7 трлн. крони (1.74 трлн. долара) в края на 2024 г., обявиха от Norges Bank Investment Management (NBIM).
Възвръщаемостта на инвестициите на фонда достига 13% за годината, което е с 45 базисни пункта по-малко, в сравнение с неговия бенчмарк индекс.
“Фондът постигна много добра доходност през 2024 г. в резултат на много силното представяне на фондовия пазар. Акциите на американските технологични компании, по-конкретно, се представиха много добре”, заяви главният изпълнителен директор на NBIM Николай Танген.
Заместник главният изпълнителен директор Тронд Гранде определи “много, много силната година за акциите” като най-големия двигател за доходността на фонда през 2024 г.
NBIM управлява фонда от името на населението на страната. Той е създаден през 90-те години, за да се инвестират излишните приходи от норвежката петролна и газова индустрия и в момента е вложител в над 8 000 компании в 63 държави.
Фондът е акционер в глобални компании, като технологичните гиганти Apple, Microsoft, Nvidia и Amazon, а 70% от неговия бенчмарк индекс е съставен от акции.
Фондът инвестира и в инструменти с фиксирана доходност, в това число държавни и корпоративни облигации, както и в недвижими имоти, и в инфраструктура за възобновяеми енергийни източници.

Ефектът DeepSeek
Търговията с акциите на щатските технологични компании е волатилна през тази седмица, след като китайският стартъп DeepSeek представи безплатен голям езиков модел с отворен код, който, според компанията, е по-бърз и по-евтин от основните си конкуренти.
Това предизвика разпродажби на акции на технологични компании на Уолстрийт, като акциите на любимата компания в AI сектора Nvidia, в която Норвежкия държавен инвестиционен фонд притежава дял от 1.3%, поевтиняха с близо 17% в понеделник.
По време на пресконференцията след обявяването на резултатите Танген засегна и въпроса с DeepSeek.
“Фактът, че вече има по-евтини езикови модели е положителен за демократизацията на изкуствения интелект. Като цяло, това е положителна новина, тъй като, когато разходите са по-ниски, тази технология би трябвало да се разпространява повече по света.”
Танген призна, че не знае дали разпродажбите в технологичния сектор напоследък са само временни или ще се превърнат в дългосрочна тенденция.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Историята на Рудолф Дизел - изобретателя на дизеловия двигател
18.03.2025Втори шанс за превзетия от туристи райски остров в Малта
18.03.2025Стартъп създава глобална технологична платформа за рециклирана дървесина
18.03.2025Банкнотите в обращение у нас отново под 30 млрд. лв.
18.03.2025Revolut vs. Paysera vs. Wise - как да изберем платежна сметка?
18.03.2025Alphabet води преговори за придобиването на Wiz срещу над $30 млрд.
18.03.2025Прочети още
Блокираните в космоса астронавти на НАСА поеха към Земята
darik.bgРазпръсна ли Вучич протестиращи със звуково оръжие? (ВИДЕО)
darik.bgОсем пострадали при инцидента в РСМ са в болници у нас
darik.bgАтанас Фурнаджиев: Проблемът не е в това колко чужденци играят, проблемът е в това да играят българи
dsport.bgАтанас Фурнаджиев: Аз лично съм „за“ намаляване на отборите в Първа лига
dsport.bgБезплатни лекарства за децата поискаха организации
9meseca.bg