Националният парк Sagarmatha в Непал защитава южните склонове на връх Еверест - най-високия в света, изправящ се на 8849 метра.
Националният парк Canaima във Венецуела е дом на водопада Ейнджъл Фолс - най-високия в света, спускащ се от 979 метра.
Простиращ се на 400 квадратни километра, археологическият парк Angkor в Камбоджа може да се похвали с най-големия религиозен паметник в света и най-големия древен разрушен метрополис.
Но най-голямото нещо относно националните паркове не е техният колосален размер.
По-голям от Делауеър и приблизително със същия размер като Уелс, Yellowstone е смятан за огромен, когато става първия национален парк в света през 1872 г.
Експлозията на нови защитени територии в края на 20-и и началото на 21-и век обаче засрамва по-старото поколение национални паркове, когато става дума за размер. Някои от новобранците са повече от 50 пъти по-големи от Yellowstone.
Ето един поглед към най-големите национални паркове на всеки континент, представен от CNN.
Северна Америка
Простиращ се на почти половината от най-големия остров в света, Northeast Greenland National Park в момента е най-големият национален парк в света и най-голямата наземна защитена зона.
Трудно е да си представите площта му – 972 000 квадратни километра, което го прави по-голям от всички държави-членки на ООН, освен 29.
Огромната гренландска ледена покривка обхваща по-голямата част от парка, но има и дълга, пресечена брегова ивица, която е дом на мускусни говеда, полярни мечки и много други арктически същества.
Най-добрият начин да стигнете до парка от Итокортормит - най-близкия град, е с лодка през лятото, а през зимата с кучешки впряг в компанията на местни ловци.
Южна Америка
Най-големите паркове в Южна Америка се намират в най-слабо населените региони на континента - Амазонка и Патагония.
Действащият шампион е Chiribiquete National Park в Югоизточна Колумбия (43 000 квадратни километра). Защитавайки огромен участък от тропическите гори на Амазонка, тепуи с плоски върхове и диви реки, паркът изглежда като излязъл от „Джурасик парк“, а не като модерен пейзаж.
Може да няма динозаври, но мястото е обитавано от други хищници.
Наричан „Малока (Дългата къща) на ягуара“ от местните коренни жители, паркът пази широка гама от флора и фауна, както и повече от 75 000 древни скални рисунки, някои от които са изобразени преди повече от 24 000 години.
Австралия
Най-големият природен резерват в Австралия е чисто нов. Покриващ 36 000 квадратни километра, Munga-Thirri-Simpson Desert National Park е обявен за защитена територия през 2021 г., за да предпази изключително красивите пустинни пейзажи на далечна Северна Южна Австралия.
Той включва едни от най-големите полета с дюни в света, акациеви гори, тревни площи със спинифекс, и плая (сухи) езерни вериги.
Освен за повече от 150 вида птици, паркът осигурява сухо местообитание за малки торбести животни (много от тях нощни), динго, диви камили и перенти (най-големия гущер в Австралия).
В момента в него няма съоръжения за посетители и павирани пътища - всеки, който се впусне сам в пустинята Simpson, трябва да е добре запознат с оцеляването на подобно място. Поради екстремните горещини, защитената зона е затворена през лятото.
Азия
Въпреки че е най-големият континент, Азия изостава в класацията на най-големите национални паркове в света.
Създаден през 2021 г., китайският Sanjiangyuan National Park сега е най-големият (123 100 квадратни километра), заемайки колосална част от Тибетското плато, подхранващо изворите на реките Яндзъ, Ланцанг и Жълтата река.
Груби и отдалечени, планините приютяват набор от редки, застрашени или уязвими животински видове - от снежни леопарди и хималайски вълци до дивия як и алпийския мускусен елен. Паркът включва и културни обекти.
Европа
Предвид малкия си размер, в сравнение с други континенти, много от най-големите паркове в Европа изглеждат недоносчета, в сравнение с останалите. Но това не означава, че са малки.
Най-големият е исландският Vatnajökull National Park (14 141 квадратни километра). Резерватът олицетворява духа на острова „огън и лед“ - страна на вулкани и горещи извори, фиорди и ледници, която е лесно да изследвате сами или чрез екскурзии с водач.
Африка
Някои от най-високите и големи пясъчни дюни в света са разположени в централната част на Namib Naukluft National Park в Западна Намибия - най-големия в Африка с площ от 49 768 квадратни километра.
Дюните – някои от които с височина повече от 200 метра, са създавани в продължение на хилядолетия от ветровете на сушата, отлагащи пясък върху най-старата пустиня в света.
Лесен за изследване със собствено превозно средство, главният път на парка води до оживените дюни Sossusvlei и фотогеничния Dead Vlei с призрачната му гора. Полетите с балон с горещ въздух предлагат гледка от птичи поглед към страхотния пустинен пейзаж.
Освен с легендарните си дюни, Namib Naukluft е известен със своите пустинни каньони, осеяни с корабокрушения от морското крайбрежие, както и с флората и фауната, адаптирали се към едно от най-сухите места на Земята.
Въпреки че не е национален парк сам по себе си, най-голямата защитена зона в Африка е Kavango-Zambezi Transfrontier Conservation Area (520 000 квадратни километра), създадена през 2012 г., за да защити части от Замбия, Зимбабве, Мозамбик, Ангола и Намибия.
Антарктика
Долният край на планетата все още не може да се похвали с национални паркове, а единственият официален природен резерват на Антарктида е Ross Sea Marine Protected Area.
Създаден през 2016 г., резерватът обхваща 1.55 милиона квадратни километра и е дом на милиони полярни животни, включително пингвини, китове, тюлени и морски птици.
В някакъв момент в бъдещето целият континент може да се превърне в Антарктически световен парк. При 14.2 милиона квадратни километра, това би го направило около 10 пъти по-голям от всеки друг резерват.
„През 80-те години на миналия век неправителствени организации популяризираха идеята Антарктида да бъде определена за световен парк“, казва Клеър Крисчън, изпълнителен директор на Коалицията за Антарктика и Южен океан. "Но това не се случи."
Вместо това страните подписват ново международно споразумение за опазване на околната среда, което забранява добива и установява правила за минимизиране на въздействието върху природата от туризма и научноизследователските дейности в Антарктика.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво прави един лидер добър, според младите хора?
преди 1 часДжон Ф. Кенеди – най-младият избран и починал американски президент
преди 1 часШвейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 2 часаНовият смартфон Motorola G35 вече е достъпен във Vivacom
преди 3 часаСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 3 часаАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 3 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bg100-годишното съперничество между България и Ирландия
dsport.bgСуперсблъсъци в първите по рода си четвъртфинали от Лига на нациите
dsport.bgНад 400 гости станаха част от магията на 'Денят на жената предприемач 2024'
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg