В американските учебници пише, че Йелоустоун е първият национален парк в света. Но в Монголия, южно от столицата Улан Батор, една планина също претендира за тази титла.

Подобно на много неща в страната, тя е свързана с Чингис хан, който основава Монголската империя през 1200 г. и чието име и образ са повсеместни в днешна Монголия.

Тогрулхан - близък приятел и съюзник на бащата на хана, е защитавал и почитал планината Богд Хан Уул.

Според историческия труд „Тайният живот на монголите“ - най-старата съществуваща книга в Монголия, Тогрул е забранявал на всеки лов и дърводобив, наред с други дейности, в района още през 13 век.

Днес достъпът до Богд Хан Уул, който е признат за биосферен резерват на ЮНЕСКО през 1996 г., прогонва спомена за тълпите и замърсяването на столицата.

Река Терелж си проправя път през гъсти парцели от борови, брезови и трепетликови дървета. Бели пеперуди се вихрят на групички.

В резултат на дългогодишния статут на парка, много местни растения и животни процъфтяват, защитени от лов и земеделие. Те включват редкия кабарен елен - известен със зъбите си, подобни на бивни - и арктическия заек. Посетителите трябва да внимават и за орли, лешояди, мармоти и диви свине.

Национален парк Богд Хан Уул

Планината Богд Хан Уул „е свещена и символична за всички монголи“, казва Саруул-Ердене Мягмар, родом от Улан Батор, специалист по Монголия в Библиотеката на Конгреса във Вашингтон.

Богд означава „светец“ на монголски, а „уул“ е планина, докато Хан е церемониална титла, давана на владетели. Един от преводите на Богд Хан Уул е „планината на светеца на хана“.

Още претенденти за титлата

А какво да кажем за твърдението, че Богд Хан Уул е по-стар от Йелоустоун?

През 1778 г. монголски аристократи писали до императора на династията Цин, която управлявала района по това време, с молба Богд Хан Уул да бъде обявен за официална защитена зона. Той казал „да“.

Междувременно, Йелоустоун, който се простира през части от Уайоминг, Айдахо и Монтана, е създаден през 1872 г. За сравнение, Австралия получава първия си национален парк през 1879 г., Канада през 1885 г., Франция през 1963 г., а Египет през 1983 г.

В Карибите има още един желаещ титлата. Горският резерват „Тобаго Мейн Ридж“, създаден през 1776 г., също има претенцията да е най-старата защитена зона в света.

Но много монголци игнорират датата 1778 г. и отбелязват началото на „защитения статут“ на Богд Хан Уул през 13-ти век, което би поставило парка пред конкурентите му с няколко века.

Непознат за света

За разлика от Йелоустоун и други известни паркове, Богд Хан Уул остава сравнително непознат в останалата част на света.

Това има много общо с местоположението на Монголия - тази студена, без излаз на море страна, разположена между Китай и Русия, не посреща много международни посетители. Голяма част от информацията за парка и неговата история е достъпна само на монголски език.

Това обаче се променя. Монголия инвестира сериозно в туризма и се надява, че индустрията може да нарасне, за да допринесе с 10% за икономиката ѝ до 2030 г. Около 808 000 чуждестранни туристи са посетили страната през 2024 г. - най-високият брой в историята.

За монголците значението на планината не е само в това дали тя наистина е най-старият национален парк в света или не. Духовното наследство на парка е живо.

Днес Богд Хан Уул е осеян с овоос - свещени купчини от камъни, парчета дърво и цветни парчета плат. В парка се счита за лошо възпитание, ако не и за откровен лош късмет, да се замърсява природата и да се разрушават овоос.