Шеф, с когото се работи трудно, би могъл да превърне и най-удовлетворяващата работа в неприятно преживяване.

Можете да избегнете или най-малкото да предвиждате търкания с вашия мениджър, като знаете какъв е конфликтният му стил и какво го предизвиква, казва Джим Гуин, автор на книгата  „Как да се разбираме с всички.”

Гуин е президент на Resolution Resource Group - компания, която обучава други компании относно разрешаването на конфликти. Съавтор на книгата е Джон Елиър, ментор на професионални отбори и спортисти.

Най-лошият човек, за когото можете да работите, е “сътрудникът, който реагира на задачи”, казват те.

Това е “някой, който иска да участва във всичко, да разрешава всеки конфликт, казва, ‘Нека всички бъдем най-добри приятели,’ но е вманиачен по контрола и няма да ви има доверие,” казва Гуин пред CNBC.

Такива шефове имат склонност да микроменажират, но не и да са директни по отношение на това какво искат те всъщност.

“Този тип шеф никога няма да ви каже, че не е доволен от вас, но ако не правите нещата по неговия начин, ще откачи.”

Сътрудникът е един петте типа конфликтни личности, които Гуин и Елиът описват в своята книга:

Избягващият: този човек обикновено избягва конфликти и работи най-добре сам. За да изградите добри работни отношения с него, трябва да използвате ефективно времето си и да избягвате безсмислени срещи. Бъдете настоятелни, ако не получавате обратна връзка от него.

Конкурентът: Конкурентът обикновено поема много рискове и може да е агресивен в подхода си. Когато работите с такъв тип шеф, трябва да се придържате към зададените от него крайни срокове и да държите на думата си.

Анализиращият: Анализиращият гледа света през методичен и основан на доказателства обектив. Той обича да събира много информация, преди да предприеме действия. За да създадете страхотен работен процес помежду ви, му покажете, че можете да бъдете гъвкави и проявявайте интерес към неговите мисловни процеси.

Сътрудникът: “Сътрудниците полагат много усилия, за да направят нещата лични и да ви накарат да „свалите гарда“,” пишат Гуин и Елиът в своята книга. Те са съпричастни и обичат да имат взаимоотношения с колегите, но не са директни по отношение на собствените си нужди. Когато работите със сътрудници, утвърждавайте необходимостта им да бъдат част от групата и всичко да не е “само работа.”

Способстващият: Този тип шеф поставя успеха и благосъстоянието на групата над своето собствено. Той се справя чудесно с насърчаването на своите колеги и може да се разстрои, когато се чувства неоценен. Бъдете надеждни и не приемайте този тип шефове за даденост.

Повечето конфликти спадат към три категории, смятат Гуин и Елиът:

Задача: Ако даден човек “се задейства от задачи”, това означава, че той е загрижен за спазването на крайните срокове и придържането към договорените стандарти.

Процес: този тъп несъгласие е свързан с начина, по който се върши една задача. Много хора, които се задействат от процеси, имат нагласата “всичко трябва да става по моя начин“.

Отношения: Ако шефът ви има проблем с особеностите на характерите на хората в екипа, много от конфликтите вероятно са свързани с отношението.

Ако знаете как шефът ви е склонен да се справя с несъгласия и какво го разстройва, можете да предвиждате неговото поведение и да създадете по-хармонична работна среда.