
Авторът и дизайнер Стефани Харисън казва, че в големи части от живота си е пречела сама на себе си.
Тя имала големи мечти, но когато се заемала да ги осъществи, се изправяла пред ново предизвикателство, с което не знаелa как да се справи. Усещала, че колкото и усърдно да опитва, никога не успявала да прогресира или да намери щастието, за което копнеела.
В разочарованието си, тя се обръща към научните изследвания и в продължение на 10 години изучава науката за благосъстоянието, пише Харисън в CNBC. Тя открива отговори, които търсела, но и нещо друго – че не е единствена.
Mного хора преживяват подобни предизвикателства. В крайна сметка, тя създава платформа, която учи милиони хора как да бъда по-щастливи и дори пише книга.
Има седем често срещани начина, по които имаме склонност да се самосаботираме. Харисън има научно подкрепени решения за всяко от тях:
1. Не знаете кое е най-важното нещо за вас
Израснали сме в култура, която ни внушава ценности, като съвършенство, постижения, свръхнезависимост и конкуренция.
Въпреки това, повечето от нас не считат тези неща за собствени ценности, коeто ни кара постоянно да се разкъсваме между това, което ни е казано да правим и това, което е наистина важно за нас.
Затова е съществено важно да установим какви са нашите собствени ценности. Така всеки път, когато вземате решение, можете да си зададете въпроса “Кой избор отговаря най-много на моите ценности?”
2. Не разделяте мечтите си на управляеми цели
Мечтите, които имаме, често са толкова големи, че в крайна сметка се чувстваме претоварени. Започнете да разделят мечтата си на по-малки и по-постижими цели.
От полза е да определи краткосрочна цел за след месец или два и да си зададете въпроса: “Какво би било разумно да се постигне до тази дата?”
3. Никога не са ви учили как да управлявате емоциите си
Докато работите по постигането на вашите краткосрочни и дългосрочни цели, неизбежно ще изпитате трудни емоции, като страх, разочарование, тъга, притеснения и объркване. Посрещнете тези емоции със състрадание.
Харисън използва тактика на име “Проверка на чувствата”. Веднъж на ден направете пауза, поемете дълбоко дъх и се опитайте да установите какво чувствате.
Установяването на вашите емоции ще ви помогне да ги регулирате и да управлявате стреса си, както и да се докоснете до по-мъдрата част на мозъка си, която поддържа ефективното вземане на решения.

4. Опитвате се да правите всичко сами
Живеем в силно индивидуалистична култура, която обича да налага идеята, че хората постигат страхотни неща изцяло сами. Всъщност, всяко лично постижение е възможно единствено благодарение на безбройните случаи на подкрепа по време на целия процес.
За да получавате помощта, от която имате нужда, използвайте фрази, като:
- “Имате ли някакъв съвет за мен?”
- “Имате ли време за обратна връзка относно моята работа?”
- “Можете ли да ми помогнете с това?”
5. Гледате на грешките си като на доказателство, че няма да успеете
Всички правят грешки и въпреки това по някаква причина смятаме, че ние трябва да сме изключение от това правило и трябва да можем да правим всичко перфектно веднага.
Вашите грешки обаче са това, което ви помага да израствате. Когато се опитате да ги избягвате, вие пречите на прогреса си.
Следващият път, когато претърпите неуспех, направете пауза и си кажете: “Тази грешка е признак, че израствам и се приближавам до това, което е важно за мен.”
6. Не правите почивки
Откъсвайки се от работата си, ние имаме възможност да използваме креативността си, да укрепваме мотивацията си и да се грижим за нашето благосъстояние.
Изградете си навика да внедрявате моменти на почивка във вашия ден и седмица, като:
- Решавате да приключите в конкретен час всеки ден
- Обядвате далече от компютъра си
- Насрочвате си следобедна тренировка
Помислете и от какви други видове почивка имате нужда. Понякога най-добрият начин да се ободрите е като прекарвате време с любимите си хора, отделяте време за нещо, което ви е интересно или просто излезете навън.
7. Вярвате, че ще сте щастливи, когато стигнете до там
Където и да е “там”, идеята, че постиженията водят до щастие е широко разпространен и вреден мит. Това схващане често кара хората да преследват цели, които ги правят нещастни, допускайки, че накрая всичко ще си е струвало.
Много по-добра стратегия е да търсите щастието в процеса на постигането на успехи. Задайте си въпроса: Какво ли би представлявало да намираш радост всеки ден?
Обмислете няколко промени, които бихте могли да направите, които биха внесли по-голямо усещане за свързаност, цел и радост в ежедневните ви дейности - не в някакво въображаемо бъдеще, когато постигнете цел, която смятате, че трябва да постигнете.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Най-щастливите хора никога не правят тези седем неща
преди 2 часаКакво означава да отглеждаш дете в ерата на изкуствения интелект?
преди 2 часа15 години по-късно: Може ли вулкан да затвори отново европейското въздушно пространство
преди 3 часаЩе се наложи ли да се препечатат кориците на всички книги с цена, изписана в лева?
преди 4 часаЕвропа през прозореца на влака: 5 маршрута, които ще ви оставят без дъх
преди 4 часа20 и 100 лева – най-фалшифицираните през първото тримесечие
19.04.2025Прочети още
10 сезонни супер храни, които да добавите в менюто си през пролетта
darik.bgСАЩ били готови да признаят Крим за руски
darik.bgДоброто по Великден: Десетки кампании в подкрепа на нуждаещите се в цялата страна
darik.bgКаква е ситуацията с Карло Анчелоти в Реал Мадрид?
dsport.bgНай-верният приятел на човека е и най-верният футболен фен (ВИДЕО)
dsport.bgВеликден с малки деца - предизвикателство и уют
9meseca.bg