
Ескалиращото търговско напрежение между ЕС и САЩ, както и между ЕС и Китай, доведе до засилване на нестабилността по отношение на бизнеса, икономиката и финансите през последните няколко месеца.
Високата инфлация и относително високите лихвени проценти също допринесоха за засилването на несигурността, докато в същото време продължаващата криза с разходите за живот в някои части на Европа подкопа капиталите за стартирщите компании.
При това положение, избирането на европейска страна, в която да се създаде нов бизнес, може да бъде особено трудна задача в момента.
За основателите на компании обаче все още има светъл лъч, тъй като ЕС се фокусира повече върху увеличаване на местното производство на стоки и услуги, в опит да намали зависимостта си от чужди държави.
Това включва приветстването на повече малки и средни предприятия, посредством предлагането на редица схеми за финансиране и подкрепа като EIC Accelerator, Хоризонт Европа, Women TechEU, EIC STEP Scale Up, Механизъм за свързване на Европа (МСЕ) и други.
ЕС също така разполага с няколко образователни инструмента като бизнес портала Вашата Европа, Enterprise Europe Network и Еразъм за млади предприемачи.
По данни на Европейската комисия през 2025 г. в ЕС има около 35 000 стартиращи компании в ранен етап на развитие.
Това колко лесно е да се развива бизнес в една държава означава да бъдат взети предвид няколко ключови фактора. Индексът на Световната банка за лекота на правене на бизнес класифицира тези фактори в 10 параметри. Те включват:
- Стартиране на бизнес
- Справяне със разрешителни за строеж
- Снабдяване с електричество
- Регистриране на собственост
- Получаване на кредит
- Защита на миноритарните акционери
- Плащане на данъци
- Трансгранична търговия
- Прилагане на договори
- Разрешаване на несъстоятелност
От Euronews са изготвили анализ на това къде в Европа основателите на компании биха могли сравнително по-лесно да започнат бизнес в настоящата икономическа среда.
Естония
Естония е една от най-гостоприемните страни в ЕС за чуждестранни основатели на компании, предлагайки много благоприятна правна и икономическа рамка за бизнеса, като същевременно с това е силно дигитализирана.
Нейната програма за електронно гражданство позволява на чуждестранни граждани да регистрират компаниите си онлайн, като същевременно с това се грижат за своите бизнес нужди дигитално. Тя също така им позволява да използват някои естонски държавни услуги от всяка точка на света.
Други бизнес трансакции, като данъчни декларации и банкови трансакции, също могат да се извършват онлайн.
Регистрирането на компания отнема 15 минути, като 98% от компаниите в страната се регистрират онлайн, според Invest in Estonia.
Данъчната система на страната насърчава реинвестирането, като същевременно не начислява данък върху неразпределената печалба. В Естония има и относително малко бюрокрация, което прави създаването на бизнес още по-лесно, докато в същото време страната се възползва от единния пазар на ЕС и е стратегически разположена както за балтийския, така и за по-общия европейски пазар.
Предвид продължаващата геополитическа турбуленция, на която сме свидетели в момента, наличието на бизнес, който не зависи от местоположението, може да се окаже голямо предимство за основателите на нови компании.

Ирландия
Република Ирландия е друг популярен избор за започване на бизнес в Европа, тъй като е високодоходна и много дигитално развита икономика. Използването на смартфони в страната е достигнало 90%, като достъпът на домакинствата до интернет също достига 92%, което поставя добра основа за бизнес с технологични и дигитални продукти, сочат данни на 1Office.
С инвестициите на Enterprise Ireland в около 200 стартиращи компании всяка година, страната изпраща много силно послание към предприемачите по целия свят.
Според проучването на Световната банка „Да правиш бизнес в ЕС през 2020: Ирландия“, няколко ирландски града се класират високо по много от посочените по-горе параметри. В Корк бизнесът може много бързо да изпълнява договори и да получава електричество безпроблемно. Дъблин също се справя добре по отношение на тези две неща, както и по отношение на започването на бизнес. Уотърфорд е най-ефективен при издаването на разрешителни за строеж, докато Голуей е най-добър при регистрирането на собственост, както и при стартирането на бизнес.
Това, че Ирландия е член на Европейския съюз, ОИСР и еврозоната, заедно с използването на еврото и английският като един от основните езици, предлагат много привлекателни фактори за европейските предприемачи.
Предприемачи от Обединеното кралство, Исландия, Норвегия, Швейцария и ЕС не се нуждаят от разрешителни или визи, за да започнат дейност в Ирландия. Страната също така улеснява дистанционното създаване и регистрация на фирми за граждани извън ЕС.
Освен това страната има една от най-ниските ставки на корпоративния данък в света (12.5%) и е сключила Спогодба за избягване на двойно данъчно облагане с над 70 държави досега.
Въпреки че Ирландия в последно време се бори с жилищна криза, която се отразява на бизнеса и на чуждестранните служители, страната все още има какво да предложи на новите предприемачи.

България
България е силно предпочитан нов бизнес център в Източна Европа поради относително малкото бюрокрация, свързана със създаването на компания, което отнема само до няколко седмици. Административните разходи също са много ниски в сравнение с по-голямата част от Европа, а корпоративният данък е само 10%, посочват от Euronews.
Чуждестранните компании нямат законови ограничения за закупуване на земя в страната и трябва да плащат само оперативни разходи след регистрация. Предприемачите от ЕС могат също така да се възползват от по-ниските разходи за труд, висококвалифицирана и многоезична работна ръка и относително ниски разходи за живот, като в същото време разполагат с достъп до единния европейски пазар, тъй като България е част от ЕС.
Геополитическото местоположение на България в Югоизточна Европа осигурява удобен достъп и до други установени пазари като Гърция и Турция и в същото време отваря възможности в Сърбия и Северна Македония.
България също позволява дистанционна регистрация на фирми. Корупцията обаче все още остава проблем в страната, който трябва да се вземе предвид, когато се обмисля какъв тип бизнес да се създаде и в коя част на страната да се установи, предупреждават от Euronews.
Нидерландия
Нидерландия е петата по големина икономика в Европейския съюз, с брутен вътрешен продукт от около 990.6 милиарда долара (918.7 милиарда евро), което представлява около 5.96% от икономиката на ЕС, според Световния икономически форум.
Страната е разположена много удобно в Западна Европа и разполага с изключително космополитна, високообразована и квалифицирана работна сила. Нидерландското правителство предоставя редица схеми за подкрепа на бизнеса и данъчни стимули за нови компании. Въпреки че корпоративният данък е малко по-висок (25.8%) в сравнение с някои други европейски опции, редица собственици на бизнеси биха могли да счетат цената за оправдана, предвид местоположението и достъпа до пазара.
Стимулите включват надбавка за предприемачи, както и данъчно облекчение, при което не се удържа данък върху плащането на 30% от заплатите на чуждестранните служители. Освен това правителството подкрепя научноизследователската и развойна дейност, както и иновациите, като възстановява различни разходи за компании, които провеждат научни изследвания или разработват нови иновативни продукти, както и редица други.
Нидерландия е особено предпочитана от предприемачи с компании в технологично усъвършенствани сфери като роботиката и изкуствения интелект, както и търговията на дребно.
Дания
Дания е още една страна, в която може да бъде основан бизнес сравнително лесно. Тя постоянно попада в челото на класацията на Световната банка за лекотата на правене на бизнес, като често се нарежда едно от 5-те най-добри места в света.
Регистрирането на компания в Дания е относително лесно, като основателите могат да завършат процеса онлайн. Той е бърз и понякога може да отнеме само няколко часа.
Дания също така предлага стабилна икономика, заедно с висококвалифицирана работна сила и стабилна инфраструктура. Пазарът на труда е сравнително гъвкав, с по-ниски разходи за наемане и освобождаване на служители.
Страната е известна със своята бизнес култура, основана на доверие, което може да намали трансакционните разходи, тъй като компаниите могат да ограничат сложните процеси на проверка, подробните правни договори и мерките за сигурност.
Дания също така предлага привлекателна ставка за корпоративния данък, която възлиза на 22% за повечето организации.
Обединеното кралство
В обединеното кралство се създава около 360 000 нови бизнеса всяка година, според данни на British Business Bank. Регистрирането на компания е относително бързо, лесно и евтино, като пощенските заявления се обработват в рамките на 8 до 10 дни, а онлайн заявленията – до 24 hours.
Обединеното кралство разполага с една от най-разнообразните икономики и работна сила в Европа, като също така предлага мерки в подкрепа на бизнеса през първите няколко години от съществуването му, когато рентабилността е ниска. Страната също така предоставя данъчни облекчения в края на жизнения цикъл на бизнеса, по отношение на приходите, получени от продажбата на активи.
Нещо повече, Обединеното кралство разполага със силна данъчна и правна система с ефикасни процеси и корпоративен данък от 25% за всички дружества с ограничена отговорност. Тъй като една трета от възрастните в страна имат някаква форма на висше образование, работната сила е висококвалифицирана и адаптивна.
Предприемачите могат да разчитат и на редица възможности за групово финансиране, рисков капитал и бизнес ангели, както и на държавни субсидии, финансиране и консултации чрез различни държавни ведомства.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Местите се в друга държава в ЕС? Скоро може би ще е по-лесно да вземете колата със себе си
преди 45 минЗащо самолетите летят на 10 000 метра височина?
преди 1 часМартин Орешарски, Борика: Все повече хора и бизнеси ползват електронен подпис
преди 2 часаСредната площ на новопостроените жилища през първото тримесечие e 68.5 кв. метра
преди 2 часаТрейдъри: Възходът на еврото е приливна вълна, която в момента се надига
преди 3 часаКой е откривателят на картофения чипс?
преди 3 часаПрочети още
Топ 5 съвета как да влезем във форма за лятото
darik.bgПарламентарен вот: Албанците отиват до урните
darik.bgПутин иска преки преговори за мир на 15 май (ОБНОВЕНА)
darik.bgСбъдването на мечтата се превърна в кошмар (ВИДЕО)
dsport.bgШампионът на Полша Алекс Грозданов пред Дарик и dsport: Това е сбъдната мечта
dsport.bg1-ви юни в Северен парк – празник за цялото семейство с
9meseca.bg