Ирландия може да се похвали с най-влиятелния паспорт в света, според тазгодишната класация на консултантската компания в сферата на данъчното облагане и имиграцията Nomad Capitalist.

Това е първият случай, в който северната европейска държава оглавява еднолично класацията. Ирландия заемаше първото място и през 2020 г., но тогава го споделяше с Люксембург и Швеция.

“Ирландия размести класацията благодарение на добрата международна репутация на страната, благоприятните за бизнеса данъчни политики и цялостната гъвкавост по отношение на гражданството,” посочва пред CNBC сътрудникът на компанията Хавиера Кореа.

За разлика от други класации, които често подреждат най-влиятелните паспорти въз основа единствено на безвизовите пътувания, които осигуряват, в класацията на Nomad Capitalist се анализират пет различни критерия с различна тежест за крайната оценка – безвизово пътуване (50%), данъчно облагане (20%), глобално възприятие (10%), възможност за притежание на двойно гражданство (10%) и лична свобода (10%), в това число свобода на медиите, задължителна военна служба и т.н.

Тези фактори позволяват на хората, които обмислят да се сдобият с различен или допълнителен паспорт, да разберат по-добре “истинската стойност” на гражданството по света и в крайна сметка да “отидат там, където ще получат най-добро отношение,” според индекса.

Класацията през 2025 г.

В деветото издание на класацията са включени 199 държави и територии като за нея са използвани 20 различни източници, като данъчните власти на отделните държави, Световния доклад за щастието и Индекса на човешкото развитие на ООН.

Оценките варират от 10 до 50, с изключение на категорията за безвизовото пътуване, която отразява броят на страните, в които притежателите на съответния паспорт могат да влязат без виза.

Втората позиция в тазгодишната класация се поделя от Швейцария, която традиционно разполага с един от най-влиятелните паспорти и Гърция.

Четвъртото място е за Португалия, а на петата позиция се дели от Малта и Италия.

На седмото място са Люксембург, Финландия и Норвегия, а 10-ата позиция се поделя също от три държави – ОАЕ, Нова Зеландия и Исландия.

Паспортите на ОАЕ и Нова Зеландия са и най-високо класираните на държави извън Европа.

Размествания 

Паспортите на Гърция (споделено второ място), Словения (споделено 13-о място) и Испания (споделено 32-о място) се изкачват в тазгодишната класация благодарение на промени в резултатите на всяка от тези държави в данъчната категория.

“В една бурна година, белязана от промени в геополитиката и политически катаклизми, Гърция се изкачи драстично от шестата до втората позиция, която поделя с Швейцария. Това отразява нарастващото доверие от страна на богатите хора, пенсионерите и глобалните инвеститори,” се посочва в прессъобщението към класацията.

В същото време други държави, като Литва, Нидерландия, Германия и Унгария отстъпват позиции в класацията. ОАЕ, която оглавяваше подреждането през 2023 г. и делеше шестата позиция през 2024 г., сега се нарежда на 10-о място.

“Въведени наскоро данъци са намалили привлекателността на ОАЕ за глобалните предприемачи,” според прессъобщението.

Държави, които оглавяват други класации за най-влиятелните паспорти, като Сингапур и Япония, се нареждат по-надолу в класацията на Nomad Capitalist. И двете държави имат ниски резултати по отношение на двойното гражданство, което е ограничено в Япония и не се признава от Сингапур. Япония изостава и в данъчната категория, а Сингапур не може да се похвали с особено добри резултати в категорията на личните свободи.

Сингапур се нарежда на 126-о място от 180 държави в Индекса за свободата на медиите на Репортери без граници за 2024 г., а мъжете в страната трябва да служат в армията на страната близо 2 г., след като навършат 18 г. Островната държава обаче може да се повали с върхови резултати в категорията за “глобално възприятие.”

Къде се намира България?

България се изкачва с три позиции в сравнение с миналогодишната класация и вече заема 29-о място, което дели с Литва и Австрия.

Българският паспорт получава обща оценка от 104, като осигурява безвизово пътуване до 172 държави (пътуване без виза или с издаване на виза при пристигане).

В категорията данъчно облагане страната ни получава 30 точки, а в останалите три категории – глобално възприятие, възможност за двойно гражданство и права, получава по 40 от възможните 50 точки.

Най-слабите паспорти

Най-слабите паспорти в класацията, които заемат местата от 195 до 199, са тези на Пакистан, Ирак, Еритрея, Йемен и Афганистан.