Астрономи и експерти от НАСА и Националната океанска и атмосферна администрация (NOAA) предупреждават за засилена слънчева активност.

Тя може да доведе до прекъсвания на електрозахранването, нарушаване на радиокомуникации и други екстремни явления в космоса през следващите дни и седмици.

Най-мощното слънчево изригване за 2025 г.

Слънчевата обсерватория на НАСА наскоро регистрира най-мощното изригване за 2025 г., произхождащо от новопоявила се активна област със слънчево петно. Събитието е класифицирано като изригване от клас X2.7 — най-високата възможна категория за слънчеви изригвания.

Изригването вече е причинило радиозаглушаване в части от Близкия изток, като, според NOAA, високочестотните радиосигнали са били нарушени за около 10 минути, съобщава The Guardian.

Потенциални ефекти върху Земята

Експертите предупреждават, че тази повишена активност може да окаже съществено влияние върху радиокомуникациите, електрическите мрежи, GPS навигацията, както и да създаде рискове за космическите кораби и астронавтите.

Освен това, при наличие на изхвърляне на коронална маса (CME), се очакват и зрелищни полярни сияния, известни още като Северно или Южно сияние. Те възникват, когато заредени частици от Слънцето навлизат в земната атмосфера и създават светлинни спектакли в небето.

Слънцето в своя максимум

В момента Слънцето се намира в пика на своя 11-годишен цикъл на активност, известен като слънчев максимум. Това се дължи на преобръщането на магнитните му полюси, което прави звездата по-активна и нестабилна.

Най-активната област на Слънцето сега се завърта с лице към Земята, което засилва вероятността от нови мощни изригвания. Астрономите вече наблюдават пет активни области на слънчеви петна, включително и нова, магнитно нестабилна зона, появяваща се над югоизточния хоризонт.

Според наблюденията, слънчевото петно AR4087 може да предизвика особено силни полярни сияния, когато се изравни с Земята. Според космическия фотограф Винсент Ледвина:

„Това става все по-интензивно. Особено когато този активен регион се приближава към нас.“