Падането на цената на петрола от сорта брент под 70 долара за барел в началото на септември - най-ниското ниво от 33 месеца, беше страхотна новина за потребителите, които зареждаха автомобилите си на по-изгодни цени.
Това обаче беше кошмар за ОПЕК+, за която приходите от продажба на петрол са от съществено важно значение.
Групата страни производителки и износителки на петрол, предвождана от Саудитска Арабия, реши по-рано през месеца да отложи увеличението на производството с още два месеца в опит да подкрепи цените, което засега обаче не дава резултат.
Ниското глобално търсене, в комбинация с ново предлагане на петрол от страна на държави, които не са част от ОПЕК, вещаят дълъг период на ниски цени на суровия петрол.
Това накара някои пазарни участници да повдигнат въпросите: Достигнахме ли официално пика в търсенето на петрола? Достигна ли ръстът в търсенето своя връх и оттук посоката само надолу ли е?
Според прогнозите на самата ОПЕК, отговорът на тези въпроси е твърдо „не“.
Публикуваната тази седмица прогноза на организацията предвижда силен ръст от 24% в търсенето на енергийни продукти в световен мащаб в периода до 2050 г.
От ОПЕК също така прогнозират “силен ръст в средносрочен план” в търсенето на петрол, което ще достигне 112.3 млн. барела на ден през 2029 г., и представлява увеличение от 10.1 млн. барела на ден, в сравнение с 2023 г.
Немалък брой енергийни анализатори изглежда не споделят тези изчисления — не на последно място тези от Международната агенция по енергетика (МАЕ). От базираната в Париж организация очакват търсенето да се стабилизира до края на десетилетието до около 106 млн. барела на ден.
От МАЕ също така очакват в световен мащаб то да нараства, но с по-малко, като прогнозират, че ще достигне своя връх до края на десетилетието.
Битката на прогнозите между ОПЕК и МАЕ набра популярност през последните години, като последната настоява за бъдеще с нетни нулеви емисии.
Прогнозата на S&P Global Commodity Insights е нещо средно между двете, като предвижда търсенето да достигне връх от 109 млн. барела на ден през 2034 г. и постепенно да падне до под 100 млн. барела на ден през 2050 г.
В същото време, от ОПЕК прогнозират, че търсенето ще достигне цели 120 млн. барела на ден до 2050 г. Всички анализатори са на мнение, че търсенето ще пада в развитите страни и ще нараства в развиващите се държави, като лидер в това отношение ще е Индия.
Средносрочна прогноза
Що се отнася до средносрочната прогноза, анализаторите са песимистично настроени относно търсенето и цените на петрола - въпреки че в началото на септември ОПЕК+ обяви, че ще удължи периода с намалено производство до декември в опит да ограничи предлагането на пазара.
“Този допълнителен двумесечен период не убеди скептично настроените по отношение на пазара, че ще цените ще бъдат подкрепени особено,” заяви пред CNBC Дейв Ернсбергер, ръководител Пазарни отчети в S&P Global Commodity Insights.
“Това е проблемът в момента. Много по-големият проблем обаче е преминаваме ли през връх в търсенето на петрол?”
Ернсбергер посочва ръста при алтернативните енергийни продукти, в това число увеличаващата се употреба на биогорива в морската индустрия.
“Това, в което навлизаме, е ера на растеж след търсенето. Това не е момент след петрола, а момент след растежа. И как ОПЕК+ и пазарът ще се приспособят към свят на нисък или нулев растеж като цяло?”
Перспективите за увеличение на цените не се подкрепят от Китай, която е най-големият вносител на петрол в света и пое целенасочено по пътя на електрификацията.
“Най-големите заплахи за високите цени на ОПЕК+ са външни,” казва Ли-Чен Сим от Вашингтонския институт за Близкия изток.
Това са главно “слабото търсене, най-вече от страна на Китай, и предлагането на петрол от страна на страни извън ОПЕК+. Някои членове на организацията също така произвеждат по-големи количества от определените им квоти.”
Оценки на международни и китайски източници показват забавящо се търсене на петрол и рафинирани продукти в страната, казва Сим. Това се дължи отчасти на забавящия се икономически растеж в последните години, който обаче все още е по-висок, в сравнение с много други страни, отбелязва тя.
В краткосрочен план ОПЕК+ се очаква да върне на пазара част от производството през декември, няколко страни от алианса произвеждат повече от своите квоти, а на пазара се очаква още предлагане от производители, като Гвиана, Бразилия и Канада, които не са част от ОПЕК.
“Трудно е да прогнозираме много по-голямо повишение на цените от настоящите нива, докато тази заплаха от връщането на тези количества на пазара е налице,” казва Ернсбергер.
В много по-дългосрочен план, евентуалният упадък на петролната ера, ако се случи, ще се дължи на променящото се търсене, а не на намаляващото предлагане, твърдят много анализатори.
През 2000 г. покойният саудитски шейх Ахмед Заки Ямани заяви: "Каменната ера не е свършила заради липсата на камъни, а Петролната ера ще приключи преди изчерпването на петрола по света"
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Как железниците вдъхновяват създаването на часовите зони?
преди 3 часаКалните вулкани на Бузъу: Пейзаж от друга планета
преди 3 часаКои пенсионни фондове отчитат над 10% доходност за последните 24 месеца?
преди 4 часаРеставрират крепостта Баба Вида
преди 5 часаРесторант на планински връх отвори след пожар и реконструкция за € 32 млн.
преди 5 часаИспания глоби пет нискотарифни превозвача общо със 179 млн. евро
23.11.2024Прочети още
Русия готви кибервойна срещу Великобритания
darik.bgМини робот - бунтар отвлече 12 по-големи робота в Китай
darik.bgИзкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgБусато се завръща, но ЦСКА с куп липси за мача с Лудогорец
dsport.bgПет за четири! Верстапен отново е шампион при триумф на Мерцедес и провал на Макларън в Лас Вегас
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg6 неща, които правят дори най-стилния коридор да изглежда разхвърлян
idei.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bg