„Никога не пораствайте“, казва Питър Пан в романа на Дж. М. Бари, изразявайки чувството на цялата човешка раса, непрекъснато опитваща се да измами смъртта.

Разгадаването на тайните на дълголетието е тема на научни изследвания от десетилетия. А някои от най-добрите уроци за дълъг живот идват от самата природа.

Вземете, например, гигантската костенурка Джонатан. Смята се, че обитателят на отдалечения южноатлантически остров Света Елена вероятно е роден през 1832 г., но може да е на повече от 200 години, тъй като точната му дата на раждане остава неизвестна.

Въпреки че е сляп и без обоняние, Джонатан все още има остър за напредналата си възраст слух и прави слънчеви бани при меко време. Но въпреки че гигантските костенурки са известни с изключително дългия си живот, те могат да бъдат изпреварени от неуловимо създание от дълбините.

Океански тайни

Рядко срещаната гренландска акула, известна и като полярна, плува в дълбоките води на Северния Атлантически и Арктическия океан. Тя е единственият вид акула, който може да издържи на ниските температури през цялата година.

Това е една от най-големите акули - с размери, сравними с тези на голямата бяла акула. Най-големите екземпляри достигнат почти до 8 метра дължина при тегло до 2.5 тона. Най-често обаче те са с размери от 3 до 4.8 метла и тегло до 400 кг.

Големите акули живеят повече от 400 години - имат най-продължителен живот от всички гръбначни видове, а след картографиране и изучаване на техните необикновени геноми, учените смятат, че необичайно дългият им живот се корени в техния уникален генетичен състав.

Изследванията могат да се използват и за откриване на начини за удължаване на човешкия живот.