Главният изпълнителен директор на Stellantis Карлос Таварес напуска компанията, слагайки край на почти четиригодишния си мандат и на един турбулентен период за автомобилния производител.

Неговото напускане, два месеца след като разочароващите финансови резултати изтриха почти 50% от пазарната стойност на Stellantis, илюстрира трудностите, пред които е изправена автоиндустрията при прехода към електрически превозни средства, пише Euronews.

След оставката на Таварес акциите на Stellantis, която е собственик на марките FIAT, Chrysler, Peugeot, Citroen, Opel, Alfa Romeo, Maserati, Jeep и др.,  паднаха с повече от 7% по време на ранната сутрешна търговия в Европа, тъй като инвеститорите реагираха с очевидно безпокойство относно липсата на лидерство и несигурността около бъдещата стратегия на автомобилния производител.

Амбициозни цели, разочароващи резултати

Таварес подкрепяше мащабните инвестиции на Stellantis в електрификация на стойност 50 милиарда евро. Голямата цел беше достигането на 100% продажби на електрически превозни средства с батерии в Европа до 2030 г.

Резултатите обаче не отговарят на очакванията. Според последния EV Tracker на Bank of America, Stellantis е продала 173 400 електромобили и хибриди с батерии през първата половина на 2023 г. и едва 157 700 през първата половина на 2024 г. Това представлява 9% спад на годишна база.

Понижението съвпада със загубата на пазарен дял на Stellantis на световния пазар. Глобалният пазарен дял на концерна в EV сегмента пада до 3.5% през първата половина на 2024 г., в сравнение с 5.3% през първата половина на 2023 г., тъй като китайските производители на електромобили трупат преднина с конкурентни цени и повече иновации.

Тези трудности бяха причината за поевтиняването на акциите на Stellantis с почти 50% тази година, като в същото време подкопаха и доверието в лидерството на Таварес. 

Какво ще стане след напускането на Карлос Таварес? 

Таварес беше най-добре платеният автомобилен мениджър през 2023 г. с компенсационен пакет от общо 36.49 милиона евро. Решението за раздялата с него е постигнато с единодушен консенсус сред членовете на борда на Stellantis.

Ръководството похвали Таварес за приноса му към формирането на компанията и първоначалния ѝ успех, но вътрешните разногласия между борда и главния изпълнителен директор в крайна сметка изиграват ключова роля за неговото напускане.

Председателят Джон Елкан цитира "различията във възгледите" относно посоката на Stellantis като катализатор за оставката на Таварес.

Бордът на Stellantis вече търси наследника му, като се стреми да финализира назначаването до средата на 2025 г. Междувременно Елкан ще председателства новосъздадения изпълнителен комитет, който има за задача да ръководи компанията през тази преходна фаза.

Напускането на Таварес подчертава трудностите, пред които са изправени производителите на конвенционални автомобили, докато се опитват да преминат от традиционните двигатели с вътрешно горене към електрически превозни средства.

Сега Stellantis трябва да се бори със засилващата се конкуренция, намаляващите продажби на електромобили и необходимостта от възстановяване на доверието на инвеститорите.

Германските гиганти Volkswagen, BMW и Mercedes-Benz също са изправени пред подобни насрещни ветрове, включително намаляващ пазарен дял на електромобилите и нарастваща китайска конкуренция.

Тъй като Джон Елкан поема временно ръководството, Stellantis ще бъде под огромен натиск да намери лидер, способен да балансира иновациите с оперативните постижения.

Залозите са високи не само за Stellantis, но и за по-широкия европейски автомобилен сектор, който има тежката задача да остане конкурентоспособен в новия електрифициран свят.