В Норвегия Toyota преминава от един модел с електрическо задвижване към цели пет, за да се конкурира по-успешно с Tesla, бензиностанциите премахват колонките за гориво, за да направят място за зарядни устройства и дори старческите домове в селските райони се оборудват с електроавтомобили, въпреки месеците на арктически студ.
Всички тези примени демонстрират драматичната промяна, която поставя скандинавската държава на прага на това да се превърне в първия пазар в света, който почти елиминира продажбите на нови автомобили с вътрешно горене.
"Тук е студено, има планини и дълги разстояния за шофиране. Има толкова много причини електромобилите да не са успешни и въпреки това го направихме", коментира пред Bloomberg Ингве Слингстад, бивш ръководител на норвежкия суверенен фонд, управляващ 1.8 трилиона долара.
Преходът към електрическа мобилност в Норвегия се случва със забележителна скорост. Въпреки че отдавна има стимули за насърчаване на покупките им, възприемането на елколите започна да се ускорява едва през последните години, когато се появи по-голямо разнообразие от модели.
Близо 100% от продадените нови коли в Норвегия са електрически
Въпреки отмяната на някои данъчни облекчения, електромобилите представляват 94% от продажбите на нови автомобили в Норвегия през октомври тази година – почти двойно повече от дела им в Китай.
Скандинавската държава е на крачка от постигането на целта да спре добавянето на нови двигатели с вътрешно горене в личните автомобили още през 2025 г.
Напредъкът на Норвегия е в разрез с тенденциите на много други места. В Европа продажбите на електромобили са намалели тази година, докато в САЩ преизбирането на Доналд Тръмп се интерпретира като риск за напредъка на страната към автомобили с нулеви емисии.
Норвегия разполага с няколко предимства, които спомагат за задвижването на прехода, включително богатите ѝ залежи от петрол и газ, както и серията от правителства, които бяха съгласни с необходимостта от намаляване на емисиите от транспорта.
Но студеният климат и ниската гъстота на населението са по-скоро пречки. Това е зрял пазар, което означава, че е необходима промяна на вкоренените навици и превръщането му във важен тест за други развити страни.
"Този пазар не е голям по обем, но по отношение на уроците, които след това се прилагат за бъдещето, той е огромен“, казва Пьотр Павлак, президент на Toyota Норвегия.
Постепенният край на ерата на двигателите с вътрешно горене води до големи и малки промени. В автомобилната индустрия Tesla измести Toyota и VW като най-популярната марка в Норвегия, а китайските производители, като Nio Inc. и BYD Co., разширяват присъствието си.
Сега в страната се предлагат повече от 160 електрически модела, в сравнение с по-малко от 10 преди десетилетие.
Бензиностанциите също преосмислят своя бизнес модел, а автосервизите инвестират в съоръжения за високо напрежение, но също така са подложени на натиск да обслужват повече автомобили.
Какви са предизвикателствата?
Има и проблеми, които все още не са решени, например съдбата на елекктрическите батерии, след като електромобилите бъдат бракувани.
Въпреки успеха на Норвегия в сферата на електрическата мобилност и зашеметяващия ръст в продажбите на нови автомобили с електрическо задвижване, тези с вътрешно горене все още представляват около три от всеки четири коли на пътя.
Що се отнася до търговските превозни средства, като автобуси, камиони, селскостопански машини и други, преходът едва сега започна.
Има много норвежци, които предпочитат да карат старите си коли, вместо да ги сменят с нови. Техните опасения са свързани с големите разстояния между зарядните устройства и рисковете, свързани с батериите.
Норвежкият автопарк постепенно остарява, тъй като хората се придържат към конвенционалните модели, дори и да не купуват нови. Средната възраст на бензиновия автомобил се е повишила до 19 години от 16 през 2020 г. Подобна е и ситуацията с дизелите, според данните на националната пътна федерация.
Продажбите на конвенционални модели втора употреба са намалели тази година, което е сигнал, че хората ги пазят за по-дълго време. Въпреки това, по пътищата на Норвегия има с 1 милион бензинови автомобили по-малко, в сравнение с преди 20 години.
Освен това те се използват много по-малко, като покриват една четвърт от предишния си пробег и консумират 70% по-малко гориво.
Търсенето на дизел намалява по-бавно, главно защото автобусите и камионите все още разчитат на това гориво. Делът на електрическите превозни срества в търговския сегмент е едва 29% (една трета от този при личните автомобили), тъй като стимулите не са толкова щедри и се предлагат по-малко модели.
Тайната на успеха
Въпреки че електромобилите все още имат проблеми за преодоляване, един от ключовите аспекти на успешния преход на Норвегия е, че той не е принудителен. Той започва още в началото на 1990 г., за да подкрепи местните компании Think City и Buddy.
Според Кристина Бу, ръководител на норвежката асоциация за електрически автомобили, електрическите модели по това време били компактни, имали ужасен пробег и били само за заклетите им привърженици.
Въпреки че тези стартиращи фирми, в крайна сметка, се провалят, политиките остават в сила и през годините са добавени и други стимули - данъкът върху добавената стойност е отменен, на колите е даден достъп до автобусните ленти, таксите за паркиране са по-евтини и в много случаи безплатни, а шофьорите не са таксувани за използване на фериботи или платени пътища.
Общият пакет прави решението за покупка на електромобил очевиден избор за все повече норвежци. Но бензиновите и дизеловите автомобили все още могат да се продават през 2025 г. и след това, за разлика от плана на Европейския съюз да ги забрани до 2035 г.
Норвежките домакинства първоначално запазваха една "резервна" кола с конвенционално задвижване, дори и след закупуването на електрически модел, но сега две трети от собствениците на EV нямат "втора опция" с вътрешно горене, според асоциацията на електрическите автомобили в страната.
Промяната беше ускорена и от новото лявоцентристко правителство на Норвегия през 2021 г., което наложи по-високи такси за регистрация на превозни средства с вътрешно горене.
Това добави и "тояга" към предлаганите "моркови" на пазара на електромобили, след като инфраструктурата за поддържането и зареждането им вече е достатъчна.
Пазарни тенденции
В центъра на Осло доминацията на електрическите автомобили е видима. Китайските марки Voyah, BYD, Hongqi и Xpeng се борят за първокласни недвижими имоти, в които организират своите продажбени центрове.
Конвенционалните автопроизводители също се присъединиха към тенденцията. Hyundai Motor спря да продава модели с изкопаеми горива в Норвегия миналата година. Същото важи и за марките на Stellantis, включително Peugeot, Opel и Fiat.
Audi на Volkswagen продава спортните бензинови и дизелови автомобили от модификациите RS за ентусиасти, но иначе е с почти изцяло електрическа гама. А Toyota ще продължи да продава хибриди, успоредно с увеличаването на предлагането на изцяло електрически превозни средства.
Енергийният оператор на Осло Elvia трябва да подсили и разшири електрическите мрежи, за да отговори на търсенето, често с отделни станции и трансформатори за обслужване на изолираните райони.
Но общото напрежение е управляемо, тъй като колите и автобусите често се зареждат в часовете извън пиковото натоварване, според говорителя на компанията Мортен Шау.
В крайна сметка, Норвегия се гордее с това, че е първата страна в света, завършила преминаването от автомобили с вътрешно горене почти изцяло към електрически, но все още има място за носталгия.
Фроде Мюр, монтажник на произведения на изкуството за Националния музей на Норвегия и любител на ретро автомобили, използва основно велосипеда си за транспорт, но все пак обича понякога да изкарва от гаража и своето Ferrari. Реакциите на околните обаче са смесени.
"Някои са развълнувани от звука, който издава, като го видят. Други смятат, че вредя на околната среда или пък мразят шума. Преди няколко дни някой беше замерял колата ми с яйца. Почувствах се зле от това“, казва Мюр.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Най-добре платените пилоти от Формула 1
преди 28 минГуби ли инерция най-бързо растящата голяма икономика в света?
преди 30 минАвиоиндустрията очаква рекорден брой пътници през 2025 г.
преди 1 часНай-голямото коледарско шествие в страната организират във Враца
преди 2 часаЩе разработват иновации в шест нови училищни лаборатории
преди 2 часаРоботи възстановяват изгубени ливади с морска трева
10.12.2024Прочети още
Мексико вписва в Конституцията формите за женски род на висши политически длъжности
darik.bgЕС готви пакет от санкции срещу Грузия
darik.bgСлед 150+ концерта на 5 континента: Тейлър Суифт завърши турнето си The Eras Tour
darik.bgЯсни са първият класирал се и първият отпаднал от Шампионската лига
dsport.bgСамо два отбора в Европа ще завършат годината с повече мачове от Лудогорец
dsport.bgТайните оръжия за красива коса, събрани в специален комплект
9meseca.bg9 опции за обзавеждане, с които ще направите малкия апартамент визуално по-голям
idei.bgНови приложения на кофичките от кисело мляко
idei.bg6 мита за разчистването
idei.bg