Консумацията на продукти с ниско съдържание на въглерод помага за намаляване на вредните емисии, отделяни в атмосферата. Но някои храни, всъщност, изсмукват въглерода от нея, помагайки ни да се борим с промените в климата.

Всички знаем, че производството на повечето храни създава емисии на парникови газове, което води до изменението на климата. Тези емисии идват от стотици различни източници, включително селскостопански машини, производство на торове и дори бактерии в червата на кравите.

Като цяло, производството на храни допринася за една четвърт от причинените от човека емисии на парникови газове.

Въпреки това, има някои храни, които премахват повече парникови газове, отколкото отделят, като те често са наричани "въглеродно отрицателни". Производството и консумацията на по-големи количества от тях може да помогне за намаляване на въглеродното въздействие на сектора и в някои случаи да възстанови екосистемите.

Когато растенията се развиват, те поемат въглероден диоксид (CO2) от въздуха, но когато ние (или животните) метаболизираме тези растения, той обикновено се освобождава обратно.

Човечеството се опитва да премахне въглерода от атмосферата, съхранявайки го дълбоко в моретата, скалите, почвата или в дърветата. Има няколко хранителни продукта и производствени практики, които водят до същите резултати. 

Всъщност, вече е възможно да направите цялата си диета въглеродно отрицателна, въпреки че в наши дни това ще изисква съществени промени в начина, по който се храните. Какво да консумирате, за да намалите въздействието си върху климата?

Келп

Pixabay

Докато водораслите растат, те поемат CO2. Парчета от тях се отчупват и се придвижват надолу към дълбокото океанско дъно, където част от този въглерод се съхранява.

Количествата обаче не са големи, така че за да бъдат храните на базата на водорасли въглеродно отрицателни, веригата им за доставки трябва да бъде много ефективна.

Консумацията на водорасли обаче може да осигури стимул за възстановяване на огромните площи с гори от тези растения, които са били унищожени - полза за околната среда, която надхвърля смекчаването на изменението на климата.

Бактериални продукти

Има бактерии, които консумират метан, който преобразуват в енергия. Това е много полезно, тъй като той представлява мощен парников газ, като всеки килограм причинява 30 пъти повече затопляне от CO2 за период от 100 години.

Ако ядем тези бактерии, ние ги метаболизираме, освобождавайки CO2. Следователно, консумацията на продукти, съдържащи ги, би превърнало мощен парников газ (метан) в много по-малко мощен (CO2).

Бактериите се нуждаят и от други хранителни вещества, като азот и фосфор, но изследванията показват, че те могат да използват преработени богати на хранителни вещества отпадъчни потоци като източник на хранителни вещества.

Продуктите от тези бактерии – като протеинови прахове или заместители на месо, е много вероятно да бъдат въглеродно-отрицателни, въпреки че днес няма такива в магазините.

През 2023 г. Finnish Solar Foods пусна сладолед в Сингапур, който включва протеин, произведен от различен тип бактерии, което показва, че може да съществува пазар за бактериални хранителни продукти.

Боровинки и целина

Във влажните торфища органичният въглерод може да се натрупва по-бързо, отколкото да се разлага. Няколко продукта могат да се отглеждат на такъв терен, включително боровинки и целина.

Следователно храните, отгледани по този начин, имат потенциала да бъдат отрицателни за въглерод, ако техните вериги за доставка също са въглеродно ефективни.

Това обикновено не е така за пресните боровинки, които често се опаковат в пластмаса и се разнасят по света от страни, като Перу, което ги прави храна с изключително високо съдържание на въглерод.

Въпреки че съществуват въглеродно отрицателни продукти от торфища, те са много редки и трудни за идентифициране в магазините в момента, но това е друга възможност, от която човечеството може да се възползва в бъдеще.

Ядки, маслини и цитруси

Pixabay.com

Засаждането на дървета върху обработваема земя съхранява въглерод. През последните 20 години глобалната площ, заета от дървета с черупкови плодове, се е удвоила и голяма част от това разширяване се е случило върху обработваеми площи.

Дори като се вземе предвид цялата верига на доставки, типичният ядков продукт, който ще купите в магазините днес, премахва около 1.3 кг CO2 на кг продукт.

Това продължава, докато дърветата достигнат зрялост - обикновено на около 20 години. Ако те се използват за производство на дълготрайни дървени продукти в края на техния живот, този въглерод може да се съхранява много по-дълго.

Регенеративно отглеждана храна

Много регенеративни практики, като необработка на почвата или засаждане на жив плет, могат да увеличат количеството въглерод, съхраняван в почвата или в растителността.

Например британската компания за регенеративно земеделие Wildfarmed съобщава за премахване на 1.5 кг CO2 за всеки кг пшеница, произведена от партньорите, с които работи.

Някои компании с въглеродно ефективни вериги за доставки вече казват, че са превърнали продуктите си във въглеродно отрицателни. Gipsy Hill Brewery в Лондон, например, твърди, че произвежда въглеродно-отрицателна бира и е направила оценка на жизнения цикъл, която подкрепя това.

Въпреки това, за храни с високи емисии, като говеждо месо, изследванията са установили, че регенеративните практики е малко вероятно да постигнат отрицателен въглероден ефект. Освен това някои регенеративни практики могат да увеличат емисиите на други места в хранителната система.

Например, аржентинска ферма, в която добитъкът пасе с нисък интензитет сред храсти, сертифицира говеждото като премахващо 0.3 кг CO2 на кг. За да се постигне това, са необходими 500 кв. м пасища и обработваема земя на кг говеждо месо.

Ако обаче всяка ферма за говеждо месо използва толкова много земя, ще трябва да преобразуваме още три милиарда хектара земя – площ с размера на Африка – в земеделска, за да отговорим на сегашното търсене на говеждо месо.

Щадящи земята храни

Въпреки целия потенциал на въглеродно отрицателните храни, те съставляват само малка част от нашата диета - просто няма достатъчно продукти с такъв потенциал, а регенеративните практики не могат да компенсират храните с високи емисии.

Така че имаме нужда и от други стратегии за въглеродната отрицателност.

Ако спрем да обработваме земята, тя вероятно ще се превърне в гора или в естествени пасища. Така че, ако можете да произвеждате същото количество храна на по-малко земя, освободената вероятно ще абсорбира въглерод.

Един от начините да спестите земя е да увеличите добивите: да произвеждате повече върху същата площ. Увеличенията на добива обаче обикновено са най-много няколко процента на година и далеч не са достатъчни, за да спестят достатъчно земя и да направят даден продукт въглеродно отрицателен. Необходимо е нещо много по-мощно.

Някои продукти използват толкова много земя, в сравнение с техните алтернативи, че замяната им може да създаде отрицателни емисии. Средно, например, говеждото използва 100 квадратни метра земя на 100 гр протеин, докато растителните храни, като боб или тофу, използват около 5 квадратни метра за същото количество протеин.

Анализ, използващ водещ климатичен модел, установи, че ако всички ние спрем да консумираме месо и се насочим към растителна храна, можем да върнем 3.1 милиарда хектара земеделска земя в гори и естествени пасища. Това е територия с размерите на САЩ, Китай, Европейския съюз и Австралия, взети заедно.

Ако погледнете нашата планета от космоса, тя ще бъде трансформирана. Осем милиарда тона CO2 ще бъдат отстранявани всяка година за около 100 години, тъй като растителността възобновява растежа си и въглеродът в почвите се натрупва отново.

Това огромно количество въглерод би компенсирало всички емисии от храната и би направило диетите ни въглеродни отрицателни. В световен мащаб средните емисии на човек, свързани с храната, ще преминат от около 2000 кг CO2 еквивалент (CO2eq) годишно до -160 кг CO2eq годишно.