Peloton беше една от „най-горещите“ компании по време на пандемията.

С отслабването на опасността от COVID-19 обаче поевтиняха и акциите на производителя на фитнес оборудване, а бившият ѝ главен изпълнителен директор Джон Фоули казва, че вследствие на това неговото богатство се е изпарило.

"На определен етап разполагах с много пари на хартия," казва пред New York Post Фоули, който съосновава Peloton през 2012 г. и оглавява компанията в продължение на десетилетие.

"Тези пари, всъщност, не бяха в банката, за съжаление. Изгубих всичките си пари. Наложи ми се да продам почти всичко."

Когато търсенето на тренировки у дома нарасна в първите дни на пандемията от COVID-19, продажбите на Peloton се увеличиха с 250%, цената на акциите на компанията скочи с над 400%, а Фоули за много кратко време стана милиардер.

Компанията обаче надцени търсенето, тъй като с вдигането на ограниченията около пандемията хората започнаха отново да спортуват повече навън. До ноември 2021 г. цената на акциите на Peloton беше паднала, а Фоули беше изгубил милиардерския си статут.

През декември 2021 г., в премиерния епизод на продължението на сериала „Сексът и градът“, един от основните герои – Тузара, получава инфаркт, докато кара велоергометър Peloton.

“Излизахме от ситуацията с COVID-19. Акциите поевтиняваха, а след това дойде и сцената с Тузара. Беше брутално, всичко се сриваше,” спомня си Фоули.

Базираната в Ню Йорк компания, която преди време имаше пазарна капитализация от 50 млрд долара, едва удържа статута си на еднорог, когато Фоули се оттегля от поста главен изпълнителен директор през февруари 2022 г.

Преди време богатството му се оценяваше на 1.9 млрд. долара, според Bloomberg, но той напуска компанията с лично състояние от 225 млн. долара.

След това фирмата премина през друг главен изпълнителен директор в лицето на Бари Маккарти, уволни хиляди служители, вдигна цените и обяви закриването на магазини - като част от мерките спрямо спада в търсенето на продуктите и услугите ѝ след пандемията.

Пазарната й капитализация все още е бегла сянка на това, което някога беше, като в момента възлиза на около 1.8 млрд. долара.

„Кървавата баня“ с акциите на Peloton отнема не само милиардерския статут на Фоули

Бившият шеф на компанията е принуден да свие на два пъти начина си на живот, в това число и да продаде имението си за 55 млн. долара в Източен Хамптън и да премести семейството си.

"Семейството ми го прие добре," казва 53-годишният Фоули пред New York Post. "Съпругата ми ме подкрепя супер много. Ако трябва да сме реалисти, децата ми може би са по-добре така."

Въпреки че Фоули губи по-голяма част от богатството си, това изпитание не убива неговите амбиции. В рамките на година, след като напуска Peloton, той набира 25 млн., долара за новото си бизнес начинание – компанията за килими Ernesta.

В момента той смята, че тя може да генерира до 500 млн. долара свободни парични потоци до 2030 г. "Работя усърдно, за да опитам отново да спечеля пари, защото не ми останаха много," казва Фоули. "Затова съм гладен за успехи и смирен."

Нищо от това не е реално

Както показва опитът на Фоули, достигането на статута на милиардер може да бъде доста безсмислено, ако това богатство е на хартия и е свързано с акции, които не могат да бъдат продадени лесно.

След като беше обявен за най-младия милиардер във Великобритания, основателят и главен изпълнителен директор на Gymshark Бен Франсис заяви, че “нищо от това не е реално,” допълвайки, че цялото му богатство “е на хартия” и е свързано с активи, чиято стойност може да се колебае.

“То може да се удвои, а може и да намалее наполовина,” допълва предприемачът. “Точно затова смятам, че никой не трябва да обвързва собствената си стойност с неща, като богатство, нетно състояние или каквото и да било финансово.”

Да се съди за успехите на човек по неговата нетно състояние е “изключително непродуктивен начин на живот”, смята той.