Когато Тод Грейвс и Крейг Силви решават да отворят ресторант в южната част на Луизиана, който предлага само пилешки хапки, те вероятно не са очаквали да получат най-ниската оценка в задание за представяне на бизнес идеи като част от обучението на Силви в Държавния университет на Луизиана, нито пък да получат откази за заем от банките, когато се опитали да превърнат идеята си в реалност.

Въпреки това, концепцията, която, в крайна сметка, се превръща във веригата заведения за хранене Raising Cane’s Chicken Fingers, нарежда Грейвс сред 400-те най-богати американци в тазгодишната класация на Forbes 400.

Той е 107-ият най-богат човек в страната с лично състояние, оценявано на 9.5 млрд. долара, което се дължи до голяма степен на дела му в Raising Cane’s.

“Ако хората ви казват, че нещо не може да бъде направено, това ви кара да се стремите още повече към постигането му,” казва през 2009 г. пред студенти 52-годишният днес Грейвс, който в момента е главен изпълнителен директор на компанията.

За да набере достатъчно средства за отварянето на първото заведение от веригата през 1996 г., Грейвс се мести от Калифорния в Батън Руж, Луизиана, където работи по 90 часа на седмица в петролна рафинерия, а по-късно се занимава с риболов в Аляскa, според уебсайта на компанията.

Той харчи между 40 000 и 50 000 долара от собствените си пари, плюс още около 100 000 долара от приятели, роднини и заем, за да стартира своя ресторант, разказва Грейвс в епизод от подкаста Trading Secrets пред май.

Днес Raising Cane’s има над 800 заведения и генерира 3.7 млрд. долара нетни продажби през миналата година, казва говорител на компанията пред CNBC. Грейвс притежава над 90% от компанията и няма планове да я прави публична или да продава дела си на частни инвеститори.

“Искам децата ми в бизнеса да могат да продължат да споделят нашите ценности, след като с майка им вече ни няма,” казва Грейвс. “Те могат да превърнат това в глобален бизнес и да продължат разрастването.”

Балансът между риска и възнаграждението

Когато Грейвс и Силви, който се оттегля от компанията през 1999 г., отварят първото си заведение в Батън Руж, Грейвс нямал никакви умения за управлението на бизнес, казва той.

Работел по седем дни в седмицата в ресторанта от отварянето в 8 часа,до затварянето в 3:30 през нощта на следващата сутрин. С разрастването на компанията Грейвс се научава как да набира служители и да създава лидери в движение: “Строях самолет, докато се учех как да го пилотирам.”

Повечето предприемачи финансират бизнеса си с комбинация от дълг и собствен капитал. Грейвс разчитал почти изцяло на заеми, когато стартирал.

Той предлагал на частни инвеститори 15% лихва за заем, който след това използвал, за да осигури допълнително финансиране от комунални банки, които третирали дълга като собствен капитал, казва той.

В ретроспекция, този подход е бил “глупав” и почти му коствал бизнеса, когато ураганът Катрина удря Луизиана през 2005 г. и затваря 21 от неговите 28 заведения в района на Батън Руж. Същият подход обаче му позволява да запази дела си, докато разраства компанията.

“Трябва да имате подходящи баланси във вашия бизнес, което да ви помага да преминавате през трудни времена, като голям ураган,” казва Грейвс, който отдава оцеляването на неговия бизнес на това, че отваря заведенията отново възможно най-скоро след Катрина.

“За щастие, преживях това, но тогава наистина се научих да балансирам рисковете.”

Сграбчването на подходящите възможности

Компанията, която навърши 28 години през 2024 г., генерира за първи път продажби за над 1 млрд. долара за тримесечие по-рано през годината и е на път да приключи 2024 г. с продажби на стойност близо 5 млрд. долара, според говорител на Raising Cane’s.

Противно на бурното разрастване в първите ѝ години, Грейвс в момента не бърза да преследва възможности или да разраства бизнеса прекалено бързо за сметка на марката си.

“Визията на Raising Cane’s е някой ден да имаме локации по цял свят,” казва Грейвс. “Трябва да сме дисциплинирани, защото ако успяваш, имаш много възможности и можеш да се разрастваш в посока, която не е нищо специално.”

Неговите възгледи съвпадат със съветите на други успели предприемачи. Основателят на Kind Snacks Даниел Лубецки и главният изпълнителен директор на Vuori Джо Кудла съветват човек да направи стъпка назад, за да размисли преди вземането на важни решения, а главният изпълнителен директор на Rocket Lab Питър Бек казва, че не бърза, когато анализира потенциална възможност.

“Понякога можете да поемате големи рискове. Понякога трябва да действате много сигурно и методично, когато излизате от дадена ситуация,” казва Бек.

“Контролирайте нещата, които можете да контролирате, и бъдете наясно с нещата, които не можете да контролирате.”