Францеск Гайес отваря пекарна през 1862 г. в Кастелтерсол - малко градче до Барселона.
Тогава той едва ли си е представял, че три поколения от неговото семейство ще управляват един от най-големите европейски гиганти в производството на замразени хлебни изделия.
Днес компанията развива дейност в 80 държави по света.
Разрастване на дейността
Фамилията Гайес в момента управлява компания на име Europastry SA, която доставя хляб и сладкиши на вериги, като Starbucks Corp., Dunkin’ Donuts LLC и Pret A Manger, генерирайки годишни приходи от над 1 млрд. евро.
Докато фамилията се готви да листне фирмата си на борсата, тя се доближава до това да се превърне в първия испанки клан с бизнес в перканата индустрия, оценяван на над 1 млрд. евро.
Планираното първично публично предлагане на акции (IPO) би оценило Europastry на около 1.5 млрд. евро, а контролният пакет на фамилията би струвал най-малко 825 млн. евро, сочат данни на Bloomberg.
Листването би последвало това на козметичната компания Puig Brands SA - друг семеен бизнес от Каталония, който излезе на борсата по-рано през годината и беше първото голямо публично предлагане в Мадрид от 2021 г.
Развивайки бизнеса след скромното си начало, Europastry в момента произвежда частично замразени хлебни изделия и сладкиши в 27 завода в Испания, Португалия, Нидерландия, Румъния, САЩ и Мексико, като доставя продукти на пекарни, кафенета и супермаркети по цял свят.
Тъй като пазарът на замразени хлебни изделия се очаква да се разрасне до над 50 млрд. долара, в сравнение с около 32 млрд. долара през миналата година, компанията развива дейност в сектор, който набира инерция.
“Тази индустрия наистина промени света на хляба,” казва Мануел Гомес Паярес, преподавател по хранителни технологии в Университета на Валядолид.
“В днешно време хората искат хляб с голяма трайност, а това важи и за компании, ресторанти и супермаркети. Частичното изпичане означава, че може да имате евтин, прясно изпечен хляб по всяко време на деня.”
Конкуренцията
Имайки предвид това, Europastry и фамилията, която я контролира, може да определи цена на акциите при IPO-то, която да осигури на компанията по-висока пазарна оценка от тази на нейния швейцарски конкурент Aryzta AG, казват анализатори.
След като се отказа временно от плановете си за IPO през юни вследствие на опасенията от пазарна волатилност, Europastry планира да листне акциите си на борсите в Мадрид и Барселона до четвъртък, предлагайки книжа на цена между 15.85 и 18.75 евро за брой.
“Този ценови диапазон изглежда оправдан, но може би е по-скоро висок, предвид това на какви цени се търгуват акциите на Aryzta в момента,” казва пред Bloomberg Арбен Хасанджи, анализатор в Bank Vontobel AG.
Според него, Aryzta се търгува при съотношение цена - печалба от 8, в сравнение с 9.1 за Europastry, ако акциите бъдат пласирани в средата на предварително зададения диапазон.
Според Патрик Швендима, анализатор от Zuercher Kantonalbank, тази оценка не е оправдана. “Europastry са много агресивни по отношение на капиталовите разходи,” казва той. “Това означава, че в краткосрочен план би трябвало да ма по-голям растеж, но това не е устойчиво.”
Пазарът на хляб е пренаселен, като има още няколко други доставчици в допълнение към Aryzta. Част от тях са Lantmännen, Harry, La Lorraine и Vandemoortele.
За разлика от много от своите конкуренти обаче, Europastry - под ръководството на изпълнителния президент Джорди Гайес, направи редица придобивания, за да разшири глобалното си присъствие.
Тя купи конкурентната Wenner Bread в САЩ през 2018 г., а тази година придоби DeWiBack в Германия, подразделението за замразени хлебни изделия на щатската Dawn Foods и нидерландската компания за замразени хлебни стоки De Groot Edelgebak.
Гигантът разчита и на сериозните разходи за научноизследователска и развойна дейност, които възлизат на 114 млн. долара през миналата година.
Първият R&D център на Europastry се намира в покрайнините на Барселона, а компанията разполага общо с шест такива. Там майстори сладкари провеждат множество тестове за разработването на нови продукти. Там се раждат и усъвършенстват нови рецепти, като всяка от тях е подлагана на сериозни тестове в продължение на месеци.
Благодарение на тези центрове, през миналата година Europastry е добавила над 400 продукта към своя портфейл, като хлебните изделия включват всичко - от кроасани и френски хляб бриош до понички и сладкиши брауни.
Навлизането на фамилията Гайес на пазара на замразени хлебни изделия започва с внука на Францеск - Пер Гайес Паяс, който полага основите на Europastry през 60-те години на миналия век, когато създава верига пекарни в Барселона на име El Molí Vell.
При пътуване до Франция през 1980 г. той открива замразеното тесто за хляб. Замразяването на сурово тесто преди ферментация е било обичайно и преди това, но той започва да пече хляба до 80%, преди да го замрази, като по този начин оставя на клиента да довърши работата.
Хлябът Precuit, както го нарича той, излиза на пазара през 1984 г., а Europastry е основана малко след това - през 1987 г. През 2015 г. компанията продава веригата си пекарни и кафенета, за да се фокусира върху доставките на замразени хлебни изделия и сладкиши на вериги кафенета, супермаркети и пекарни.
С приходи от 1.4 млрд. евро през 2023 г. и печалба от 205 млн. евро, компанията твърди, че е сред петте водещи глобални доставчици на замразени хлебни изделия. Тя планира да използва приходите от IPO-то, за да финансира по-нататъшното си международно разрастване, продуктови иновации и сливания и придобивания.
Докато Europastry търси одобрението на пазара, за относително неизвестната фамилия също се отваря нова глава. От трите деца на Пер, който умира през 2010 г., Джорди Гайес е единственият на ръководна длъжност в компанията.
Неговата сестра Ева е член на борда на директорите, а заедно с другата сестра Ана и тяхната майка Глориа Габаро, те контролират семейната компания, която притежава дела в Europastry.
Компанията има малки инвестиции и в недвижими имоти и в компания за дялово инвестиране в сферата на биотехнологиите.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
преди 3 часаКъде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
преди 4 часаБританските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
преди 5 часаКои са най-големите производители на мляко в ЕС?
преди 5 часаКакво представлява блокчейн и как работи?
преди 5 часаТоп 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
преди 7 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgЦСКА разтрогна със защитник
dsport.bgАморим измисли наказание за мързеливците в Ман Юнайтед – прокуждане в България
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg