След като в продължение на години ръководи няколко компании, Майкъл Актън Смит стига до бърнаут. Въпреки че неговото психическо здраве страда, той смята, че осъзнатостта и медитацията са просто измишльотина.
Едва когато неговият близък приятел Алекс Тю му препоръчва медитация, Актън Смит, в крайна сметка, решава да опита. След това научава колко голям ефект наистина може да има тази практика.
“Прочетох много книги и доклади от изследвания и осъзнах, че осъзнатостта, всъщност, е неврология. Това е начин за пренастройването на човешкия мозък,” казва пред CNBC Актън Смит.
Двамата стигат до схващането, че осъзнатостта е комбинация от “техники, които, всъщност, са изключително ценни, прости по същността си и могат да оказват голямо въздействие,” казва Тю.
Те искали да помогнат и на други хора да разберат тази важност и да я приемат, като осъзнават, че “няма страхотни инструменти за преподаването ѝ на масовата аудитория.”
Тогава популярността на мобилните устройства нараствала и двамата решават, че моментът е подходящ за разпространение на техники, като дълбоко дишане и визуализация, директно на телефоните на хората.
Заедно, Актън Смит и Тю основават Calm - приложение, което предлага ресурси за психическо здраве, като медитация, приказки за лека нощ за възрастни и упражнения за осъзнатост. Днес то е оценявано на 2 млрд. долара.
Абонаментите за Calm варират от 14.99 долара на месец до 69.99 долара на година или еднократно плащане от 399.99 долара, което гарантира достъп до премиум предложенията на приложението завинаги. Има и безплатна версия с ограничено съдържание.
Актън Смит и Тю, които също така са изпълнителни председатели на Calm, имат зад гърба си по няколко успешни бизнес начинания, преди да създадат приложението, но не било лесно да направят осъзнатостта масова.
Инвеститорите въобще не се интересували от продукт, насочен към психическото здраве, а това правело Calm приложение, което трудно може да бъде продадено. “Когато изграждаш бизнес, ще се проваляш повече, отколкото ще успяваш,” казва Актън Смит.
Ето как приятели и бизнес партньори превръщат Calm в предпочитаното приложение за медитация, което има над 150 милиона изтегляния.
Nike на разума
Актън Смит и Тю, които живеели в лондонския Сохо по онова време, измислят концепцията за Calm по време на едно от обичайните си събирания. Двамата обикновено играели видеоигри и обменяли бизнес идеи.
“Аз лично се занимавах с медитация и донякъде мечтаех от известно време за нещо като Calm,” казва Тю. “Решаващият момент беше, когато си зададохме въпроса дали можем да вземем всичко това, да го опростим и да го направим по-достъпно за хората”, казва Актън Смит.
“Можем ли да използваме смартфона като форма на разпространение и да променим света? Можем ли да изградим Nike на разума?”
Подобно на подхода на Nike към добрата физическа форма, Актън Смит и Тю искали да разработят марка, която е насочена към “умствения фитнес.”
Двамата сметнали, че Calm ще се приеме по-добре в Калифорния и се преместват в Силициевата долина, за да рекламират компанията. Инвеститорите в технологичния център обаче били скептично настроени.
“Ако върнете времето преди около десетилетие, е трудно да си представите, но тогава никой не говореше за психическо здраве. Медитацията и осъзнатостта бяха едни много странни концепции,” казва Актън Смит.
“Хората се отдръпваха от нас на партита или пък решаваха, че работим по организация с нестопанска цел, ако обсъждахме това.”
Първоначално те трудно намират финансиране, защото “на пръв поглед изглеждаше, че в мобилно приложение, което ще учи на медитация, нямаше никакъв бизнес,” казва Тю. Някои смятаха, че това е “ужасна идея.”
Необходими са им 6 месеца и срещи с над 100 души, преди Calm да се сдобие с първите си бизнес ангели. Дори и тогава “не набрахме много пари,” казва Тю. В периода 2012 – 2014 г. компанията набира 1.5 млн. долара.
“Набрахме значителни капитали на много по-късен етап, когато вече се бяхме разраснали доста добре.”
Другото трудно нещо било да бъдат накарани хората да плащат абонамент за Calm, когато на пазара имало други безплатни приложения.
За да разграничат своята марка от конкуренти, като Headspace, те се фокусират върху това да направят подхода на Calm към осъзнатостта по-игрив и не толкова сериозен.
Основателите се концентрират върху рекламирането на приложението по уникални начини. “Ограничавахме разходите възможно най-много, а популярността на приложението нарастваше от уста на уста,” казва Актън Смит.
“Мисля, че стигнахме до около 8 милиона изтегляния, преди да харчим пари за реклама".
За да привличат хора, те проектират уебсайта на Calm по начин, който предизвиква релаксация, максимизират “малкото медийно отразяване”, което успяват да получат и се стремят да направят приложението приятно с надеждата, че потребителите, които са получили добро изживяване, ще кажат на своите приятели.
Нова функционалност на име Daily Calm е наистина нещото, което дава тласък на приложението. “Работихме заедно с нашия брилянтен преподавател по медитация Тамара Левит, като тя създаваше уникална 10-минутна медитация всеки ден с нов цитат накрая,” казва Актън Смит.
“А това беше нещо, което хората наистина очакваха на следващия ден.”
Гласът на Левит и умението да разказва наистина допада на потребителите на приложението. След популярната функционалност Daily Calm, приложението пуска Sleep Stories — приказки за лека нощ за възрастни, разказвани от знаменитости.
През 2018 г. актьорът Матю Макконъхи се присъединява към Calm като инвеститор и разказвач на една от приказките за лека нощ. След това успешно партньорство следва реклама и от други знаменитости.
През същата година баскетболната звезда Леброн Джеймс споделя по време на популярен подкаст, че използва фона “дъжд върху листа” на Calm, за да заспива вечер.
Поп звездата Хари Стайлс демонстрира достатъчно голяма вяра в приложението, за да инвестира. И двамата озвучават приказки за лека нощ, което помага на Calm да достигне до нови демографски групи от потребители.
“Приказката за лека нощ на Хари Стайлс ‚счупи‘ приложението,” казва Актън Смит. Компанията набира 27 млн. долара финансиране през 2018 г.
Успехите и популярността на Calm продължават да нарастват. През 2019 г. приложението започва да предлага премиум версията си като придобивка за служители в други компании.
“Мисията на Calm наистина е много проста – да направи света по-щастлив и по-здрав,” казва Тю.
“Започнахме с преподаването на медитация, а след това помагаме на хората със съня, сега пък навлизаме в здравеопазването и днес се считаме за компания за психично здраве.”
Тринадесет години по-късно мисията на Calm “остава точно същата,” казва Актън Смит.
“Ние смятаме, че Calm е суперсила. Приложението подобрява нашия сън, както и взаимоотношенията ни. Прави ни по-добри лидери и родители. А ние сме особено въодушевени относно животопроменящата сила на Calm.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Отхвърляна с години като ужасна: Идеята на двама приятели, оценена на $2 млрд.
26.01.2025Няколко съвета за подобряване на отношенията ви с другите
26.01.2025Компанията, която иска да превърне Земята в гигантски химичен реактор
26.01.2025Moody’s потвърди кредитния рейтинг на България със стабилна перспектива
26.01.2025Ето къде да опитате най-добрата паста, пица и сладолед в Рим
26.01.2025Плевенската Панорама построена за 11 месеца
26.01.2025Прочети още
Фридрих Мерц гради образа „анти-Меркел“
darik.bgПапа Франциск призова за обща дата за отбелязване на Великден
darik.bgПол Маккартни срещу AI: Легендата на „Бийтълс“ предупреди за опасностите в музикалната индустрия
darik.bgБарселона завихри 7-степенна вихрушка на Валенсия
dsport.bgТака се излиза от криза – Фиорентина смълча „Олимпико“ в мач с много нерви
dsport.bgВ Майчин дом спасиха бременна жена с високорисково генетично заболяване
9meseca.bg