Обикновено археолозите са тези, които разкриват изумителни открития, но всяка година някои хора просто имат изключителен късмет в това отношение.
Отиващата си 2024 г не беше изключение - строителен работник откри голо мраморно божество, заровено преди около 1600 години, историк на изкуството забеляза липсваща картина в социалните мрежи, а хоби иманяр изкопа интересен древен римски обект.
Експертите също направиха редица важни открития - от най-ранните известни пещерни рисунки в Южна Америка до най-старото червило.
CNN представя някои от най-важните исторически и археологически открития на годината, сред които има и български принос:
Дванадесетостенна енигма
Една от най-завладяващите мистерии на археологията започна нова глава, когато археолози любители в Англия откриха голям римски додекаедър - един от 130 от 12-стенните древни обекти, известни в света, но чиито функции са изгубени от времето.
С размери от около7-8 сантиметра в диаметър, това е един от най-големите примери до момента и напълно уникален, според Ричард Паркър, секретар на Norton Disney History and Archaeology Group, който открива обекта.
„Той е цял, неповреден и очевидно е смятан за голяма стойност от онези, които са го направили и използвали“.
При липсата на изображения в изкуството или описания в литературата, римските додекаедри остават енигми, но Паркър вярва, че те са религиозни обекти.
Шопен пуска нов валс
Есента пристигна с ново издание от неочаквано музикално завръщане - Фредерик Шопен. Полският композитор, който умира преди 175 години на 39-годишна възраст, има нов валс, който му се приписва благодарение на откритието му от куратор в библиотеката и музея на Морган в Ню Йорк.
Това е първата му неизвестна творба, намерена от почти век насам. Шопен е бил на малко над 20 години, когато композира краткия, но пълен валс върху ръкопис с размерите на пощенска картичка.
Може първоначално да е бил предназначен за подарък, но, за разлика от другите му известни подарени валсове, Шопен не го е подписал, което предполага, че може да е променил решението си.
"Изпълнението му за първи път ще бъде вълнуващ момент за всички в света на класическото пиано“, казва кураторът Робинсън МакКлелан, който открива произведението.
Графити на вещици
Точно преди Хелоуин благотворителната организация English Heritage, която управлява редица исторически обекти в Обединеното кралство, обяви призрачна находка: серия от белези по стените на имение на Тюдорите в Линкълншир, за които се смята, че са направени от вещици.
Резбите, официално известни като апотропейни знаци, са открити от доброволец от Английското наследство и се смята, че датират от началото на 17-ти век.
Символите, намерени в крилото на слугите, включват кръгове за улавяне на демони, както и припокриващи се знаци с формата "V", които може да са били призив към Дева Мария за божествена защита.
Името на бившия собственик на имението също се появява, но с главата надолу - като възможно проклятие върху него.
Мистерията на Пикасо
През 1962 г. италиански търговец намира в мазето на вила в Капри навито платно, на което е изобразена асиметрично нарисувана жена в синя рокля.
Без да мисли много за подписа, той го поставя в рамка и го дава на жена си, която обаче не го харесва. Все пак то остава в семейния им дом и ресторант, който притежават от десетилетия.
Сега експерти смятат, че това е оригинал на Пикасо на стойност 6 млн. евро и един от многото портрети на фотографката Дора Маар - неговата любовница. Откритието идва след дълги усилия от страна на сина на търговеца Андреа Ло Росо да удостовери автентичността на подписа на художника .
Баща му умира през 2021 г., а Фондация Пикасо в Париж все още не е удостоверила автентичността на творбата. Картината е била в трезор от няколко години, но според Ло Росо е оцеляла при невероятни шансове, тъй като е намерена с друга анонимна творба в мазето на Капри.
"И двете бяха покрити с пръст и вар и майка ми ги изпра с препарат, сякаш бяха килими“, казва откривателят.
Гаражни щампи придобиват сюрреалистичен обрат
Аукционер в Лондон открива 10 подписани литографии на Салвадор Дали по време на рутинна оценка на антики, след като са били забравени в гараж в продължение на 50 години.
Анонимният собственик ги е купил по време на затваряне на галерия през 70-те години на миналия век, разказва асоциираният директор на Hansons Richmond Крис Къркъм, който е открил творбите.
"Чувствах се доста сюрреалистично. Никога не знаеш какво ще откриеш при рутинно посещение у нечий дом“, казва той на уебсайта на аукционната къща. Находките са надхвърлили първоначалните си оценки, когато са продадени през септември, донасяйки общо $25 158 на продавача.
Мраморен бог излиза от българска канализация
Мраморна скулптура на гръцкия бог Хермес е била скрита преди около 1600 години в канализация и е открита едва миналото лято.
Български археолози се натъкват случайно на находката по време на разкопки на мястото на древния град Хераклея Синтика в България, близо до границата с Гърция.
Добре запазената статуя е висока около 2 метра и вероятно е била поставена в канализационната система под почвата, за да я защити след земетресение през 388 г. сл. Хр., според археолозите, ръководещи разкопките.
След като земетресението причинява упадъка на града, той е изоставен около 500 г. сл. Хр.
Ярки сцени от живота на древен Египет
Гробница на повече от 4300 години разкрива прозорец към ежедневния живот на древноегипетската епоха, когато археолозите откриват серия от цветни картини.
Известна като мастаба, гробницата се намира в пирамидалния некропол на Дахшур, който Германският археологически институт в Кайро разкопава от 1976 г.
Надписи върху варовикова фалшива врата на мастаба разкриват, че е принадлежала на администратор на име Сенеб-небеф и съпругата му Идут. Археолозите я датират приблизително около 2300 г. пр. н. е.
Описвайки картините на хора и животни като притежаващи „елегантни форми и перфектно изпълнение“, Стефан Зайдлмайер, който ръководи експедицията, казва пред CNN, че „картините предлагат валидно доказателство за артистичната среда на столичния регион на развитото Старо кралство в Египет”.
Изненадващо погребение на паркинг
Строителен работник преживява изненадата на живота си, когато случайно намира мраморна глава на жена, докато изгражда паркинг в провинциално имение от 16-и век в Питърбъро, Англия.
Оказва се, че става въпрос за римска скулптура на 1800 години, но това не е единствената изненада - статуята на мистериозната дама без глава се появява наблизо, когато археолозите започват да работят на мястото две седмици по-късно.
Сега се смята, че собственикът на имението от 18-и век Браунлоу Сесил, деветият граф на Екзитър, е донесъл скулптурата по време на своя обиколка в Италия през 1760 г. Как обаче се е оказала заровена под земята - остава загадка.
Древен разкрасителен ритуал
Малък флакон, открит в Югоизточен Иран, показва, че съвременните червила може и да не се различават много от своите предшественици преди 4000 години.
Каменният съд, съдържащ тъмночервена смес от минерали - главно хематит, смесен с манганит, браунит и восъчни съставки на растителна основа, е вероятно най-ранният пример за червило, което е научно анализирано.
"Както интензитетът на червените оцветяващи минерали, така и восъчните вещества са напълно съвместими с рецептите за съвременните червила“, отбелязват авторите на изследването в списанието Scientific Reports.
Те добавят, че формата на флакона и неговите съставки предполагат приложението му върху устните, но също така е възможно да е използвано и по други начини, например като комбинация от червило и руж. Очевидно дамите в древността са имали много възможности.
Историческо пещерно изкуство
На около 1100 км югозападно от Буенос Айрес археолози от Аржентина и Чили откриват най-ранните известни пещерни рисунки в Южна Америка. Датиращи отпреди 8200 години, 895-те произведения на изкуството идват от пещерата Huenul 1 - огромна скална ниша с площ около 620 кв. м.
Учените датират четири модела от черен въглен в системата, което показва, че те се повтарят за период от най-малко 3000 години. Пещерното изкуство хвърля светлина върху артистичните способности и общуването между ловците-събирачи през средния холоценски период.
Други пещерни системи в региона може да съдържат и по-старо изкуство, смята д-р Гуадалупе Ромеро Вилануева, която е автор на изследването. Те обаче не са точно датирани, като аржентинската пещера Куева де лас Манос, за която се смята, че съдържа рисунки, датиращи отпреди 9500 години.
Величествено имение на плажа
През януари тази година проект за изграждане на детска площадка в Неапол, Италия, претърпя обрат, след като разкри руините на 2000-годишна къща на плажа с потенциално легендарен собственик.
Разкошното имение, разположено на скала и включващо 10 просторни стаи, облицовани с плочки стени и обширни тераси, датира от 1-ви век и е било частично наводнено от морето поради многократна вулканична дейност в района.
Експерти казват, че неговият обитател може да е бил известният натурален философ и военноморски водач Плиний Стари, който командвал флота от 70 кораба в близкото римско пристанище в Мизенум.
"Вероятно величествената вила е имала 360-градусова гледка към залива на Неапол за стратегически военни цели“, коментира Симона Формола, водещ археолог в художественото наследство на Неапол.
„Смятаме, че(разкопаването на по-дълбоки слоеве може да разкрие повече стаи и дори фрески – потенциално също ценни находки.“
Гигантска скъпоценност
Канадската минна компания Lucara Diamond Corp. обяви през август, че е открила вторият по големина диамант, намиран някога с размер от 2492 карата.
Камъкът е открит в мината Кароуе в Ботсвана, където през 2015 г. е намерен и предишният рекордьор - Lesedi La Rona, 1109-каратов камък, продаден за 53 милиона долара две години по-късно.
Най-големият известен диамант в света е 3106-каратовият диамант Кулинан, намерен в Южна Африка през 1905 г.
Минната компания използва рентгенов скенер, разработен, за да търси все още скрити огромни скъпоценни камъни.
Открит е един от липсващите Тюдори
Британски изследовател на изобразителното изкуство също прави изненадващо откритие, когато случайно забелязва отличителна картина на монарха Хенри VIII от Тюдорите на фона на снимка, публикувана в X.
Изображението показва прием в Уорикшър, Англия, в комплекса от сгради, където е базиран съветът на окръг Уорикшир. Там, зад усмихнатите гости, Адам Бусиакевич забелязва портрет с отличителен сводест връх.
Изглежда, че произведението е част от набор от 22 портрета на значими крале, кралици и обществени фигури, поръчани през 50-те години на миналия век, много от които са разпръснати след частни търгове.
Откривателят казва, че сводестият връх е специална характеристика на комплекта на Шелдън, докато рамката на картината е „идентична с други оцелели примери". По-голямата част от творбите остават непроследени и до днес.
Еротика от Древен рим
Малък дом в Помпей поднася голяма изненада, когато става ясно, че съдържа множество богато украсени и еротични фрески. Археолозите откриват къщата в централната част на древния град, която е унищожена от вулканично изригване през 79 г. сл. Хр., но запазена под слоеве пепел.
Макар и малък и без някои от архитектурните характеристики на по-големите римски жилища, като централния атриум на открито, домът показва, че дори скромните къщи могат да имат сложен декор.
Митичните сцени изобразяват богинята на любовта Венера с нейния смъртен любовник Адонис, както и Хиполит - син на Тезей, който отхвърля романтичните забежки на своята мащеха Федра.
Откритието не е единственият набор от впечатляващи стенописи, открити в Помпей тази година. През пролетта археолозите разкопават банкетна зала с боядисани в черно стени, които включват набор от митологични герои, свързани с Троянската война.
Смъртното легло на Платон
Нови за съвременната наука мисли на Платон са били открита в овъглени папирусни свитъци, благодарение на AI. Италиански изследователи са изследвали набор от документи, погребани под вулканична пепел в Помпей.
Наскоро дешифрираният текст е част от 1800 карбонизирани свитъци, открити през 18-и век, известни като свитъците от Херкулан. Изследователите са използвали AI заедно с други специализирани технологии за изображения, за да разчетат свитъците, които са частично унищожени по време на Троянската война.
Какви са новите подробности? Последното място за почивка на гръцкия философ, например - тайна градина близо до свещен храм в Платоновата академия в Атина (която е разрушена през 86 г. пр.н.е.).
Легендите твърдят, че Платон се е наслаждавал на музиката, която е изпълнявана на смъртния му одър, но свитъците говорят друго. Той е написал, че флейтистът имал „оскъдно чувство за ритъм“.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Най-големият датски пенсионен фонд отписва дял за $325 млн. във фалиралата Northvolt
преди 11 минНорвегия показва как светът може да приключи с двигателите с вътрешно горене
преди 38 минД. Делчев, ПроКредит Банк: Българският бизнес инвестира в ефективност
преди 43 минМузеят Метрополитън с ново крило за $550 млн.
преди 1 часНеуловимо създание от дълбините живее векове
преди 1 часИнфлацията се ускорява през ноември
преди 1 часПрочети още
Пловдив на трето място в класация на Forbes за най-добрите места за посрещане на Коледните и Новогодишни празници през 2024 г.
darik.bgНяколкостотин души са загинали при преминаването на циклон през френския остров Майот (ВИДЕО)
darik.bgОрлин Горанов – 50 години музика
darik.bgНа живо: Крумовград - Арда
dsport.bgСлед 8-мо място на Световното Мицин призна пред dsport: Имах страх от водата
dsport.bgГрижа за косата под елхата с Parusan
9meseca.bgКак да внесете цвета на 2025 година „Mocha Mousse“ в дома си
idei.bg6 домашни ремонта, които може да правите сами (и 4, които да оставите на професионалистите)
idei.bgТрябва ли да съхранявате чашите обърнати надолу?
idei.bg