Малък вид риба, чиято дължина е не повече от сантиметър, е в състояние да издава звуци, по-силни от слонските, сочат данните от ново проучване.
Danionella cerebrum - малки полупрозрачни риби, които живеят в плитки води край Мианмар, могат да издават звуци от над 140 децибела, съобщава международен екип от учени.
„Това е сравнимо с шума от самолет по време на излитане, чуващ се на разстояние от 100 метра, и е доста необичайно за животно с такъв миниатюрен размер“, казва авторът на изследването Ралф Бриц, ихтиолог в Senckenberg Natural History Museum в Дрезден, Германия.
Големите животни обикновено са по-шумни от малките, като слоновете могат да издават звуци до 125 децибела с хоботите си.
Някои малки животни обаче са изключение, например щракащите скариди, които използват „ноктите си“, за да издават пукащи звуци, достигащи до 250 децибела, посочва CNN, цитирайки учените.
Има и някои видове риби, които издават необичайно силни звуци - например мъжката риба мичман, която е способна да издава звуци до 130 децибела по време на чифтосване. Danionella cerebrum обаче изглежда е уникална сред рибите.
Изследователите са използвали високоскоростни видеозаписи, Micro-CT сканирания и анализ на генетична информация, за да докажат, че мъжките екземпляри от вида „притежават уникален апарат за генериране на звук, който включва хрущял, ребро и мускул“.
Рибите издават шум, като удрят хрущяла в плавателния си мехур - пълен с газ орган, който им позволява да поддържат дълбочина във водата.
Импулси с по-висока честота рибата създава чрез компресиране на плавателния мехур от лявата и дясната страна в редуващ се модел, докато импулси с по-ниска честота създава чрез повтарящи се едностранни компресии от една и съща страна на тялото.
„Не е известна друга риба, която използва повтарящи се едностранни мускулни контракции за създаване на звук“, според проучването.
Използването както на двустранни, така и на едностранни контракции означава, че може да се произведе по-голямо разнообразие от звуци, а изследователите казват, че рибите използват импулсите, за да комуникират помежду си в мътни води.
„Предполагаме, че конкуренцията между мъжете в тази визуално ограничена среда е допринесла за развитието на специалния механизъм за акустична комуникация“, смята Бриц.
Изследването е публикувано в списание Proceedings of the National Academy of Sciences.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво прави един лидер добър, според младите хора?
преди 8 часаДжон Ф. Кенеди – най-младият избран и починал американски президент
преди 9 часаШвейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 10 часаНовият смартфон Motorola G35 вече е достъпен във Vivacom
преди 11 часаСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 11 часаАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 11 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgСелекционерът на Ейре каза какво да очакваме от мачовете с България и разкри коя е нашата силна страна
dsport.bgВажен футболист се завърна в ЦСКА преди битката с Лудогорец
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg