
Правителството осигурява 5.5 милиона лева за довършване на ремонта на Хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ в Пловдив.
Това стана ясно при посещение на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков в училището. Заедно с него бяха и заместник-кметът по образование на общината Владимир Темелков и кметът на район “Централен” Георги Стаменов.
Сградата се ремонтира основно, подменят се всички инсталации и се реставрира по мащабен проект на обща стойност 17 млн. лева, като част от финансирането се осигурява от Община Пловдив. Министър Цоков посочи:
„В тези месеци работихме с общината и търсихме всички варианти за завършването на този приоритетен ремонт. Радваме се, че имахме разбирането на Министерство на финансите и днес можем да съобщим, че 5.5 млн. са осигурени, за да продължат ремонтните дейности“.
Той поздрави заместник-кмета на общината Владимир Темелков и кмета на район „Централен“ Георги Стаменов за упоритата работа на екипа да подобри образователната среда и се ангажира, че за в бъдеще ще имат подкрепата на МОН в този приоритет.

Първата мъжка гимназия у нас
Хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ e първата мъжка гимназия, създадена през 19 век. В нея са учили интелектуалци, хора на перото и изкуството, като Найден Геров, Иван Вазов и Пейо Яворов, а нейни възпитаници са редица управленци, сред които шестима министър-председатели.
„Гимназията е един от символите на образованието в България и затова ние имаме дълг да върнем блясъка ѝ“, подчерта проф. Цоков.
В същата сграда учат и учениците от ОУ „Княз Александър I“. Така общо над 2400 са децата, които използват сградата на две смени.
„Подобряването на материалната база в училищата и преминаването на едносменен режим на обучение е предпоставка за по-качествено образование. Това и е основен приоритет за Министерството на образованието и науката като сме осигурили 7.5 млн. лв. за изграждане на нова сграда, в която да се преместят учениците от основното училище“.
По думите на министъра, така ще се премине на едносменен режим, което е предпоставка за по-добър образователен процес.

10% от училищата у нас - на двусменен режим
През новата учебна година около 10% от училищата в страната все още са на двусменен режим. През тази година училищата, които ще бъдат на две смени, са с 21 по-малко спрямо миналата година.
Проф. Цоков подчерта, че Министерството на образованието и науката подкрепя тази политика във всички български общини, които са извели на преден план развитието на образователната инфраструктура и преминаване на едносменен режим.
В момента МОН реализира Програмата за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища за периода 2024 – 2027 г. с финансов ресурс от 240 млн. лева, като част от проектите по нея са насочени именно към инвестиции, които да намалят броя на образователните институции с двусменен режим на обучение.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Изискванията за управление на дрон у нас стават идентични с тези в автошколите
преди 9 мин14 млн. калифорнийци осъдиха Google за $314 млн.
преди 27 минНа море през лятото? Ето как се ражда традицията
преди 34 минЖегите завладяха Европа и затвориха Айфеловата кула
преди 1 часСтокообменът между България и Китай близо $4 млрд. през 2024 г.
преди 2 часаНови правила за разполагането на палатки, кемпери и каравани у нас
преди 2 часаПрочети още
Искрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgПопитах AI кои са най-невероятните неща, които е научил от общуването си с българи
darik.bgКметът на район "Западен" в Пловдив: Никой не ме е притискал за обществени поръчки, целта е да се хвърли кал по ПП
darik.bgЦСКА обяви промяна на мястото и часа за последната си контрола в Словения
dsport.bgДере ли кожи БФС с цените на билетите за световните квалификации?
dsport.bgJuly morning е всеки ден, когато си майка
9meseca.bg