
Правителството осигурява 5.5 милиона лева за довършване на ремонта на Хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ в Пловдив.
Това стана ясно при посещение на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков в училището. Заедно с него бяха и заместник-кметът по образование на общината Владимир Темелков и кметът на район “Централен” Георги Стаменов.
Сградата се ремонтира основно, подменят се всички инсталации и се реставрира по мащабен проект на обща стойност 17 млн. лева, като част от финансирането се осигурява от Община Пловдив. Министър Цоков посочи:
„В тези месеци работихме с общината и търсихме всички варианти за завършването на този приоритетен ремонт. Радваме се, че имахме разбирането на Министерство на финансите и днес можем да съобщим, че 5.5 млн. са осигурени, за да продължат ремонтните дейности“.
Той поздрави заместник-кмета на общината Владимир Темелков и кмета на район „Централен“ Георги Стаменов за упоритата работа на екипа да подобри образователната среда и се ангажира, че за в бъдеще ще имат подкрепата на МОН в този приоритет.

Първата мъжка гимназия у нас
Хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ e първата мъжка гимназия, създадена през 19 век. В нея са учили интелектуалци, хора на перото и изкуството, като Найден Геров, Иван Вазов и Пейо Яворов, а нейни възпитаници са редица управленци, сред които шестима министър-председатели.
„Гимназията е един от символите на образованието в България и затова ние имаме дълг да върнем блясъка ѝ“, подчерта проф. Цоков.
В същата сграда учат и учениците от ОУ „Княз Александър I“. Така общо над 2400 са децата, които използват сградата на две смени.
„Подобряването на материалната база в училищата и преминаването на едносменен режим на обучение е предпоставка за по-качествено образование. Това и е основен приоритет за Министерството на образованието и науката като сме осигурили 7.5 млн. лв. за изграждане на нова сграда, в която да се преместят учениците от основното училище“.
По думите на министъра, така ще се премине на едносменен режим, което е предпоставка за по-добър образователен процес.

10% от училищата у нас - на двусменен режим
През новата учебна година около 10% от училищата в страната все още са на двусменен режим. През тази година училищата, които ще бъдат на две смени, са с 21 по-малко спрямо миналата година.
Проф. Цоков подчерта, че Министерството на образованието и науката подкрепя тази политика във всички български общини, които са извели на преден план развитието на образователната инфраструктура и преминаване на едносменен режим.
В момента МОН реализира Програмата за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища за периода 2024 – 2027 г. с финансов ресурс от 240 млн. лева, като част от проектите по нея са насочени именно към инвестиции, които да намалят броя на образователните институции с двусменен режим на обучение.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
преди 12 часаПреди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
преди 13 часаЗащо гърците окачват октоподи на слънце?
преди 13 часаИсторията на Нюйоркската фондова борса
преди 13 часаBerkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
преди 14 часаДългите работни часове променят структурата на мозъка?
преди 14 часаПрочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgНа живо: Лудогорец изравни на Левски с брилянтен гол на Чочев
dsport.bgБУТОНКИТЕ: 5 дни до финала: Чудесен мач за ЦСКА (ВИДЕО)
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg