Все още ли една от най-престижните професии у нас е IT специалист и докога ще бъде така? Какви таланти липсват на пазара на труда у нас?
На тези въпроси отговаря Петър Джугански - един от лекторите на форума "Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност", организиран от Darik Business Review, който ще се проведе на 18 септември в Planet Schwarz.
Петър Джугански е HR с над десетгодишен опит в сферата. Автор е на десетки статии и публикации на бизнес и HR тематика. Създател на подкаст и организатор на множество конференции за човешки ресурси и подбор, в които се засягат в дълбочина и изцяло практически важните теми, като мотивация, създаване и управление на екипи и лидерство.
В момента изпълнява ролята на Recruitment manager за Sofia Stars, където отговаря за IT подбора на компанията в България и чужбина.
Все още ли "IT специалист" e най-престижната професия в България и докога ще бъде така?
Да, професията "IT специалист" все още е една от най-престижните в България и ще продължи да бъде такава още дълго време. Въпреки икономическите сътресения и бързото развитие на изкуствения интелект, IT секторът не само че успя да запази своята привлекателност, но дори стана още по-значим.
Новите технологии и автоматизацията създават нужда от още по-високо квалифицирани специалисти в сферата на софтуерното развитие, киберсигурността и данните. В този контекст, IT професиите ще продължат да бъдат високо ценени и добре възнаграждавани, като гарантират стабилност и възможности за развитие в дългосрочен план.
Какъв тип хора и умения се търсят най-много в индустрията?
Индустрията продължава да търси хора с разнообразни технически умения – от съпорт и програмиране, до работа с данни и киберсигурност.
В България сме известни със силните си инженери и технически експерти, но едно от полетата, в които можем да се подобрим, е създаването и развитието на наши собствени продукти.
Необходими са повече хора с предприемаческо мислене и умения в управлението на проекти, които да могат да трансформират техническите решения в успешни и конкурентоспособни продукти на глобалния пазар.
Какво липсва най-много на българския пазар за таланти и какво не знаят работодателите и служителите едни за други?
Често липсва взаимно разбиране между работодатели и служители относно техните цели и очаквания. Много често работодателите не успяват да покажат достатъчно емпатия и загриженост към личното развитие и благосъстояние на своите служители.
Негативните примери за работодатели, които се отнасят некоректно с хората, които реално държат фирмите им на крака, не са рядкост.
От друга страна, някои служители демонстрират липса на добра работна етика, мотивация и желание за самоусъвършенстване. В резултат на това, двете страни понякога не успяват да постигнат синхрон в общите си цели, което води до напрежение и недоволство в двете страни.
Как AI ще промени търсенето и предлагането на човешки ресурс?
Изкуственият интелект (AI) ще трансформира значително пазара на труда в следващите години. Вече виждаме усилени опити от страна на някои бизнеси да ползват изкуствен интелект в работата си, като успяват да автоматизират редица рутинни и повтаряеми задачи.
Това, от една страна, ще доведе до загубата и свиването на кадри в някои области. От друга страна, ще се увеличи търсенето на специалисти, които да притежават умения за работа с новите технологии.
Искаме или не, AI ще ни принуди да се адаптираме бързо към новите реалности, ако искаме да останем конкурентноспособни.
Форумът Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност ще се проведе на 18 септември с начален час 09.30. Мястото е Planet Schwarz.
Повече информация за събитието ще откриете тук, както и в социалните ни канали във Facebook и LinkedIn. Входът е свободен и не се изисква регистрация.
Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност ще се проведе с подкрепата на Летище София, ОББ, Булстрад Виена Иншурънс Груп, Paysera и AIBEST.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
За първи път от десетилетия: Пустинята Сахара се наводни
преди 40 мин55 университета от Китай ще си сътрудничат с български висши училища
преди 1 часАмериканските търговци очакват спад в потреблението за Хелоуин
преди 2 часаЩе заработи ли отново заводът на Great Wall в Ловеч?
14.10.2024Световната банка: 26-те най-бедни държави са по-зле от 2006 г.
14.10.2024Сделките с имоти падат с над 20% в 12 български града
14.10.2024Прочети още
Започва работа по план на строеж на тунел под Петрохан
darik.bgМария Бакалова разкрива как се подготвя за ролята си в „Стажантът“ и споделя мнението си за Тръмп
darik.bgАзис: Обяснете на децата си, че гей е просто различен от другия или човек, на когото щастието не му се е усмихнало докрай
darik.bgТрадицията продължава: Трето поколение Малдини в националния отбор на Италия
dsport.bgФранция не пропусна дузпа, за разлика от Белгия, и отново подчини ''червените дяволи'' (ВИДЕО)
dsport.bgСиноптичката Лора Георгиева стана майка за втори път
9meseca.bg5 необичайни рецепти с тиква за октомври и Хелоуин
idei.bgТенденции в обзавеждането на дома през 2025
idei.bgНепретенциозни стайни растения, които ще радват окото през цялата година
idei.bg