Инвестициите в стартъпи са функция на две неща - наличието на идеи, които са по-добри от съществуващите и наличието на капитали, които могат да ги разберат, оценят и подпомогнат, и то не само с пари. Това заяви Павел Езекиев, основател и управляващ директор на Neo Ventures, който взе участие във форума "Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност", организиран от Darik Business Review.  

"В момента се намираме в преломен момент, защото пазарите се намират между двете представи за това какво са парите - дали конвенционалните валути или крипто, и между непрекъснатата флуктуация в очакванията на Уолстрийт и лихвите. Ако лихвите тръгнат надолу, рискът ще се повиши. Много хора ще вземат заеми, но други няма да могат и ще търсят рискови капитали", коментира Езекиев. 

По думите му, рисковите капитали в момента са натрупани в уникално големи обеми, но, за съжаление, няма големи "излизания", тоест стартъп компании, които след това са продадени или са станали публични. 

Това създава нервност у инвеститорите и те все по-трудно дават пари на нови стартъпи, тъй като преди това искат да видят възвръщаемост на средствата, които вече са вложили.  

В какво инвестира Neo Ventures? 

"В момента управляваме два отворени фонда. Единият е с B2B профил (business-to-business) и се занимава с космически технологии, киберсигурност и биотехнологии. Другият фонд създава потребителски марки, включително и най-добрата българска бира, веган сирена и др. Основната ни цел е да върнем българските брандове на световния пазар", коментира Езекиев. 

Според управляващия директор на Neo Ventures, идва едно ново поколение, което е свикнало да използва мобилни финансови приложения като Revolut. Тези хора имат абсолютно различни очаквания и потребителско поведение, тоест успешните компании ще са онези, които идентифицират специфичните нужди на тези потребители и създадат конкретни продукти за тях. 

"Затова ние се опитваме да върнем процеса на иновациите в хората, които имат нужда от тях. В партньорство с EY, към което впоследствие се присъединиха и други компании, правим поредица от събития, които се казват 5x. Ако имате идея, която е на начален етап или вече има петцифрен оборот на тримесечна база, и вярвате, че имате точен план, с който продажбите да се увеличат пет пъти за пет тримесечие, можете да дойдете на събитието и да получите 100 000 лева", каза още Павел Езекиев. 

Той добави, че вече има компании, които са набрали средства от тази инициатива. До този момент в нея са се включили фирми от България и Гърция, като се очаква да дойдат и такива от Сърбия и Румъния. 

"Периодът, в който капиталът се осигуряваше от хора с костюми и врътовръзки, за хора, които пускат презентации на Powerpoint, приключи. Процесът вече се измества към хората, които имат идеи и знаят как от самото начало да ги направят печеливши", каза още Езекиев. 

Той коментира и проблемите със сивата икономика и факта, че в България все още има голям дял на кешовите транзакции и огромен превес на банковите депозити над останалите инвестиционни инструменти. 

"Ако натрупванията в една система, в която всичко е основано на недоверие и авторитет - комунизма, са били в продължение на 50 години, то ще са необходими 50 години те да бъдат изкоренени. Ако в момента сме на 30-тата, имаме някакъв обозрим хоризонт", коментира  основателят на Neo Ventures. 

Форумът "Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност" се проведе с подкрепата на Летище София, ОББ, Булстрад Виена Иншурънс Груп, Paysera, Neo Ventures, AIBEST и Gomba.