Киберсигурността не е самоцел, а основна функция на бизнеса и компаниите са длъжни да гарантират, че прилагат поне минимални мерки за защита на своите дигитални активи.
Това заяви Ива Ташева, съосновател и ръководител по киберсигурността в консултантската компания CYEN и съветник в Агенцията на Европейския съюз за киберсигурност (ENISA), която взе участие във форума "Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност", организиран от Darik Business Review.
Тя каза още, че технологиите се развиват все по-бързо, но заедно с това нараства и нуждата от по-бърза адаптация от страна на бизнеса към новите киберзаплахи и регулаторни изисквания.
Как се справят компаниите с нарастващите предизвикателства на дигиталната среда?
"Предизвикателствата в сферата на киберсигурността стават все повече напоследък, но всъщност през последните 10 години ние живеем в един свят, който се променя изключително бързо. Успешните бизнеси днес са тези, които успяват да се приспособят бързо към тази среда, но, за съжаление, има и много такива, които не успяха", коментира Ташева.
По думите ѝ един от основните приоритети на бъдещето ще бъде бързата адаптация към предстоящите промени. В киберсигурността опростяването всъщност е нещо положително.
"Колкото по-ясни са процесите и активите, толкова по-сигурен и устойчив ще бъде бизнесът. Днес намирането на информация не е толкова важен елемент, защото тя буквално е налична навсякъде. Ключовото е да се научим да използваме тази информация по най-ефективния начин, който да създава стойност за обществото и за бизнеса", каза още Ташева.
Кои ще бъдат киберзаплахите на следващото десетилетие?
"Заплахите в киберпространството са тясно свързани с промените в нашето икономическо, политическо, демографско, екологично и здравословно състояние. Днес в Европа и на други места по света сме свидетели на войни, политическа нестабилност, липса на позитивни лидери, зачестяващи природни бедствия и т. н. Всичко това влияе и върху киберсигурността", заяви Ташева.
Тя даде пример с обстановката в Украйна, където "кибервойната" започна няколко години преди реалните бойни действия.
По думите ѝ, климатичните промени също увеличават рисковете за киберсигурността. Наводненията, пожарите и останалите негативни природни явления застрашават инфраструктурата.
"Един от големите проекти на ENISA е свързан с поддържането на подводните кабели, които са ключов елемент от киберсигурността и могат да бъдат засегнати както от потенциалнии военни действия и атаки, така и от природните стихии", каза още тя.
Как регулациите в Европа променят изискванията към бизнеса?
"Преди компаниите трябваше да бъдат убеждавани защо киберсигурността е важна за техния бизнес. С последните регулации обаче мерките, които те трябва да вземат в тази посока, вече стават задължителни", коментира Ташева.
Тя каза още, че различните сектори и продукти изискванията са различни, но всички компании, поне до някаква степен, са засегнати от тези регулации и даде пример с директивата NIS2 за киберсигурността, която ще бъде активна от октомври месец.
"В миналото фокусът беше въху критичната инфраструктура, енергетиката, транспорта, водопреносна мрежа и т.н., докато сега регулациите вече обхващат и дигиталните компании, промишлени предприятия, публична администрация и др. В същото време, директивата ще засегне и техните поддоставчици, което означава, че обхватът се разширява сериозно и много фирми ще трябва да въведат поне минимални мерки за гарантиране на киберсигурността", обяснява Ива Ташева.
Тя добави, че киберсигурността не е някаква самоцел, а е функция и атрибут на бизнеса. В европейските регулации приоритетът е насочен към степента на риск - колкото по-уязвима е една компания и колкото по-голямо влияние има в обществото, толкова по-серизони са и изискванията към нея.
Форумът "Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност" се проведе с подкрепата на Летище София, ОББ, Булстрад Виена Иншурънс Груп, Paysera, Neo Ventures, AIBEST и Gomba.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Константин Костадинов, Viva Credit: Наш служител разработи чатбот, който колегите му ползват ежедневно
- Филип Мутафис, Paysera България: На 100% разчитаме на технологии и платформи
- Татяна Иванова, ОББ: Два месеца преди да приемем еврото банките трябва да са заредили достатъчно пари в банкоматите
- Хуан Матас, СОФ Кънект: Дигиталната трансформация на Летище София носи много ползи
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
преди 14 часаПреди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
преди 14 часаЗащо гърците окачват октоподи на слънце?
преди 15 часаИсторията на Нюйоркската фондова борса
преди 15 часаBerkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
преди 15 часаДългите работни часове променят структурата на мозъка?
преди 16 часаПрочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgЛевски изпусна нервен Лудогорец в голово шоу на „Герена“
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg