Либийска компания, свързвана с влиятелната групировка, която контролира Източна Либия, е изнесла петрол на стойност най-малко 600 млн. долара от май насам.

С това се отбелязва края на монопола на National Oil Corporation (NOC) върху износа на страната, според данни за транспорта и експерти на ООН.

Доставките от страна на почти неизвестната Arkenu Oil Company, която е създадена през 2023 г., са първите, идващи от частна либийска компания и означават, че част от петролните приходи на страната вероятно се отклоняват от Централната банка на Либия.

От падането на Муамар Кадафи през 2011 г. Либия е разкъсвана от спорове между въоръжени групировки и до голяма степен е разделена, с международно признато правителство в Триполи в западната част на страната и конкурентна администрация на изток, която е контролирана от силите на военния командир Халифа Хафтар.

Споровете често са свързани с разпределението на петролните приходи от страна на централната банка в Триполи.

Силите на Хафтар, които контролират по-голяма част от петролните полета на Либия, периодично спират производството или износа, като за последно това се случи през август миналата година, за да гарантират, че паричните потоци продължават да текат на изток.

От Reuters не са успели да установят кой притежава Arkenu. Панел от експерти от ООН обаче твърди, че Arkenu индиректно е контролирана от Садам Хафтар - един от синовете на Халифа Хафтар.

"Това е поразителен прецедент, който отразява нарастващото влияние на въоръжените сили върху петролния сектор," казва Чарлз Кейтър, директор разследвания в международната организация The Sentry.

От Reuters също са прегледали множество документи, в това число товарителници, правителствени решения и писма до петролни компании, като са интервюирали дипломатически и търговски източници и експерти по Либия.

Според нейния уебсайт и профил в LinkedIn, централата на Arkenu е в Бенгази - средиземноморски пристанищен град в Източна Либия с петролен терминал, който е под контрола на силите на Хафтар.

Компанията е основана в началото на 2023 г. от страна на бивши служители на държавната National Oil Corporation (NOC), според двама от източниците на Reuters.

Член на ОПЕК

Садам Хафтар беше назначен за началник-щаб на сухопътните сили на армията през май миналата година, което му позволи да утвърди контрола си над отношенията със съседни държави и икономическите интереси, според доклада на ООН.

Arkenu беше свързана за първи път с износа на петрол, когато получи собствеността върху товар от май на Arabian Gulf Oil Company (AGOCO) - подразделение на NOC.

Оттогава Arkenu е изнесла още седем петролни товара, с което общият ѝ износ в периода май-декември 2024 г. достига 7.6 млн. барела на стойност около 600 млн. долара, според средните месечни цени на петрола от сорта брент.

На 28 октомври щатският петролен гигант Exxon Mobil е купил един от товарите, предназначен за Италия, сочат данни на LSEG и Kpler. Компанията се е сдобила с него от друг трейдър, а не директно от Arkenu, според запознат източник.

Unipec, търговското подразделение на най-голямата рафинерийна компания в света – китайската държавна Sinopec, е купила най-малко други два товара, предназначени за Великобритания и Италия. Засега не става ясно дали Sinopec го е направила директно от Arkenu или от друг трейдър.

Либия, която в момента е вторият най-голям производител на петрол и член на ОПЕК, е в състояние на хаос след свалянето на Кадафи, но износът на петрол остана под контрола на централното правителство.

NOC, която отдавна действаше независимо и запазваше политически неутралитет на фона нестабилната обстановка в страната, все още отговаря за по-голямата част от петролния износ на Либия.

Тя е транспортирала около 264 млн. барела петрол на стойност близо 21 млрд. долара за същия период, който покрива осемте доставки на Arkenu, сочат данни на Kpler и изчисления на Reuters.

Петролните полета Сарир и Месла

Петролните товари на NOC обикновено се плащат в долари по сметка на централната банка в Libyan Foreign Bank в Ню Йорк, преди средствата да бъдат преместени в сметка на правителството в Триполи в централната банка.

За плащанията за товарите на Arkenu обаче има изисквания да се превеждат по сметки в свързваната с Дубай банка Emirates NBD и Banque de Commerce et de Placements SA в Женева, показват транспортни документи.

От Reuters не са успели да установят дали плащанията са направени към тези сметки, нито къде впоследствие може да са се озовали парите.

Експерти от ООН твърдят, че Хафтар е подкрепян от Египет, Русия и ОАЕ. Той е живял в САЩ в продължение на 20 години, преди да се завърне и да се присъедини към бунтовниците при свалянето на Кадафи.

През 2014 г. той слага началото на битката за Бенгази, който е неговата крепост оттогава, а неговите сили контролират източната част на Либия, в която се намират повечето петролни полета на страната.

Освен че получи позволение да изнася петрол, Arkenu е станала партньор в големите петролни полета Сарир и Месела, според писмо на NOC от 10 юли, по време на мандата на тогавашния председател на компанията Фархат Бенгдара, който подаде оставка миналия месец.

Arkenu също така е станала партньор на NOC при разработването на три по-малки петролни полета – Султан и Латиф на изток и Тахара на запад, според решение на кабинета от 2023 г.

В доклада на ООН се посочва, че членове на въоръжени фракции са били назначени на различни позиции в самата NOC, като е създаден и офис на друго място, който отговаря за споразуменията за услуги с частни компании.

"Сред тях е и споразумение с първата частна петролна компания в Либия - Arkenu Oil Company," се казва в доклада на ООН.