Няколко държави вече са предприели реформи за увеличаване на пенсионната възраст.

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) прогнозира, че до 2060 г. средната пенсионна възраст в ЕС ще достигне около 67 години, като в някои страни тя ще стигне дори 70 години.

Продължителността на живота и годините, прекарани в пенсия, нарастват в цяла Европа. В отговор на това много държави повишават пенсионната възраст. Дания вече е решила да я увеличи до 70 години до 2040 г.

Няколко други европейски страни също са приели закони за поетапно повишаване на възрастта за пенсиониране през следващите години. Според ОИСР, Дания ще бъде водеща до 2060 г., като хората там ще се пенсионират на 74 години.

Какви са настоящите и бъдещите пенсионни възрасти в Европа? Кои страни имат най-висока пенсионна възраст? Има ли разлика между половете? И как ще се променя пенсионната възраст между днешните пенсионери и новопостъпилите на пазара на труда?

Нека напрваим по-задълбочен преглед на тенденциите в пенсионната възраст в Европа въз основа на доклада на ОИСР Pensions at a Glance.

Към 2022 г. законовата пенсионна възраст за мъжете в ЕС варира от 62 до 67 години, а за жените – от 60 до 67 години.

Като се включат Обединеното кралство, страните от ЕАСТ и Турция (кандидат за членство в ЕС), Турция изпъква със значително по-ниска пенсионна възраст – едва 49 години за жените и 52 за мъжете.

Средната пенсионна възраст в ЕС е 64.7 години за мъжете и 63.8 за жените.

Най-висока пенсионна възраст имат северните страни

Три северни държави — Дания, Норвегия и Исландия — имат най-висока пенсионна възраст от 67 години и за двата пола. Над 65 години е възрастта за пенсиониране и в други страни, като Нидерландия (66.6), Обединеното кралство и Ирландия (по 66), Германия (65.8) и Португалия (65.6).

Други страни с пенсионна възраст от 65 години включват Австрия, Полша, Румъния, Унгария, Хърватия, Швейцария, Белгия, Италия, Испания и Кипър.

Франция с най-ниска пенсионна възраст сред големите икономики

Сред петте най-големи икономики в Европа, Франция има най-ниска пенсионна възраст – 64.8 години, макар и с малка разлика. Според Доклада за застаряването на населението от 2024 г., хората във Франция могат да се пенсионират при достигане на минималната пенсионна възраст — 62 години за родените до 1960 г. и 64 за родените през 1968 г. или по-късно.

Изключвайки Турция, Гърция, Люксембург и Словения имат най-ниска пенсионна възраст за мъже — 62 години. Жените в тези страни също се пенсионират на 62. Най-ниската пенсионна възраст за жени обаче е в Австрия и Полша – 60 години.

Кога се пенсионират хората в България?

Сппред данни от доклада (2022 г.), мъжете в България се пенсионират на 64.4 години, а жените на 61.8 години. Страната ни се натежда по-скоро в долната част на класацията със страни с по-ниска възраст за пенсиониране.

Само един месец ни дели от възрастта, на която се пенсионират хората в последните държави, които се присъединиха към еврозоната Латвия, Литва и Естония, като интеерсен факт е, че е Естония и Латвия мъжете и жените се пенсионират на една и съща възраст. 

У нас възрастта и стажът за пенсиониране постепенно нарастват. Крайната цел, която е заложена в законодателството, ще бъде достигната през 2037 година. Тогава и мъжете, и жените ще излизат в пенсия на 65-годишна възраст, а стажът, който ще ни бъде нужен, ще бъде съответно 40 и 37 години.

Цел от 65 години са са заложили и Чехия, Латвия, Франция, Испания, Турция, Унгария, Полша, Хърватия, Малта и Румъния. 

Разлика между половете в пенсионната възраст

В 23 държави мъжете и жените се пенсионират на една и съща възраст. В останалите девет мъжете се пенсионират по-късно. Най-големите разлики са в Австрия и Полша – мъжете се пенсионират с 5 години по-късно. В Румъния, Унгария и Турция разликата е 3 години или повече.

Средно в ЕС разликата между половете е 0.9 години.

Бъдеща пенсионна възраст до 2060 г.

Според ОИСР, базирайки се на установени връзки между продължителността на живота и пенсионната възраст, тя ще се увеличи в 20 страни за мъжете и в 24 за жените от 32 анализирани европейски държави. Част от увеличенията са вече приети със закон.

Очакваната нормална пенсионна възраст за хора, постъпили на пазара на труда през 2022 г., ще бъде от 62 до 74 години за мъжете и от 60 до 74 за жените до 2060 г.

Средната стойност в ЕС ще бъде 66.7 години за мъжете и 66.4 за жените.

Дания ще достигне пенсионна възраст от 74 години до 2060 г.

Очаква се Дания да има най-висока пенсионна възраст в Европа – 74 години и за мъже, и за жени. Италия и Естония ще я следват с 71 години, а Нидерландия, Швеция и Кипър ще достигнат 70 години.

Бъдещата пенсионна възраст ще бъде 69 години във Финландия и Словакия, и 68 в Португалия. Пет държави – Обединеното кралство, Германия, Белгия, Норвегия и Исландия – ще имат пенсионна възраст от 67 години. В Ирландия и Гърция тя също ще надхвърли 65 години, достигайки 66.

Всички северни страни ще бъдат сред тези с най-висока пенсионна възраст, над средното за ЕС.

Законодателни промени вече са в ход

Според Финландския център за пенсии, няколко държави вече са актуализирали пенсионната си възраст. Например, Белгия ще я увеличи до 67 години до 2030 г., Дания до 69 до 2035 г., а Обединеното кралство до 68 до 2046 г.

Ще остане ли разлика между половете в бъдеще?

Словения и Люксембург ще имат най-ниска бъдеща пенсионна възраст за мъжете – 62 години, а Полша – най-ниска за жените – 60 години.

В 14 държави бъдещата пенсионна възраст за мъжете ще е 65 години, макар че в някои от тях тя ще остане по-ниска за жените.

До 2060 г. разликата между половете в пенсионната възраст почти ще изчезне в Европа, като ще остане само в Полша, Унгария, Румъния и Турция.

Къде ще има най-голямо увеличение?

Сравнявайки пенсиониращите се през 2022 г. с онези, които навлизат в трудовия пазар през същата година, Турция ще отбележи най-голям ръст – 13 години за мъжете и 14 за жените.

В Дания увеличението ще бъде 7 години и за двата пола. Към 2021 г. Дания е на второ място в ЕС по средни разходи за пенсия на бенефициент, както в номинални стойности, така и при корекция спрямо покупателната способност (PPS).

Естония, Словакия, Италия, Швеция и Кипър също се очаква да повишат пенсионната възраст с 5 или повече години до 2060 г.

Пенсионната възраст може да варира за хора, които започват работа по-рано или имат специфични обстоятелства.

В ЕС пенсиите обикновено възлизат на около 60% от последните доходи. В много европейски държави обаче този дял пада под 50%, което затруднява пенсионерите да поддържат добър стандарт на живот.