Все повече компании в България мислят за оптимизация на енергийното си потребление и се опитват да увеличат дела на възобновяемите източници.
Това коментира в рубриката Портфейл в ефира на Дарик радио Петя Димова, ръководител "Търговия с електроенергия" в Enery.
В България всички бизнес потребители купуват електроенергия на свободния пазар, а основното място, на което се случва тази търговия, е Българската енергийна борса, която съществува от 10 години. Цената там зависи изцяло от търсенето и предлагането.
"В последните години българската борса се обедини с регионалния пазар, като част от концепцията на Европейския съюз за създаване на единен електроенергиен пазар, който да осигурява висока ликвидност и стабилни цени. Това подобри изключително много условията за бизнеса", коментира Димова.
По думите ѝ т. нар. "зелена" енергия вече е значително по-евтина от тази, произведена на базата на газови или въглищни източници, които се оскъпяват значително от въглеродните емисии.
Освен това се предлагат най-различни гъвкави решения, които са съобразени с нуждите на всеки отделен потребител. Производството на ВЕИ също нараства и вече предлага много по-голям избор.
Каква част от консумацията на електроенергия за бизнеса е от ВЕИ?
"Българските компании вече залагат дългосрочни цели и политики за устойчивост и екологичност. Това е свързано и с "позеленяване" на тяхната консумация на електроенергия. Стандартите и изискванията в регулациите вървят с различни критерии, които трябва да бъдат изпълнени. По тази причина и все повече компании търсят зелена енергия, разбира се, на достъпна цена", обяснява Димова.
Тя каза още, че между 20% и 50% от енергийното потребление на българския бизнес вече се покрива от възобновяеми енергийни източници. Има обаче още по-агресивни компании, които гонят близо 100% "позеленяване" на своята консумация.
Технологичният напредък в областта на съхранението на електроенергия също е много важен компонент от пазара и в бъдеще със сигурност ще доведе до много промени.
Вероятно в следващите 1-2 години и в България ще бъде възможно изграждането на батерии с достатъчно голям капацитет, които ще осигурят много повече възможности и гъвкавост както за производителите, така и за купувачите на електроенергия.

Какво се случва с цената на соларните панели?
"Допреди година и половина - две имаше един кратък период, в който инвестиционните разходи за инсталиране на ВЕИ мощности нараснаха сериозно, но цените на оборудването вече започнаха да спадат. А в сравнение с периода отпреди 10 години, днес със сигурност решенията за производство на възобновяема енергия са много по-достъпни", каза още Петя Димова от Enery.
Тя припомни, че има и много програми, които предлагат пълно или частично финансиране за такива инсталации.
Но Димова също така уточни, че за повечето бизнеси изграждането на една малка соларна ферма в повечето случаи не е достатъчна и ако искат да покрият по-сериозен дял от консумацията си с ВЕИ, ще трябва да купуват енергия и от пазара.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
преди 12 часаПреди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
преди 13 часаЗащо гърците окачват октоподи на слънце?
преди 13 часаИсторията на Нюйоркската фондова борса
преди 13 часаBerkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
преди 14 часаДългите работни часове променят структурата на мозъка?
преди 14 часаПрочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgНа живо: Лудогорец изравни на Левски с брилянтен гол на Чочев
dsport.bgБУТОНКИТЕ: 5 дни до финала: Чудесен мач за ЦСКА (ВИДЕО)
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg