Все повече компании в България мислят за оптимизация на енергийното си потребление и се опитват да увеличат дела на възобновяемите източници.
Това коментира в рубриката Портфейл в ефира на Дарик радио Петя Димова, ръководител "Търговия с електроенергия" в Enery.
В България всички бизнес потребители купуват електроенергия на свободния пазар, а основното място, на което се случва тази търговия, е Българската енергийна борса, която съществува от 10 години. Цената там зависи изцяло от търсенето и предлагането.
"В последните години българската борса се обедини с регионалния пазар, като част от концепцията на Европейския съюз за създаване на единен електроенергиен пазар, който да осигурява висока ликвидност и стабилни цени. Това подобри изключително много условията за бизнеса", коментира Димова.
По думите ѝ т. нар. "зелена" енергия вече е значително по-евтина от тази, произведена на базата на газови или въглищни източници, които се оскъпяват значително от въглеродните емисии.
Освен това се предлагат най-различни гъвкави решения, които са съобразени с нуждите на всеки отделен потребител. Производството на ВЕИ също нараства и вече предлага много по-голям избор.
Каква част от консумацията на електроенергия за бизнеса е от ВЕИ?
"Българските компании вече залагат дългосрочни цели и политики за устойчивост и екологичност. Това е свързано и с "позеленяване" на тяхната консумация на електроенергия. Стандартите и изискванията в регулациите вървят с различни критерии, които трябва да бъдат изпълнени. По тази причина и все повече компании търсят зелена енергия, разбира се, на достъпна цена", обяснява Димова.
Тя каза още, че между 20% и 50% от енергийното потребление на българския бизнес вече се покрива от възобновяеми енергийни източници. Има обаче още по-агресивни компании, които гонят близо 100% "позеленяване" на своята консумация.
Технологичният напредък в областта на съхранението на електроенергия също е много важен компонент от пазара и в бъдеще със сигурност ще доведе до много промени.
Вероятно в следващите 1-2 години и в България ще бъде възможно изграждането на батерии с достатъчно голям капацитет, които ще осигурят много повече възможности и гъвкавост както за производителите, така и за купувачите на електроенергия.
Какво се случва с цената на соларните панели?
"Допреди година и половина - две имаше един кратък период, в който инвестиционните разходи за инсталиране на ВЕИ мощности нараснаха сериозно, но цените на оборудването вече започнаха да спадат. А в сравнение с периода отпреди 10 години, днес със сигурност решенията за производство на възобновяема енергия са много по-достъпни", каза още Петя Димова от Enery.
Тя припомни, че има и много програми, които предлагат пълно или частично финансиране за такива инсталации.
Но Димова също така уточни, че за повечето бизнеси изграждането на една малка соларна ферма в повечето случаи не е достатъчна и ако искат да покрият по-сериозен дял от консумацията си с ВЕИ, ще трябва да купуват енергия и от пазара.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво представлява дефлацията и по-лоша ли е от инфлацията?
преди 15 минЦената на биткойна докосва $100 000
преди 1 часНовата кадастрална система тръгва до края на годината
преди 1 часСъздават транснационален Черноморски клъстер за синя икономика
преди 2 часаИталия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgПред Спалети се откри шанс да промени каноните на защитната игра
dsport.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg