От края на 2022 г., когато OpenAI направиха достъпен своя чатбот ChatGPТ, много експерти от България, а и не само, казваха, че AI няма да вземе работата на хората, а тя ще бъде взета от хора, които работят много добре с AI.

Тази мантра се повтаря и до ден днешен, но може би е време да се запитаме дали наистина ще стане така. Дали AI ще успее буквално да вземе и да унищожи определени работни места, които след това да не могат да бъдат възстановени?

Това попита Петър Джугански, recruitment manager за Sofia Stars, по време на форума "Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност", организиран от Darik Business Review.

По негови думи почти всеки месец в различни бизнес и научни издания се публикуват статии, в които се казва, че в рамките на няколко години между 30 и 60% от работните позиции ще могат да бъдат заместени по някакъв начин от AI.

Това, което ние можем да направим като личности и като хора, е да работим с AI, заяви Джугански. Той посочи като пример улеснението, което предоставя ChatGPТ в неговата работа при имплементирането на HR системи.

Подготвени кадри

В последната година виждаме как съкращенията в технологичния сектор на Запад, а и в България, продължават. Компаниите имат рекордни печалби всяка година, но продължават да съкращават много служители.

Според някои изчисления, за 2023 г. в САЩ са съкратени 650 000 души. Тази година те са 350 000, което е по-малко, но няма причина толкова много хора да бъдат освободени, смята Джугански.

В много от тези компании много активно се въвежда AI и трябва да сме наясно, че това, че изкуственият интелект може да е добър за определена корпорация или компания, не означава, че той ще бъде добър и за нейните служители.

AI има капацитет да унищожи много работни места, които след това да не бъдат запълнени от други хора, смята Джугански.

В момента се създават и нови позиции във връзка с AI, като много компании в IT сферата използват активно изкуствения интелект, преди да започнат производство на някакъв продукт, което в известна степен може да намали нуждата от толкова много програмисти, допълни той.

Въпросът е докъде ще стигне самото развитие на изкуствения интелект. Дали в един момент няма да се стигне до това, че един човек, който има подходящите умения за работа с AI, ще може да замени екип от няколко програмисти - QA инженер, дизайнер и маркетинг специалист?

По отношение на кадрите у нас, Джугански заяви, че въпреки че в последните години положението с нетната имиграция е малко по-добро, населението в страната застарява.

Той посочи като пример това, че в началото на 90-те години първокласниците са били над 120 000 хиляди, докато тази година са 55 000, а ние разчитаме след време те да се влеят в работната сила.

Реално пирамидата е доста зле обърната и в бъдеще ще имаме проблеми с пенсионната и с осигурителна система като цяло, според Джугански.

Той смята, че от една страна, AI може да ни помогне много, но и хората трябва да се научат да работят повече с технологията. Въпросът е колко от младите хора се интересуват от това нещо и дали успяваме да ги накараме да използват тези технологии.

В крайна сметка, може да нямаме нужда от толкова много инженери, но ще имаме нужда от хора, които да могат да работят с тези системи.

По отношение на това дали AI може, в крайна сметка, да не отговори на високите очаквания в много индустрии, Джугански каза, че реално има такава вероятност.

Той обаче цитира анализатор на Goldman Sachs, който казва, че се намираме в самото начало на тази нова индустриална революция и когато преминем този първоначален период на въодушевление, след това ще се появят още продукти и компании, които ще могат да придадат много по-голяма стойност.

Апокалиптичните варианти, в които AI идва сега и ни взима работата, вероятно са преувеличени. Това няма да се случи от днес за утре, нито в рамките на 2-3 години, но бизнесите, които решават тотално да игнорират това нещо, ще загубят, заяви Джугански.

Форумът "Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност" се проведе с подкрепата на Летище София, ОББ, Булстрад Виена Иншурънс Груп, Paysera, Neo Ventures, AIBEST и Gomba.