Платформата за плащания в ресторанти и барове PossePay спечели първа награда в националния конкурс "Най-добър младежки стартъп 2023", организиран от Фонда на фондовете и Софийския университет "Св. Климент Охридски"
Втора и трета награда спечелиха съответно Anti-tremor glove с тяхната сензорна ръкавица, която подпомага контрола върху движенията на ръката, и Vavakada 3D Printing за проекта им за рециклиране на пластмасови бутилки и капачки и последващото им използване като суровина за производство на филамент за 3D принтери.
Конкурсът се провежда за втора поредна година, като в тазгодишното издание взеха участие около 50 стартиращи компании.
Деканът на Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски" Атанас Георгиев отправи послание към финалистите в конкурса, като направи паралел с успешните български предприемачи от 19-и век Евлоги и Христо Георгиеви, с чиито средства е изградено първото висше училище в България.
"Мислете не само за вашите успешни проекти и за вашите екипи, но и за обществото като цяло. Мислете какво можете да натрупате като знания, умения и ресурси и как да ги споделяте обратно към обществото, от което всички ние сме част", заяви Георгиев.
"Радвам се, че увеличихме мащаба на конкурса и той вече е национален, защото добрите предприемачески идеи се раждат навсякъде, дори и в малките населени места на нашата страна. Успяхме да привлечем нови партньори от екосистемата, за което им благодаря.
Проведохме и една интензивна обучителна програма с 35 уебинара, които са налични в социалните мрежи. Надявам се, че това е една добра основа, върху която да продължим да развиваме тази традиция и в следващите издания на конкурса", каза изпълнителният директор на Фонда на фондовете Бисер Петков.
Светослава Георгиева, председател на European Innovation Council (EIC) Fund и член на Инвестиционния комитет на ИнвестЕС, представи възможностите за финансиране на предприемачески идеи с европейски средства.
"Финансовите инструменти, разработени от Европейската комисия, компенсират липсата на пазарно и банково финансиране за някои групи бенефициенти, като стартъпите, малките и микрокомпаниите. Те мобилизират допълнителен ресурс на принципа на споделяне на риска", обясни Георгиева.
По думите ѝ, този тип финансиране се развива много успешно в България, като за последните 10 години у нас са създадени 9 фонда за рисково финансиране на стартъпи и още 5 фонда за градско развитие.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Търговска война между САЩ и Европа тласка еврото към паритет с долара?
преди 1 минТоварният транспорт със спад през третото тримесечие
преди 29 минИма ли място предприемачеството в училище?
преди 1 часБританските кралски резиденции, които ще приемат посетители на Коледа
преди 1 часUniCredit с изненадваща оферта за Banco BPM
преди 2 часаПодводницата, която разболя екипажа си от мистериозна болест
преди 2 часаПрочети още
Необичайно модно ревю превърна деца от бедните квартали на Индия в звезди
darik.bgДежавю за феновете на Адел: Певицата отново излиза в дълга певческа ваканция
darik.bgАмериканците отброяват дните до Деня на благодарността
darik.bgСтанимир Стоилов с историческо постижение в Турция
dsport.bgFootballNext: Изграждане на успешни футболисти - академиите на Барселона и Болоня (ВИДЕО)
dsport.bgКак да стартирате собствен онлайн бизнес по време на майчинство?
9meseca.bgНеща, които трябва да изхвърлите от дома си сега
idei.bgКак да си направим кърпички за почистване
idei.bg6 неща, които правят дори най-стилния коридор да изглежда разхвърлян
idei.bg