Високо над Северния полярен кръг, на половината разстояние между континенталната част на Норвегия и Северния полюс, се намира архипелагът Свалбард, известен още като Шпицберген.

Замръзнал, планински и отдалечен, той е дом на полярни мечки и няколко разпръснати селища.

Едно от тях е Лонгирбюен - най-северно разположеният град в света, а точно до него в извадена от експлоатация въглищна мина се намира Арктическият световен архив (AWA) – подземен трезор за съхранение на данни.

Клиенти си плащат за съхранението на техни данни в трезора потенциално за стотици години напред.

"Това е място, където да се гарантира, че информацията ще оцелее - въпреки технологичното остаряване, времето и стареенето. Това е нашата мисия," казва пред BBC основателят Рюне Биеркестранд.

В трезора, който се намира под земята, има транспортен контейнер, пълен със сребърни пакети, всеки от които съдържа ролки с 35-милиметров филм, на която се съхранява информацията. Според Биеркестранд:

"Това са много спомени, много наследство. Тук има всичко - от дигитализирани произведения на изкуството, през литература и музика до филми."

Над 100 депозита

От създаването на архива преди осем години са направени над 100 депозита от най-различни институции, компании и физически лица от повече от 30 държави.

Сред многото дигитализирани артефакти са 3D копия и модели на Тадж Махал, части от древни ръкописи от библиотеката на Ватикана, сателитни наблюдения на Земята от космоса и ценната картина “Викът“ на Едвард Мунк.

AWA е търговски обект и разчита на технологии, осигурени от норвежката компания за съхранение на данни Piql, чийто ръководител е Биеркестранд.

Той е вдъхновен от Глобалното хранилище за семена, което се намира само на няколкостотин метра и може да бъде използвано за възстановяване на реколтите след природни или причинени от човека бедствия.

"Днес има много рискове за информацията и данните," казва Биеркестранд. "Има тероризъм, войни, киберхакери."

По негови думи, Свалбард е идеалното място за сигурно хранилище за данни.

"То се намира далече от всичко! Далече от войни, кризи, тероризъм, бедствия. Какво може да бъде по-сигурно!"

Тъмно, студено и сухо

Вътре е тъмно, сухо и студено, като температурата остава под нулата целогодишно – условия, които са идеални за съхранението на филмовите ленти в безопасност в продължение на векове, според Биеркестранд.

Ако глобалното затопляне доведе до размразяване на дебелия арктически лед, сводът е достатъчно здрав, за да може хранилището да запази съдържанието си, казва той.

В края на камерата има друг голяма метална кутия, която представлява трезорът на GitHub. Софтуерният разработчик е архивирал стотици ролки с отворени кодове тук, които са градивните елементи в основата на компютърни операционни системи, софтуер, уебсайтове и приложения.

Езици за програмиране, инструменти за изкуствен интелект и всяко активно публично хранилище на платформата, създадено от 150-те ѝ милиона потребители, също се съхраняват тук.

„За човечеството е изключително важно да осигури бъдещето на софтуера, който стана толкова важен за нашето ежедневие“, казва главният оперативен директор на Githhub Кайл Дейгъл пред BBC.

Неговата компания е проучила различни решения за дългосрочно съхранение, но има и предизвикателства.

„Някои от нашите съществуващи механизми могат да се съхраняват много дълго време, но е необходима технология, за бъдат разчетени.“

В централата на Piql в Йжна Норвегия файлове с данни се кодират върху фоточувствителен филм. "Данните са поредица битове и байтове," обяснява старши продуктовият разработчик Алексей Манцев.

„Ние преобразуваме последователността от битове, които идват от данните на нашите клиенти, в изображения. Всяко изображение (или кадър) е около осем милиона пиксела.“

След като бъде проявен, обработеният филм изглежда сив, но ако човек се вгледа по-внимателно, той прилича на множество малки QR кодове. Информацията не може да бъде изтривана или променяна и е лесно възстановима, според Манцев.

"Можем да го сканираме обратно и да декодираме данните по същия начин, както четем данни от твърд диск, но в случая ще четем данни от филма."

А след векове?

Един ключов въпрос, който се поражда от методите за дългосрочно съхранение, е дали след векове хората ще разбират какво е съхранено и как да го възстановят.

Това е сценарий, за който от Piql също са помислили. По тази причина на филма има запаметено и ръководство, което може да се увеличава и чете оптично.

Всеки ден се използват и генерират повече данни от когато и да било, но експерти отдавна предупреждават за потенциална „цифрова тъмна епоха“, тъй като предишния софтуер и хардуер остаряват заради технологичния.

Това би могло да означава, че файловете и форматите, които използваме днес, са изправени пред сходна съдба с тази на флопи дисковете и DVD устройствата от миналото.

Арктическият световен архив приема депозити три пъти в годината. Сред последните ролки с филм, поставени в трезора, са записи на застрашени от изчезване езици и партитурите на композитора Шопен.

Фотографът Кристиян Клоуърс, който документира острови в Южния Пасифик, заплашени от повишението на морското равнище, също добавя свои творби към архива.