Повече полети извън активния летен сезон очакват по Южното Черноморие.

Това стана ясно на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с кмета на Бургас Димитър Николов и с представители на туристическия сектор в региона.

По време на срещите бяха обсъдени ключови въпроси, свързани с удължаването на туристическия сезон, облекчаване на визовия режим, подобряването на инфраструктурата и стратегическото позициониране на Бургас и България на международния туристически пазар.

Сред приоритетните мерки за развитие на сектора кметът Николов открои подкрепата за редовните и чартърни полети извън сезона.

„Очакваме повече полети извън активния летен сезон, като целта е да увеличим заетостта на хотелската база в преходните месеци. До 10 октомври морето все още е с отлични температури, а България има всички условия да привлича повече туристи извън пиковия летен период“.  

Сред основните теми беше и облекчаването на визовите процедури за туристи от стратегически пазари, както и необходимостта от подобряване на инфраструктурата и от по-ефективни механизми за привличане на квалифициран персонал от трети страни.

Министърът подчерта, че туризмът е от стратегическо значение не само за икономиката, но и за развитието на регионите и за демографията в страната.

В тази връзка, той обяви, че предстои промяна в Закона за туризма, като браншът ще има възможност да даде предложения в следващите месеци, за да се създаде по-ефективна правна рамка.

От туристическите организации и сдружения настояха за по-строг контрол върху нелоялните практики в сектора, включително нерегистрираните туристически оператори и екскурзоводи. На свой ред министърът заяви, че ще води безкомпромисна политика към сивата икономика в туризма.  

„Предстои засилване на контрола и по-добра координация с компетентните институции“.

Мирослав Боршош пое ангажимент Министерството на туризма да бъде активен партньор на туристическия сектор и местната власт, за да гарантира устойчивото развитие на региона.

„Бургас и управлението на кмета Николов отдавна са доказали, че са ярък пример как трябва да работи местната власт. Кандидатурата за „Европейска столица на културата 2032“ е изключително изпитание и ще постави града на световната карта. Бургас и Южното Черноморие са двигател на българския туризъм. Очаква ни много работа, но заедно ще намерим решения за развитието на сектора и превръщането на България в още по-конкурентна дестинация на международния пазар“.