
Синът на Мо Гаудат - Али, умира на 21-годишна възраст поради лекарска небрежност по време на рутинна операция на апендикс през 2014 г.
Гаудат е съкрушен, объркан и в състояние на шок. 17 дни по-късно той започва да пише книга за това как да бъдем щастливи - в чест на сина си.
Гаудат изследва науката за щастието повече от 20 години от логическа и философска гледна точка, използвайки блок-схеми и формули, за да стигне до корена на нещастието. Преди време той усвоява навик, който почти мигновено може да ви помогне да намерите радост и удовлетворение.
Нарича се правилото за 90-те секунди, заяви Гаудат в подкаста High Performance на 17 юни. Когато в живота ви се случи нещо ядосващо или изнервящо, дайте си минута и 30 секунди, за да се почувствате разстроени. След това изберете да се съсредоточите върху други неща.
Този навик е базиран на прозрение, което Гаудат научава от невролога Джил Болти Тейлър, която установява, че за изхвърлянето от тялото на хормоните на стреса и гнева, като кортизол и адреналин, са необходими само 90 секунди.
„Това, което се случва след това обаче, е, че отново пускате мисълта в главата си и подновявате своите 90 секунди“, каза Гаудат, който е заемал длъжността главен бизнес директор в Google X в периода 2015 - 2018 г.
„Пускате я отново, несъзнателно, и подновявате своите 90 секунди. Докато в действителност това, което получавате след тези 90 секунди, е буфер, който ви позволява да кажете: „Какво ще направя сега?“
Ако ви засекат, докато шофирате, например, може да бъде наистина дразнещо. Може да крещите или да ругаете зад волана, или дори да свалите прозореца си, за да кажете на другия шофьор какво мислите.
Размишленията върху ситуацията и това, че разказвате на всички в офиса какво се е случило, няма да я променят. И така, какво ще стане, ако си поемете дълбоко въздух, пуснете любимата си песен и вместо това си запеете?
Гаудат казва, че за да се възстанови по-бързо от житейските несгоди, си задава три въпроса:
- Това вярно ли е?
- Мога ли да направя нещо по въпроса?
- Мога ли да го приема и да направя нещо въпреки присъствието му?
„Деветдесет процента от нещата, които ни правят нещастни, дори не са истина. Вашият партньор, например, казва нещо обидно, а мозъкът ви ви казва, че той/тя вече не ви обича“, казва Гаудат. „Това не е вярно.“
Ако отговорът ви на първия въпрос е „не“, не мислете повече за това. Ако е „да“, преминете към втория въпрос и повторете същото. Ако има нещо, което можете да направите по въпроса, направете го, казва той.
Ако не, преминете към „ангажирано приемане“, което означава, признайте това, което се е случило и го приемете като новата си нормалност.

Изграждането на нови навици може да бъде трудно, особено когато се чувствате емоционално възбудени. В проучване от 2009 г. изследователката по психология Филипа Лали установява, че формирането на навик може да отнеме между 18 и 254 дни, в зависимост от човека и обстоятелствата му.
Осъзнаването обаче на това как реагирате на трудните моменти в живота е първата стъпка към това да бъдете по-щастливи и по-удовлетворени, казва Гаудат.
„На живота не му пука за вас“, заяви миналия месец Гаудат в подкаста на Саймън Синек A Bit of Optimism. Той ви поставя в добри и лоши ситуации и ви позволява да се справите с останалото.
„Ваш е изборът как ще реагирате на всяка една от тях... Ваш е изборът да си поставите реалистични очаквания.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Правилото за 90-те секунди за по-добър и пълноценен живот
преди 4 часаМобилното приложение - първи избор за управление на спестяванията
преди 4 часаЗащо бумът на туризма в Антарктида може да доведе до катастрофа?
преди 4 часа60% от населението е под 30 години: Как младежите променят Узбекистан
преди 5 часаАрхеолози откриха 3500-годишен град в Перу
преди 5 часаЛято в Европа: Жегата в някои градове вече трае 5 месеца
преди 5 часаПрочети още
Бърз или...: Фестивалът „Сан Фермин“ в Памплона (СНИМКИ)
darik.bgПолша въвежда проверки по границите с Германия и Литва
darik.bgЖелязков: Изключително важно е българската делегация в ЕП да гласува единно в полза на България
darik.bgДимитър Димитров разкри какво го е притеснило преди първите мачове на Левски
dsport.bgХеро не вижда конкуренция на Лудогорец в България
dsport.bgНОИ спира майчинството при втори трудов договор – какво трябва да знаят родителите?
9meseca.bg