В ранните часове на 23 март 2023 г. жителите на германския град Кронберг бяха събудени от няколко експлозии. Престъпници взривиха банкомат под жилищен блок в центъра на града.
Атаката причини сериозни щети на сградата и наложи евакуацията на обитателите й. Според съобщения в местните медии, очевидци видели хора, облечени в тъмни дрехи, да бягат в черна кола към близката магистрала.
При обира крадците задигнали 130 000 евро в брой. Те също така причинили съпътстващи щети на стойност около половин милион евро, според доклад на германската полиция.
Вместо да организират драматични и рисковани банкови обири, престъпните групи в Европа се насочват към по-лесна цел - банкоматите. В Германия – най-голямата икономика в Европа, крадците взривяват повече от едно устройство на ден през последните години.
В страна, в която парите в брой все още са преобладаващ метод на плащане, този тип кражби се оказват невероятно доходоносни - престъпниците прибират стотици хиляди евро от една атака.
Европол се бори с грабежите, провеждайки големи трансгранични операции, целящи да разбият високо организираните престъпни групировки, стоящи зад тях.
По-рано този месец властите от Германия, Франция и Нидерландия арестуваха трима членове на престъпна мрежа, извършвали атаки срещу банкомати с експлозиви, се казва в изявление на Европол.
Смята се, че от 2022 г. насам задържаните са ограбили милиони евро и са причинили имуществени щети за подобна сума, според европейската полицейска служба.
Престъпната мрежа е използвала „скривалища“ във Франция и е разчитала на коли за бягство, наети от френска компания за отдаване под наем,.
Арестите са част от по-широка операция на германски, френски и нидерландски следователи, при която правоохранителните органи са претърсили офисите на компании за отдаване на коли под наем, чиито превозни средства са използвани за бягство от местопрестъпленията, в координиран удар на територията на трите държави.
Според Европол, извършителите са използвали най-вече твърди експлозиви - главно от фойерверки, за да взривят пълните с пари машини – опасна тактика, която води до сериозни щети. През 2023 г. грабежите в Германия са причинили само вторични щети на стойност 28.4 милиона евро, според местната полиция.
Често базирани в Нидерландия, бандите „поемат изключителен риск и действат безскрупулно“, казват от Европол - както по време на самите грабежи, така и при последвалите бягства с мощни превозни средства.
Избраните банкомати често са в по-тихи жилищни райони, което ги прави по-лесни мишени. Според Европол, това означава, че те нанасят сериозни щети на сградите и жителите. Атаките могат да разрушат фасади на сгради и да разпръснат парчета стъкло. В някои случаи те дори могат да се окажат фатални.
На 11 ноември обир на банкомат в град Вирнсхайм в германската провинция Баден Вюртемберг завърши катастрофално. След кражба на 40 000 евро в брой, престъпно трио от Нидерландия се опита да избяга с висока скорост с VW Golf с откраднати регистрационни номера, според съобщения в местните медии.
Преследвани от полицията, те тръгнали в обратна на движението посока по германската магистрала А6. Двама от тримата престъпници бяха заловени, но 30-годишният нидерландски шофьор избяга и продължи да кара в насрещното със скорост до 200 километра в час, докато не се сблъска челно с микробус.
Шофьорът и пътникът в камиона бяха тежко ранени, като дни по-късно пътникът почина в болницата. Шофьорът беше арестуван и по-късно осъден на доживотен затвор.
Нарастваща престъпност
Германия се превърна в основна мишена в Европа за взривяване на банкомати. И със склонността на населението й към плащания в брой не е трудно да се разбере защо.
В страната има повече от 51 000 банкомата. За сравнение, в Нидерландия те са около 5000. По-голямата част от 83.3-те милиона граждани на Германия трябва да пътуват по-малко от километър, за да стигнат до най-близкия банкомат, според Bundesbank.
За разлика от европейските си съседи, които до голяма степен се отказаха от плащанията в брой в резултат от пандемията, кешът все още итрае значителна роля в Германия. Половината от всички транзакции през 2023 г. са извършени с банкноти и монети, според Bundesbank.
Германците имат културна привързаност към парите в брой, като традиционно ги разглеждат като безопасен метод на плащане. Някои казват, че това им позволява по-високо ниво на поверителност и им дава по-голям контрол върху разходите.
Проучване на Bundesbank от 2016 г. установи, че парите в брой са особено разпространени сред по-възрастните поколения германци, което означава, че спомените от бурната скорошна история на страната могат да играят роля в нежеланието й да премине към цифрови технологии.
„Нито дигитализацията, нито пандемията успяха да изместят парите в брой. Когато става въпрос за извършване на плащания, кешът все още е най-популярното средство в Германия," заяви Йоханес Беерман от Bundesbank през 2022 г.
От гледна точка на местоположението, Германия също така е идеална цел за трансгранична престъпност: съседна на Нидерландия и свързана с магистрали, на някои от които не важат ограничения на скоростта.
Спадът в броя на банкоматите в Нидерландия и въвеждането на засилени мерки срещу престъпността – включително инсталирането на системи за защита, които могат да направят банкнотите безполезни, също кара местните бандити да разширят полето си на действие, според Reuters, която цитира нидерланската полиция.
В доклад на германските власти за 2023 г. се отбелязва, че обирите на банкомати в страната се увеличават от 2005 г. насам, въпреки че леко са намалели от 2022 г. до 2023 г. Все пак през 2023 г. в Германия са регистрирани общо 461 такива обира– вторият най-висок брой от началото на събирането на данни през 2005 г.
Докладът също така констатира, че както в предходните години, броят на кражбите е намалял през летните месеци на 2023 г. – когато по-дългият ден създава по-висок риск от залавяне. По-голямата част от престъпленията са извършени в работни дни между 2 и 5 часа сутринта.
Говорител на Комитета на германската банкова индустрия, който представлява всички основни банкови асоциации в страната, каза пред CNN:
„Германия поддържа една от най-обширните мрежи от банкомати в Европа. Тази обширна мрежа отчасти е привлякла организирани престъпни групи от чужбина, виждайки гъстотата на банкоматите и търсенето на страната за достъп до пари, като фактори в тяхна полза.“
Германските банки са инвестирали над 300 милиона евро в подобрена сигурност за справяне с проблема, продължи говорителят, включително „алармени системи, решения за оцветяване с мастило, подсилени заключващи механизми и технология за замъгляване“.
Въпреки това, някои техники - като системи за залепване за неутрализиране на откраднати пари, в момента не са разрешени в страната, добави говорителят.
„Тези усилия, заедно със засиленото сътрудничество с полицията, ефективно намалиха атаките на банкомати, като властите докладват, че цифрите за 2024 г. вече са „значително под миналогодишните“, каза говорителят.
През юли германското правителство обяви, че обирджийте на банкомати ще получават по-сурови наказания. Крадците трябва да бъдат осъдени на най-малко две години затвор, докато предишната минимална присъда беше една година.
Ако здравето на незамесено лице или хора е засегнато, извършителите трябва да получат затвор от пет до петнадесет години, в сравнение с поне две години преди това.
„Всеки, който взривява банкомати, рискува живота на невинни хора“, каза министърът на вътрешните работи Нанси Фейзър. „Имаме работа с безскрупулни извършители и изключително опасни експлозиви. Следователно тези действия трябва да бъдат наказвани по-строго“.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
преди 4 часаКъде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
преди 4 часаБританските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
преди 5 часаКои са най-големите производители на мляко в ЕС?
преди 6 часаКакво представлява блокчейн и как работи?
преди 6 часаТоп 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
преди 8 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgЦСКА разтрогна със защитник
dsport.bgКобрата с бой срещу Усик или Фюри, ако победи Чар
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg