
Когато банан, залепен с тиксо за стена, беше продаден за 120 000 долара през 2019 г., се вдигна доста шум в социалните медии и беше подет дебат относно значението на изкуството.
Но популярното творение на художника Маурицио Кателан, озаглавено „Комедиантът“, се оказа добра инвестиция за един колекционер: едно от трите му „издания“ разби предварителните оценки и беше продадено за 6.24 милиона долара на търг на Sotheby’s в Ню Йорк в сряда.
Аукционната къща беше оценила работата на между 1 милион и 1.5 милиона долара, а наддаването започна от $800 000, посочва CNN.
По време на продажбата аукционерът Оливър Баркър описа творбата като „емблематична“ и „разрушителна“, като се пошегува, че продажбата на банан на търг са „думи, които никога не съм мислил, че ще кажа“.
Малко след продажбата Sotheby’s разкри, че Джъстин Сън - китайски колекционер и основател на платформа за криптовалути, е придобил работата. Според негово изявление:
„Това не е просто произведение на изкуството. То представлява културен феномен, който свързва световете на изкуството, мимовете и общността на криптовалутите. Вярвам, че ще вдъхнови повече размисъл и дискусия в бъдеще и ще стане част от историята“.
Като спечелил търга, той ще получи ролка тиксо и един банан, както и сертификат за автентичност и официални инструкции за инсталиране на произведението. Преди продажбата Sotheby’s потвърди пред CNN, че нито тиксото, нито бананът са оригиналите.
„„Комикът“ е концептуално произведение на изкуството и действителните физически материали се заменят с всяка инсталация“, каза говорител на търга.

Банан на стена
Кателан и френската художествена галерия Perrotin влязоха в новините по целия свят преди пет години, когато показаха „Комедиант“ с шестцифрена цена на панаира Art Basel Miami Beach.
Оригиналът е създаден с помощта на банан, купен в магазин за хранителни стоки в Маями, въпреки че от галерията казаха, че плодът може да бъде заменен, според инструкциите на художника.
Светът на изкуството беше разделен относно произведението, въпреки че някои критици го видяха като вкоренено в богатата традиция на концептуалните творби - датиращи от известния монтиран писоар на Марсел Дюшан - които поставят под въпрос стойността на самото изкуство.
Скоро се образуваха тълпи, като посетителите на панаира се редяха на опашка, за да видят популярната инсталация. Събитията взеха неочакван обрат, когато артистът Дейвид Датуна грабна банана от стената, обели го и го изяде пред стотици смаяни посетители. По-късно той определи хода си като артистично изпълнение, а не като акт на вандализъм.
Инсталацията в Маями, в крайна сметка, беше премахната поради опасения за обществената безопасност, но и трите й издания бяха продадени. Две бяха купени от частни колекционери за 120 000 долара, докато третият банан се пласира на по-висока, но неизвестна цена и по-късно беше дарен на музея Гугенхайм в Ню Йорк.
В интервюта, дадени след инсталацията в Маями, Кателан описва „Комедиант“ като произведение с коментар. Говорейки пред Art Newspaper през 2021 г., той каза, че това „не е шега“, наричайки инсталацията „отражение върху това, което ценим“.

Италианският художник, който е известен със сатиричните си произведения, предизвикващи популярната култура, не отговаря на искането на CNN за коментар, когато търгът беше обявен през октомври.
В съобщение за пресата, обявяващо продажбата, ръководителят на Sotheby's за съвременно изкуство за Америка Дейвид Галперин, описа „Комедиант“ като „предизвикателна творба на чист гений“.
„Балансирайки дълбока критична мисъл и подривно остроумие, това е определяща творба за художника и за нашето поколение. Ако в основата си „Комикът“ поставя под въпрос самата представа за стойността на изкуството, предлагайки една от работите му на търг ще бъде крайната реализация на неговата основна концептуална идея - обществеността най-накрая ще има думата при определянето на истинската му стойност.
Въпреки че това е първият път, когато „Комикът“ се появи на търг, произведението наскоро беше изложено в Музея на изкуствата Leeum в Сеул, Южна Корея.
Тогава също беше изядено: студент по изкуства от Националния университет в Сеул извади плода и го изяде, преди да залепи кората обратно към стената. Той заявил пред музея, че го е направил, защото бил гладен. По-късно изяденият банан беше заменен с друг.
Сън каза преди търга в сряда, че той също е планирал да яде плода.
„През следващите дни аз лично ще ям банана като част от това уникално артистично изживяване, почитайки мястото му както в историята на изкуството, така и в популярната култура.“
Sotheby’s изложи произведенията на изкуството в Ню Йорк, Лондон, Париж, Милано, Хонконг, Дубай, Тайпе, Токио и Лос Анджелис преди продажбата.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Круизна линия отмени 41 плавания
11.07.2025Altcoins.bg: Биткойнът е новата форма на капитал в дигиталната ера
11.07.2025Куфърът ви е 58 пъти по-мръсен от седалка в обществена тоалетна
11.07.2025Контрабанда от България и Турция: Ръст на търговията с незаконни пестициди в Европа
11.07.2025Европейски острови предлагат 30 маршрута за еднодневни пътувания с кола, но дестинациите са тайна
11.07.2025Европейските икономики, които щатските мита ще засегнат най-силно
11.07.2025Прочети още
Атанас Чобанов: Бухалките на Пеевски няма да излязат в отпуска
darik.bgД-р Ивайло Митковски: Срещу кмета на Варна има съдебен произвол!
darik.bgТакса над 28 000 лв., за да учиш химия в Софийския университет! Как така!?
darik.bgИграл срещу Неймар и Мбапе пред трансфер в Ботев Пловдив
dsport.bgБерое взе предсезонната Битка за Тракия срещу Ботев Пловдив насред „Колежа“
dsport.bgКаква козметика да използвате при бременност
9meseca.bg